343,3 tys. numerów komórkowych zmieniło operatora w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku – podał w najnowszym raporcie Urząd Komunikacji Elektronicznej. Najwięcej – ponad 120 tys. – w styczniu.

Spośród czterech największych operatorów komórkowych dodatni bilans przenosin numerów zanotował w tym czasie jedynie T-Mobile Polska. Miał też najlepszy pod tym względem wynik na rynku w ogóle: 12,1 tys. numerów na czysto.

To kolejny kwartał, w którym sieć z grupy Deutsche Telekom plasuje się w tej klasyfikacji na pierwszym miejscu.

Można zwrócić uwagę, że najwięcej numerów przenieśliśmy do Orange Polska, ale też i najwięcej numerów od tej sieci odeszło. Natomiast po T-Mobile widać, że łatwo nie oddaje swoich użytkowników: skala przenosin numerów z tej sieci jest najmniejsza, co pozwoliło jej uzyskać taki, a nie inny wynik. Najwięcej numerów – ponad 100 tys. – zabrano z sieci Play.

Czytaj więcej

Szybki internet na... księżycu. Już za dwa lata

W efekcie zmian bilans Orange Polska w I kw. br. to 7,2 tys. numerów na minusie, Polkomtelu ponad 22 tys. pod kreską. Niewiele większą stratę notuje  Play -  22,3 tys.

Pamiętać trzeba, że duże telekomy są często właścicielami wirtualnych operatorów, działających pod innymi markami. Sukcesy tych tzw. MVNO, to także ich sukcesy. 

I tak numerem dwa pod względem bilansu zdobytych numerów w I kwartale 2022 r. jest telewizja kablowa - UPC Polska (od 1 kwietnia należy do P4, operatora sieci Play). Jej wynik to nieco ponad 10 tys. numerów na plusie.

Trzecie miejsce na podium marek usług mobilnych o najlepszym wyniku w kwartale należy do marki Premium Mobile z grupy Cyfrowego Polsatu: 5,66 tys. numerów na plusie.

Widać też powrót do ofensywy Virgin Mobile, kolejnej  marki z grupy P4. Jej bilans w tym czasie to 4,5 tys. dodatkowych numerów