Przy sprzedaży lub zakupie robot sprawdzi stan samochodu

Skanowanie auta i analiza sztucznej inteligencji zamiast standardowych oględzin? Dzięki polskiemu startupowi tak ma wyglądać zakup auta z drugiej ręki.

Publikacja: 21.12.2021 14:32

Przy sprzedaży lub zakupie robot sprawdzi stan samochodu

Foto: Car Scanner

Car Scanner to spółka z Krakowa, która rozwija unikalną technologię. Pod tą samą nazwą wdraża ona pierwszy na świecie mobilny tester faktycznego stanu pojazdu, który łączy robotykę i technologię sztucznej inteligencji (AI). Maszyna, która może być wykorzystywana przy sprzedaży używanych samochodów, już przyciągnęła inwestorów. Startup pozyskał właśnie 2 mln dol., a teraz szykuje się do podboju amerykańskiego rynku. W rozwoju firmy pomóc ma Michał Lasek, doświadczony przedsiębiorca z branży automotive, który pracował m.in. w McLaren Automotive oraz rodzimym Groclinie.

Ekspansja za ocean

Pandemia i niedobory półprzewodników przyczyniły się do największej cyfrowej transformacji w historii na rynku sprzedaży samochodów. Sprzedaż używanych samochodów online wzrosła w ostatnim kwartale o 300 proc., jednak w cyfrowym świecie cały czas nie można przeprowadzić oględzin jazdy próbnej. Dlatego dla kupujących niezbędna jest przejrzysta dokumentacja używanych samochodów: 68 proc. z nich twierdzi, że stan auta jest drugim po cenie najważniejszym czynnikiem mającym bezpośredni wpływ na decyzję zakupową. I tu wkracza innowacja od Car Scanner. Technologia krakowskiego startupu zapewnia rozwiązania tzw. remarketingowe (widok 360° z zewnątrz oraz z wnętrza samochodu), a także inspekcję, czyli wykrywanie zarysowań, wgnieceń, napraw lakierniczych. Rozwiązanie skierowane jest przede wszystkim do komisów samochodowych, ale też i serwisów online. Jak wskazują przedstawiciele spółki, wyniki badania stanu pojazdu są dostępne w zaledwie kilku minut po skanowaniu. – Wraz z cyfrową transformacją rynku sprzedaży samochodów, przed Car Scanner pojawiła się wyjątkowa okazja do wdrożenia nowego standardu dokumentacji pojazdów używanych – mówi Sławomir Potasz, prezes Car Scanner. – Nasze roboty są opracowywane i produkowane przez zespół prawie 30 inżynierów w Krakowie. Zespół rozwija się teraz również po drugiej stronie oceanu, aby zapewnić obsługę ponad 40 mln sprzedawanych rocznie używanych samochodów na rynku amerykańskim – dodaje.

Czytaj więcej

Ten nowy robot ma przewozić wszystko. Ma niezwykłe możliwości

Firmie w ekspansji pomóc mają inwestorzy. W zakończonej rundzie zalążkowej pozyskała ona kapitał od funduszy ffVC Tech & Gaming, FundingBox DeepTech Fund oraz PomerAngels, a także amerykańskiego akceleratora Techstars. Do Car Scanner dołączył również wspomniany Michał Laska, nie tylko w roli inwestora, ale też jako współtworzący ten innowacyjny biznes.

Zaczęło się od slidera dla youtuberów

28-letni Sławomir Potasz początkowo miał inny pomysł. Chciał być operatorem kamery filmowej. Nie udało się, ale z pasji nie zrezygnował i opracował koncept smartfona, który, poruszając się po szynie, może – dzięki funkcji śledzenia twarzy – filmować poruszającą się przed kamerą osobę (tzw. cyfrowy slider). Projekt adresowany był do filmowców amatorów i youtuberów.

– Dotąd fani filmowania smartfonem mogli korzystać z tzw. selfie sticków, czy stabilizatorów, zwanych gimbalami. My poszliśmy dalej, umożliwiając m.in. śledzenie twarzy czy wykrywanie ruchu – mówił nam w 2017 r.

Poza urządzeniem jego startup dawał użytkownikom również cały ekosystem ze specjalistyczną aplikacją do obróbki materiałów i chmurą. Co ciekawe, opracowywane przez startup rozwiązanie znalazło zastosowanie jako system do zarządzania przestrzenią biurową w coworkingach i technologia do optymalizacji rozmieszczenia billboardów na terenie miast. W kolejnym kroku koncept ewoluował do postaci Car Scannera.

Potasz z biznesem ruszył w 2016 r. Na rozwój swojego pomysłu cztery lata temu na portalu crowdfundingowym Kickstarter zdobył ponad 100 tys. dol. Pomogły też inkubacja w projektach takich gigantów, jak Microsoft i Nvidia, a także wsparcie finansowe PARP.

Skaner 3D zainteresował już wiele firm w naszym kraju, ale również za granicą, m.in. z Niemiec, Rumunii i Turcji.

Biznes Ludzie Startupy
Ten polski 18-latek stworzył system AI dla firm zbrojeniowych w USA
Biznes Ludzie Startupy
Polskie algorytmy wykryją choroby. Medyczny start-up podbija świat
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma wprowadza nowatorski benefit dla pracowników. Specjalne karty
Biznes Ludzie Startupy
Polski latający skuter zamierza podbić świat. Ma być „dla każdego"
Biznes Ludzie Startupy
Polska akwizycja w Finlandii. Start-up z miliarderem na pokładzie zaczyna ekspansję
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10