Narodowy Plan Szerokopasmowy z perspektywą po 2015

Wsparcie kredytowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, promowanie wspólnych inwestycji telekomów, ale też telekomów, firm energetycznych i wodno-kanalizacyjnych, wykorzystanie środków z programu Inwestycje Polskie – to narzędzia, którymi nasz rząd chciałby rozpędzić inwestycje w sieci szybkiego Internetu.

Publikacja: 06.05.2013 08:00

Narodowy Plan Szerokopasmowy z perspektywą po 2015

Foto: ROL

Podsumowuje je tzw. Narodowy Plan Szerokopasmowy (NPS), dokument (obecnie w toku analiz Komitetu Rady Ministrów ds. Europejskich) określający działania państwa wspierające rozwój nowoczesnej infrastruktury dostępowej, której wymaga Unia Europejska. Już dawno miał zostać przyjęty przez rząd i opublikowany. Termin ten odwleka się.

Dokument w najnowszej wersji (z 24 kwietnia) przekazało nam Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji odpowiedzialne za jego powstanie i w sporej części także za realizację. Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową (EAC), do 2020 r. wszyscy mamy być w zasięgu sieci NGA o prędkości ponad 30 Mb/s, a połowa z nas korzystać z Internetu od 100 Mb/s wzwyż. NPS określa z grubsza, co państwo zrobi po 2015 r., czyli już w ramach nowej unijnej perspektywy finansowej, aby było to możliwe.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić