Aktualizacja: 24.11.2024 22:16 Publikacja: 20.03.2022 11:59
Foto: TK Zwiezda
Sprawna logistyka to dziś spore wyzwanie. Opracowano technologię, która może zostać wykorzystana do ultraszybkiego dostarczania przesyłek. Z uwagi na koszty innowacyjnego rozwiązania w pierwszej kolejności nie będzie służyć ono dostawom zakupów internetowych, lecz błyskawicznej wysyłce organów do szpitali. I to niezależnie od ich położenia geograficznego. Orbitalne dostawy, o których mowa, byłyby realizowana od ręki, na żądanie.
Za projektem stoi Inversion Space, amerykański startup Justina Fiaschettiego, byłego pracownika SpaceX. Jego koncepcja polega na tym, by ładunki „spadały” na Ziemię wprost z orbity. To właśnie na niej umieszczono by magazyny towarów, na początek ludzkich organów, które w orbitalnej przestrzeni stosunkowo łatwo przechowywać. W razie potrzeby do wyznaczonego szpitala wystrzelona z magazynu przesyłka leciałaby niczym kometa, z prędkością 25 razy większą niż dźwięk. Na chwilę przed przyziemieniem ładunek hamowałby wypuszczanym ze skrzyni (ma ona mieć średnicę około 1,2 metra) spadochronem. Startup ma plan zlokalizowania wokół naszej planety magazynów z ładunkami. „Zatowarowanie” w nich odbywałoby się przy pomocy rakiet. Odważna wizja ma wejść w fazę testów w drugiej połowie dekady.
Skorupa ziemska potencjalnie kryje ogromne, niewykorzystane źródło energii geotermalnej: supergorące skały. Skorzystanie z tego źródła energii geotermalnej może być przełomem w przejściu na czystą, odnawialną przyszłość energetyczną.
Naukowcy twierdzą, że po raz pierwszy udało im się skomunikować dwie śpiące osoby. Miały się porozumiewać w snach. Naukowcy z kalifornijskiej firmy REMspace zapewniają, że świadome sny mogą otworzyć nowe wymiary komunikacji i potencjał ludzkości.
Quaise Energy, firma powiązana z naukowcami z prestiżowej MIT, ma niesamowity plan. Przekopie się przez kolejne warstwy planety, aby dotrzeć do niespożytego źródło ciepła i energii, które badacze chcą wykorzystać do zasilania elektrowni.
To ma być odpowiednik "Titanica" w przestworzach. Potężny samolot to istny hotel na skrzydłach. Projekt zakłada, że jednorazowo na pokład wsiądzie 5 tys. osób.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Komercyjne loty w kosmos takich firm jak firm takich jak SpaceX, Virgin Galactic i Blue Origin, mogą okazać się katastrofą dla ziemskiego klimatu. Przyczynią się do dalszego niszczenia warstwy ozonowej Ziemi.
Program powrotu, po ponad 50 latach, Amerykanów na Księżyc notuje opóźnienia. Zapowiada się pasjonujące starcie z Chinami.
Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała nowe zdjęcia Słońca. Wykonane zostały przez sondę Solar Orbiter i ukazują powierzchnię naszej gwiazdy w najwyższej jak dotąd rozdzielczości. Fotografie mogą pomóc naukowcom w dokładniejszym poznaniu Słońca.
Największa rakieta świata poleciała z powodzeniem na orbitę w szóstej misji testowej. Osobiście przedsięwzięciu kibicował amerykański prezydent elekt. Starshipy mają zabierać ludzi na Księżyc i Marsa.
Firma SpaceX planuje dziś wieczorem wystrzelić po raz szósty statek kosmiczny Starship w misji testowej. W ciągu czterech lat ma się odbyć nawet 400 lotów megarakiety.
Najnowsze odkrycie Teleskopu Webba dotyczy trzech masywnych galaktyk z okresu wczesnego Wszechświata. Nietypowe właściwości obiektów stawiają pod znakiem zapytania aktualne modele formowania się galaktyk. Co dokładnie zaskoczyło astronomów?
Chiny pokazały samolot myśliwski, który dysponując niezwykłą prędkością i potężnym uzbrojeniem, ma w razie potrzeby przebijać się w przestrzeń kosmiczną i tam prowadzić działania bojowe. Ale pojawiły się wątpliwości.
Już wkrótce przed nami wyjątkowa pełnia, w czasie której będzie można zobaczyć ostatni w tym roku superksiężyc zwany Księżycem Bobrów lub Mroźnym Księżycem. Jego obserwacja możliwa będzie bez użycia specjalistycznego sprzętu.
Naukowcy z NASA ponownie przyjrzeli się danym z misji sondy Voyager 2 z 1986 roku i po niemal 40 latach dokonali odkrycia, które zupełnie zmienia postrzeganie Urana. Zgodnie z nowymi ustaleniami ta lodowa planeta i jej pięć największych księżyców mogą wcale nie być martwymi światami, jak dotąd sądzono.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas