Rynek telewizji kablowych wart 3,9 mld zł

Publikacja: 20.10.2015 13:43

Operatorzy sieci kablowych, dostarczając 18 proc. łączy internetowych ogółem i 32 proc. łączy stałych, przyczynili się do ok. 4-5-proc. całkowitego wzrostu gospodarczego w Polsce w ostatnich latach – przekonują autorzy raportu  „Wpływ sektora Telewizji Kablowej na rozwój polskiej gospodarki” przygotowanego przez firmę doradczą PwC przy współpracy z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej.

Ze raportu wynika, że dzięki inwestycjom branża kablowa, jako jedyna w Polsce, urzeczywistniła już cele Europejskiej Agendy Cyfrowej, zakładające, że do 2020 roku wszyscy Polacy będą mogli korzystać z Internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s, a co najmniej połowa powyżej 100 Mb/s. Ponad 65 proc. abonentów mogących korzystać z dostępu o prędkości powyżej 30Mb/s w Polsce to klienci operatorów CATV.

Według obliczeń PwC, w latach 2009-2014 operatorzy telewizji kablowych zainwestowali ok. 5,3 mld zł. Średnio operatorzy CATV na inwestycje przeznaczają ponad 20 proc.  przychodów, które w ub.r. wzrosły o 4,2 proc. do 3,9 mld zł. W porównaniu z 2009 r. wartość sektora liczona jego przychodami powiększyła się o 23 proc..

Jak policzono, w ofercie operatorów sieci kablowych coraz ważniejszą rolę odgrywa dostęp do Internetu, który odpowiadał w ub.r. za 27 proc. ich wpływów.

Udział abonentów korzystających z Internetu w ramach tych usług wzrósł z 31 proc. w roku 2009 do 43 proc. w roku 2014. Liczba użytkowników korzystających z Internetu dzięki operatorom CATV to 2,4 miliona osób i w ciągu ostatnich 5 lat (od 2009 r.) wzrosła o ponad 50 proc..

„Szacujemy, iż w roku 2014 finanse publiczne wzbogaciły się dzięki operatorom CATV o ok. 480 mln złotych. W sumie w latach 2009-2014 wpłacono ok. 2,6 mld złotych” – czytamy w raporcie.

„Przy przychodach 3,9 mld zł wartość dodana wygenerowana bezpośrednio przez operatorów CATV w roku 2014 wyniosła 1,76 mld zł. W sumie w latach 2009-2014 bezpośredni wkład operatorów sieci kablowych do PKB kraju wyniósł 9,5 miliarda złotych” – podano.

– W raporcie pokazujemy realną pozycję i znaczenie sektora kablowego w Polsce i tym samym zwracamy baczniejszą uwagę na możliwości i szanse, które on generuje. Z dzisiejszej perspektywy coraz wyraźniej widać, że bez intensywnie rozwijającego się i inwestującego w nowoczesną technologię sektora kablowego, osiągnięcie celów postulowanych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej będzie niezwykle trudne do osiągnięcia – brzmi wypowiedź Waldemara Dubaniowskiego, dyrektora w dziale prawno-podatkowym PwC, cytowano w komunikacie.

Pisząc o roli sektora telewizji kablowej w rozwoju polskiej gospodarki autorzy raportu zwracają także uwagę na liczbę osób zatrudnionym w tej branży – dla operatorów CATV pracuje w sumie ok. 10 tysięcy osób, a liczba pracowników i współpracowników w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła o 23 proc..

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu