Startupy 2022. Polskie pomysły z dużym potencjałem

Sztuczna inteligencja łącząca inwestorów i pożyczkobiorców, pasażerski dron i nowatorski system komunikacji satelitarnej to tylko część z rodzimych innowacji, które mają szansę podbić świat.

Publikacja: 03.01.2022 17:24

Polsko-szwedzki projekt pasażerskiego drona Jetson przebojem wleciał na międzynarodowy rynek. Zamówi

Polsko-szwedzki projekt pasażerskiego drona Jetson przebojem wleciał na międzynarodowy rynek. Zamówienia płyną z całego świata

Foto: mat. pras.

Projekty start-upów nad Wisłą wciąż niezbyt często stają się międzynarodowymi czy globalnymi. Warto przyjrzeć się więc tym, o których już jest lub wkrótce może być głośno za granicą. A jest z czego wybierać.

Na czołowe miejsce z pewnością wysuwa się projekt Tomasza Patana, który skonstruował latający pojazd osobisty. Jetson One, bo tak nazywa się ów pasażerski dron, już pod koniec 2021 r. stał się hitem internetu, m.in. za sprawą publikowanych w sieci niezwykle widowiskowych lotów testowych. Ale Jetson – w odróżnieniu od sporej liczby konkurentów w tej branży – jako jeden z pierwszych ma szansę wyjść poza laboratorium i zrewolucjonizować sposób, w jaki się poruszamy.

Czytaj więcej

Startupy 2022. Polska doczeka się stadka jednorożców

Autorski elektryczny pojazd start-upu Patana prawdopodobnie stanie się pierwszym seryjnie produkowanym w Europie tzw. oktokopterem (dron napędzany ośmioma wirnikami). Jednoosobowy pojazd, który pozwala na swobodne przemieszczanie się w powietrzu, wyszedł z fazy prototypu i trafił do sprzedaży. Pierwsze dostawy mają nastąpić już w br. Pierwsze egzemplarze tego polsko-szwedzkiego latającego „gokarta”, który może startować i lądować w dowolnym miejscu, trafią do klientów m.in. w: Kalifornii, Brazylii, Włoszech, Meksyku oraz Hiszpanii.

Również na rynki amerykański, hiszpański i meksykański wejdzie inny polski innowacyjny projekt – Epeer. Pod tą nazwą kryje się platforma, która – za pomocą sztucznej inteligencji – łączy na stronie internetowej lub w aplikacji inwestorów i pożyczkobiorców. System AI ma być odpowiedzią na problemy z płynnością finansową i sposobem na zdobycie małych kwot pieniędzy. Jak twierdzą twórcy Epeer – wystarczy 20 sekund i trzy dotknięcia ekranu smartfona. AI oceni ryzyko, tworząc scoring kredytowy na podstawie analiz aktywności pożyczającego w social mediach, danych o geolokalizacji oraz informacji z baz danych, jak np. BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Użytkownik platformy dostaje limit kredytowy, który zwiększa się wraz z kolejnymi transakcjami. Niedawno katowicki fintech, na czele którego stoi Maciej Jarząb, pozyskał kolejnego inwestora – czeski Lighthouse Ventures wyłożył 5 mln zł. Fundusz dostrzegł polską spółkę podczas branżowego wydarzenia Unicorn Battle, gdzie Epeer wybrano jednym z najlepszych start-upów w tej części Europy.

Czytaj więcej

Startupy 2022. Telemedyczny boom będzie trwał

– Dziś jesteśmy obecni na rynkach polskim i ukraińskim. Czas na kolejne. Do końca 2022 r. pojawimy się w Hiszpanii, USA i Meksyku. Rozpędzamy się znacząco i chcemy w ciągu pół roku pozyskać kolejne finansowanie na rozwój i wejście na następne rynki – podkreśla Jarząb.

Mocno za granicą zaistnieć planuje także Thorium Space. Firma, kierowana przez Pawła Rymaszewskiego, chce jeszcze w 2022 r. zadebiutować na giełdzie w Holandii lub Francji. Spółka, tworząca nowatorskie rozwiązania dla przemysłu kosmicznego, pozyskała niedawno grant na 47 mln zł i ma ambitne plany międzynarodowego rozwoju. Projektuje i konstruuje małe satelity i nowatorskie systemy telekomunikacyjne przeznaczone na unikalne pasma nadawczo-odbiorcze (mają umożliwiać elektroniczne sterowanie wiązką i szybszą transmisję danych). Rymaszewski, ekspert branży kosmicznej i obronnej, liczy na udział w projektach ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). Thorium Space już doceniany jest na arenie międzynarodowej – w czerwcu wrocławską firmę wybrano bowiem, na podstawie badania StartUs Insights, do grona najbardziej innowacyjnych start-upów kosmicznych roku 2021.

Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes Ludzie Startupy
Psy też marnują żywność. Pomoże polska aplikacja
Biznes Ludzie Startupy
Chwila zamiast całego dnia. Sztuczna inteligencja wyręczy pracowników
Biznes Ludzie Startupy
Roboty z Polski zyskają sztuczną inteligencję. Już wypierają amerykańską konkurencję
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes Ludzie Startupy
Latające elektryki polecą znad Wisły? Polska firma chce zbudować fabrykę