Groźba kwantowej apokalipsy. Złamią każdy szyfr

Nawet najlepiej zaszyfrowane informacje mogą nagle wpaść w niepowołane ręce. A to za sprawą komputerów kwantowych. To coraz bardziej realna wizja.

Publikacja: 01.02.2022 14:27

Komputery kwantowe  ze względu  na swoje ogromne mżliwości  mogą zostać wykorzystane przez grupy prz

Komputery kwantowe ze względu na swoje ogromne mżliwości mogą zostać wykorzystane przez grupy przestępcze i „państwa bandyckie”

Foto: Shutterstock

Komputery kwantowe mają działać zupełnie inaczej niż komputery opracowywane do tej pory i będą o niebo szybsze. Oznacza to, że w obliczu niezwykle złożonego i czasochłonnego problemu – takiego jak próba odszyfrowania danych – gdzie istnieje wiele permutacji sięgających miliardów, normalny komputer potrzebowałby wielu lat, aby złamać zabezpieczenia, jeśli w ogóle byłby w stanie.

Tymczasem komputer kwantowy mógłby to zrobić w ciągu kilku sekund. Takie urządzenia oznaczają np. szybsze tworzenie leków, ale też rodzą nowe zagrożenia – ostrzega BBC.

Wiele krajów, w tym USA, Chiny, Rosja i Wielka Brytania, inwestuje ogromne sumy w rozwój superszybkich komputerów kwantowych w celu uzyskania strategicznej przewagi w cyberprzestrzeni. Każdego dnia ogromne ilości zaszyfrowanych danych państw i obywateli są zbierane i przechowywane w bankach danych, gotowe na dzień, w którym komputery kwantowe złodziei danych będą wystarczająco wydajne, aby je odszyfrować.

Czytaj więcej

Kwantowe chipy standardem w komputerach osobistych? IBM wieszczy rewolucję

– Wszystko, co robimy dziś przez internet, od kupowania online, transakcji bankowych, interakcji w mediach społecznościowych, wszystko, co robimy, jest szyfrowane – mówi Harri Owen, dyrektor ds. strategii w firmie PostQuantum w rozmowie z BBC. – Ale kiedy pojawi się działający komputer kwantowy, który będzie w stanie złamać to szyfrowanie, może natychmiast umożliwić każdemu, kto go opracował, wyczyszczenie cudzego konta bankowego czy portfela bitcoinów.

Podobnego zdania jest Ilyas Khan, dyrektor generalny amerykańskiej firmy Quantinuum. – Komputery kwantowe sprawią, że większość istniejących metod szyfrowania stanie się bezużyteczna – mówi.

W toku są prace nad rozwiązaniami, które mają zapobiec niebezpieczeństwu. Np. w Wielkiej Brytanii wszystkie dane rządowe sklasyfikowane jako „ściśle tajne” są już „postkwantowe” – zabezpieczone przy użyciu nowych form szyfrowania, które mają być odporne na przyszłe ataki.

Nad takimi rozwiązaniami pracują giganci technologiczni, tacy jak Google, Microsoft, Intel i IBM, a także bardziej specjalistyczne firmy, takie jak właśnie Quantinuum i Post-Quantum. W amerykańskim Narodowym Instytucie Nauki i Technologii (NIST) na obrzeżach Waszyngtonu pracuje się zaś nad ustanowieniem strategii obronnej, która ochroni przemysł, rząd, uczelnie i krytyczną infrastrukturę krajową przed zagrożeniami związanymi z „kwantową apokalipsą” - zauważa BBC.

Bezpieczeństwo
W sieci kluczowe są edukacja i prewencja
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Bezpieczeństwo
Firmy same narażają się na cyberataki
Bezpieczeństwo
Dane pod szczególnym nadzorem
Bezpieczeństwo
Cyberataków będzie jeszcze więcej
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Materiał Promocyjny
Nadszedł czas sojuszy cyberbezpieczeństwa