2 lipca zakończyły się rozpoczęte w marcu i potem przedłużone, pierwsze konsultacje decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej zmniejszającej obciążenia regulacyjne Orange Polska w segmencie LLU, a już we wtorek po południu UKE rozpoczął drugie konsultacje w tej sprawie.
Tym razem jednak regulator idzie dalej. O ile wcześniej planował zwolnienie Orange Polska z obowiązku udostępniania infrastruktury w modelu LLU w 26 gminach, tym razem chce dodatkowo ograniczyć obowiązki d. TPSA w 255 gminach, kierując się analizą konkurencyjności w segmencie dostępu do Internetu w standardzie NGA. Z treści decyzji wynika, że Orange nie będzie miał obowiązku udostępniania konkurentom rozwijanej obecnie infrastruktury światłowodowej na odcinku „w pełni światłowodowej” pętli abonenckiej.
„Zmiany dotyczą przede wszystkim rozszerzenia analizy o dodatkowe badanie poszczególnych obszarów gminnych pod kątem stanu konkurencji w zakresie sieci dostępu nowej generacji (NGA). Tym samym spośród obszarów regulowanych wyodrębniona została grupa 255 obszarów gminnych, na których regulacja w zakresie w pełni światłowodowych pętli abonenckich zostanie ograniczona do obowiązku dostępu do infrastruktury pasywnej oraz obowiązku rachunkowości regulacyjnej” – podaje UKE.
„Zróżnicowanie 3055 obszarów gminnych stanowiących rynek lokalny obejmujący obszar Polski z wyłączeniem 26 obszarów rynku 3a/2014 jest duże, zwłaszcza ze względu na rozwój infrastruktury NGA, w szczególności infrastruktury FTTH – z tego powodu Prezes UKE zdecydował o pogłębieniu analizy dla pozostałych obszarów rynku 3a” – uzasadnia urząd w projekcie decyzji.
Z dalszej lektury projektu wynikałoby jednak, że Orange nie będzie musiał udostępniać światłowodów na odcinku pętli abonenckiej na mocy oferty ramowej (obowiązki telekomu określa załącznik do decyzji):