Aktualizacja: 19.04.2025 16:57 Publikacja: 20.03.2022 11:59
Foto: TK Zwiezda
Sprawna logistyka to dziś spore wyzwanie. Opracowano technologię, która może zostać wykorzystana do ultraszybkiego dostarczania przesyłek. Z uwagi na koszty innowacyjnego rozwiązania w pierwszej kolejności nie będzie służyć ono dostawom zakupów internetowych, lecz błyskawicznej wysyłce organów do szpitali. I to niezależnie od ich położenia geograficznego. Orbitalne dostawy, o których mowa, byłyby realizowana od ręki, na żądanie.
Za projektem stoi Inversion Space, amerykański startup Justina Fiaschettiego, byłego pracownika SpaceX. Jego koncepcja polega na tym, by ładunki „spadały” na Ziemię wprost z orbity. To właśnie na niej umieszczono by magazyny towarów, na początek ludzkich organów, które w orbitalnej przestrzeni stosunkowo łatwo przechowywać. W razie potrzeby do wyznaczonego szpitala wystrzelona z magazynu przesyłka leciałaby niczym kometa, z prędkością 25 razy większą niż dźwięk. Na chwilę przed przyziemieniem ładunek hamowałby wypuszczanym ze skrzyni (ma ona mieć średnicę około 1,2 metra) spadochronem. Startup ma plan zlokalizowania wokół naszej planety magazynów z ładunkami. „Zatowarowanie” w nich odbywałoby się przy pomocy rakiet. Odważna wizja ma wejść w fazę testów w drugiej połowie dekady.
Międzynarodowy wyścig nowoczesnych technologii przyspiesza. W Stanach Zjednoczonych oficjalnie został zaprezento...
Skorupa ziemska potencjalnie kryje ogromne, niewykorzystane źródło energii geotermalnej: supergorące skały. Skor...
Naukowcy twierdzą, że po raz pierwszy udało im się skomunikować dwie śpiące osoby. Miały się porozumiewać w snac...
Quaise Energy, firma powiązana z naukowcami z prestiżowej MIT, ma niesamowity plan. Przekopie się przez kolejne...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
To ma być odpowiednik "Titanica" w przestworzach. Potężny samolot to istny hotel na skrzydłach. Projekt zakłada,...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas