Warszawskie algorytmy mogą odmienić światowy futbol

Technologia opracowana przez ReSpo.Vision, stosowana do analizy meczów, ma wprowadzić do piłki nożnej niespotykany dotąd wymiar danych i analityki.

Publikacja: 08.06.2021 00:08

Kylian Mbappe z Paris Saint-Germain w akcji.

Kylian Mbappe z Paris Saint-Germain w akcji.

Foto: AFP

Warszawska spółka stworzyła system automatycznego rozpoznawania graczy podczas rozgrywki piłkarskiej. Nowatorski algorytm 60 razy na sekundę odczytuje trójwymiarowe współrzędne aż 20 części ciała każdego gracza, a także samej piłki. Tak zebrane precyzyjne dane używane są do zaawansowanej analityki sportowej. Na podstawie tego typu materiałów np. trener jest w stanie ocenić występy poszczególnych graczy, z kolei klubowym analitykom posłużą do wizualizacji i obliczania prawdopodobieństw poszczególnych zdarzeń i przebiegów gry w przyszłości. Jak się okazuje to może być szczególnie cenne dla branży bukmacherskiej.

Totalizator Sportowy otworzy drzwi?

ReSpo.Vision, startup zajmujący się analityką danych sportowych 3D, może zrewolucjonizować piłkę nożną, ale także inne dyscypliny. System ma potencjał, by analizować m.in. wiele gier zespołowych. W ekspansji technologii mają pomóc pieniądze. Firma z końcem maja otrzymała od inwestorów 4,5 mln zł. Za wsparciem projektu stoją fundusze ffVC Tech & Gaming oraz RKKVC, a za samym startupem zespół kierowany przez Pawła Osterreichera, który wcześniej pracował w firmie doradczej Boston Consulting Group i współkierował innowacyjną spółką Deepsense.ai, zajmującą się rozwojem sztucznej inteligencji (AI).

CZYTAJ TAKŻE: Algorytm odgwiżdże spalonego. Innowacje podbijają piłkę nożną

W składzie ReSpo.Vision są także Mateusz Szala, były menedżer firm Allegro i Talanx, a także eksperci AI: Wojciech Rosiński i Łukasz Grad.

– Spółkę obserwowaliśmy od ponad roku przed inwestycją. Osterreicher i Szala zaskoczyli nas swoją responsywnością i merytoryką na naszych sesjach pytań i wyjątkową wizją tego, czym spółka będzie w przyszłości. Doświadczenie technologiczne założycieli były swego rodzaju gwarancją naszej inwestycji – podkreśla Mateusz Bodio, dyrektor zarządzający RKKVC.

Nie ukrywa przy tym, że kluczowa była innowacyjna technologia. – W związku z rosnącym rynkiem analityki sportowej i rozpoznawania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji wierzymy, że ReSpo.Vision będzie spółką niosącą zmianę w tej branży – przekonuje Bodio.

Jak wylicza Maciej Skarul, partner w ffVC, rynki analityki sportowej i danych bukmacherskich mają rosnąć ponad 20 proc. rocznie.

Fundusz ffVC Tech & Gaming powstał we współpracy z Totalizatorem Sportowym (TS). Inwestycja z udziałem TS to dla ReSpo.Vision szansa na otwarcie wielu dróg rozwoju. – Sieć kontaktów, które posiada Totalizator Sportowy w branży sportowej, może wydatnie pomóc w rozwoju spółki – zaznacza Skarul.

Zdane testy w PSG

Algorytmy ReSpo.Vision pozyskują dane z dowolnej kamery TV nagrywającej mecz (nie potrzebują wielokamerowych systemów instalowanych na stadionach, aby poprawnie obliczyć koordynaty 3D graczy i piłki). To sprawia, że system może być wykorzystywany nawet w mniej znaczących rozgrywkach ligowych. Jednak na razie to giganci interesują się projektem warszawskiego startupu. O jego wykorzystaniu myślą europejskie kluby, a testy przeszedł już w paryskim PSG (potentat futbolu planuje wykorzystać ją to rozwiązanie w swoich treningach i procesach selekcjonerskich).

CZYTAJ TAKŻE: Algorytm widzi przyszłość pacjentów z chorobami serca

– Nasz systemu automatycznej akwizycji sportowych danych 3D może być kamieniem milowym dla analiz w piłce nożnej, a w perspektywie również dla branży bukmacherskiej. Otwiera on nowe horyzonty dla analityki danych, ich wizualizacji i predykcji zdarzeń sportowych. Zamiast operować na prostych statystykach, jak podania czy strzały, możemy zejść do poziomu szczegółowej analizy ruchu zawodników i jego wpływu na przebieg gry – tłumaczy prezes Osterreicher.

Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja walczy z depresją. Jak poprawić nastrój?
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Biznes Ludzie Startupy
Jak zbadać zadowolenie pracowników?
Biznes Ludzie Startupy
Prąd popłynie z latawca. Polska firma rzuca wyzwanie wiatrakom i panelom solarnym
Biznes Ludzie Startupy
Smartfony już rządzą. Co Polacy kupują przez aplikacje mobilne?
Biznes Ludzie Startupy
Ratunek dla rolników i ziemii. Polscy naukowcy zdecydowanie zredukują zużycie nawozów