Aktualizacja: 28.01.2025 03:42 Publikacja: 27.12.2021 11:27
Foto: Bloomberg
Eksperci twierdzą, że tunel o kryptonimie JF-22 pozwoli Chinom w wyścigu zbrojeń pokonać Zachód – podaje „South China Morning Post”. Na razie nie ujawniono, kiedy JF-22 miałby zostać uruchomiony, ale Han Guilai, fizyk z Chińskiej Akademii Nauk, już zapowiedział, że możliwości tunelu, w połączeniu z możliwościami badawczymi innych istniejących obiektów w tym kraju, dadzą Pekinowi przewagę „20 do 30 lat przed resztą świata”.
Budowa tunelu to spore osiągnięcie – symulator odtwarza ekstremalne warunki. Eksperci zwracają uwagę, że poruszanie się w powietrzu przy prędkości 30 machów przypomina bardziej pływanie w błocie. Powierzchnia testowanych w JF-22 obiektów może się nagrzać do 10 tys. stopni Celsjusza. A to poziom ciepła, który może rozbić cząstki powietrza na pojedyncze atomy, a nawet nadać niektórym z nich ładunek elektryczny.
Międzynarodowy wyścig nowoczesnych technologii przyspiesza. W Stanach Zjednoczonych oficjalnie został zaprezentowany superkomputer o imponującej szybkości przeliczeniowej. Urządzenie będzie między innymi tworzyć symulacje dotyczące broni jądrowej.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Skorupa ziemska potencjalnie kryje ogromne, niewykorzystane źródło energii geotermalnej: supergorące skały. Skorzystanie z tego źródła energii geotermalnej może być przełomem w przejściu na czystą, odnawialną przyszłość energetyczną.
Naukowcy twierdzą, że po raz pierwszy udało im się skomunikować dwie śpiące osoby. Miały się porozumiewać w snach. Naukowcy z kalifornijskiej firmy REMspace zapewniają, że świadome sny mogą otworzyć nowe wymiary komunikacji i potencjał ludzkości.
Quaise Energy, firma powiązana z naukowcami z prestiżowej MIT, ma niesamowity plan. Przekopie się przez kolejne warstwy planety, aby dotrzeć do niespożytego źródło ciepła i energii, które badacze chcą wykorzystać do zasilania elektrowni.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
To ma być odpowiednik "Titanica" w przestworzach. Potężny samolot to istny hotel na skrzydłach. Projekt zakłada, że jednorazowo na pokład wsiądzie 5 tys. osób.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Polski deeptech wdraża innowacyjną technologię, która ma usprawnić nowoczesną komunikację. Spółka z Lublina zaczęła realizować projekty dla NATO.
W USA ogłoszono właśnie program o kryptonimie „Teoria umysłu”, w ramach którego powstanie projekt dający Stanom Zjednoczonym ogromną przewagę na polu walki.
Rezygnacja byłego ministra obrony Joawa Galanta z mandatu w Knesecie zaognia polityczny spór w rządzie Netanjahu na temat służby wojskowej ortodoksyjnych Żydów.
Ukraińska prokuratura wszczęła już ponad 95 tys. spraw karnych z powodu porzucenia jednostek. Po rosyjskiej stronie sytuacja jest gorsza.
Ukraińska zbrojeniówka mocno zwiększyła produkcję m.in. amunicji 152 mm czy bezzałogowców. W przyszłości może stanowić silną konkurencję m.in. dla polskich podmiotów.
Tezy rosyjskiej propagandy o polskim apetycie na Królewiec to bzdura. Ale komunikowanie zdolności przeniesienia wojny na terytorium agresora jest ważnym narzędziem odstraszania i nawet pod groźbą atomowego straszaka nie powinniśmy z niego rezygnować.
Powódź poprawi i tak całkiem dobry wizerunek polskiego wojska. Już dziś ponad połowa Polaków – co pokazuje sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” – uważa, że nasza armia do obrony kraju jest przygotowana raczej dobrze.
Po raz trzeci od momentu zaatakowania Ukrainy Władimir Putin zwiększył liczebność całej swojej armii. Eksperci gubią się w domysłach po co.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas