Reklama
Rozwiń

Polski start-up może być liderem terapii cyfrowych w onkologii

Wywodzący się znad Wisły projekt rozwijany jest już komercyjnie w Niemczech oraz USA, gdzie możliwe jest refundowanie aplikacji z kategorii DTx (digital therapeutic). Teraz start-up Prosoma szykuje się na podbój rodzimego rynku.

Publikacja: 27.12.2022 01:43

Prosoma pomaga chorym na nowotwory radzić sobie z emocjami i zrozumieć proces leczenia

Prosoma pomaga chorym na nowotwory radzić sobie z emocjami i zrozumieć proces leczenia

Foto: fizkes / shutterstock

Prosoma pozyskała właśnie blisko 14 mln zł na rozwój pierwszej polskiej aplikacji przepisywanej na receptę. Innowacyjne rozwiązanie ma wspierać pacjentów z nowotworami. Spółka zdobyte finansowanie chce przeznaczyć na komercjalizację, w tym na współpracę z firmami farmaceutycznymi, a także tzw. walidację kliniczną. Plan zakłada także sięgnięcie po technologię sztucznej inteligencji.

Za dwa lata po apkę sięgną polscy pacjenci?

Statystyka jest przerażająca i nieubłagana – połowa z nas w pewnym momencie życia stanie w obliczu diagnozy choroby nowotworowej. Eksperci zwracają uwagę, iż stres, lęk i depresja często towarzyszą leczeniu onkologicznemu, a ich wysoki poziom przekłada się na niższą skuteczność leczenia, a tym samym gorsze rokowania na pokonanie choroby. Rodzimy start-up działający w nowatorskiej branży cyfrowych terapii (DTx) dla onkologii chce to zmienić. Firma stworzyła portfolio cyfrowych „produktów medycznych”. Te – jak wskazują w spółce – opierają się na „najbardziej aktualnej wiedzy z zakresu medycyny i psychologii kognitywno-behawioralnej w połączeniu z zaawansowanymi rozwiązaniami w obszarze technologii i projektowania oprogramowania”.

Czytaj więcej

Szczepionka na raka w 2030 roku. Pomógł Covid-19

Prosoma oferuje np. Living Well – certyfikowaną apkę, która prowadzi i wspiera pacjenta od momentu postawienia diagnozy w kierunku odzyskania kontroli nad swoim samopoczuciem (pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami i stresem, budować zdrowe nawyki oraz zrozumieć lepiej proces leczenia). Aplikacja jest już dostępna poprzez refundację, ale na razie w Niemczech. W USA z kolei start-up nawiązał współpracę w zakresie komercjalizacji Living Well jako terapii wspierającej zdrowie psychiczne i potrzeby behawioralne pacjentów chorych na raka z firmą Eversana.

– Skupiamy się głównie na rynkach, gdzie aplikacja może być przepisywana na receptę. Chcemy być światowym liderem terapii cyfrowych w onkologii – mówi Marek Ostrowski, prezes Prosomy.

Jak tłumaczy, w połowie 2023 r. spółka chce zamknąć rundę A w wysokości 7–8 mln euro. – Przeznaczymy ją głównie na dokończenie ścieżki refundacyjnej FDA (Agencja Żywności i Leków) w Stanach Zjednoczonych oraz na skalowanie sprzedaży w Niemczech – wyjaśnia. – Liczymy też na Polskę. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że w ciągu dwóch lat powstanie możliwość wdrożenia aplikacji Prosoma do systemu opieki zdrowotnej – dodaje Ostrowski.

W celu realizacji ambitnych planów start-up, w ramach obecnej rundy, pozyskał pieniądze od nowych i obecnych inwestorów – 6 mln zł w ramach koinwestycji YouNick Mint oraz Simpact Ventures, a pozostałe środki jako tzw. follow-on od funduszy RST Ventures for Earth i Pomerangels, a także kilkunastu aniołów biznesu.

Rośnie zainteresowanie branżą DTx

Aleksander Kłósek, partner zarządzający YouNick Mint, wskazuje, że fundusz zdecydował się zainwestować w Prosomę ze względu na olbrzymie przyspieszenie w wykorzystaniu terapii cyfrowych na świecie. – Popularyzacja telemedycyny i pandemia spowodowały wzrost akceptacji dla rozwiązań e-health u pacjentów i klinicystów, ale także pozwoliły stworzyć regulacje administracyjne, które ułatwiają wprowadzenie ich na rynek. Segment DTx jest w obszarze zainteresowania nie tylko pacjentów i lekarzy, ale także ubezpieczycieli i płatników publicznych – twierdzi Kłósek. – Wsparcie psychoterapeutyczne powinno być elementem standardowej opieki onkologicznej, natomiast deficyt specjalistów w tej dziedzinie sprawia, że jedynie nieliczna grupa otrzymuje optymalny zakres świadczeń – i tutaj rozwiązaniem są zwalidowane klinicznie terapie cyfrowe, takie jak produkty Prosomy – kontynuuje.

Czytaj więcej

Przełomowa kapsułka z Polski zbada układ pokarmowy

Polscy innowatorzy liczą, że teraz będą mogli dynamicznie rozwijać swoje produkty poprzez wdrażanie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji. Zamierzają ponadto zbudować szeroką współpracę z firmami farmaceutycznymi, które coraz chętniej uzupełniają terapię lekową rozwiązaniami w obszarze terapii cyfrowych. Dziś liderem w upowszechnianiu tzw. digital therapeutics są Amerykanie. Ale i Europa szybko nadrabia zaległości (szacuje się, iż rynek rośnie w imponującym tempie około 40 proc. rocznie).

Wojciech Majewski, partner zarządzający Simpact Ventures, zauważa, że w praktyce terapeutycznej relacja pomiędzy kondycją psychiczną oraz zdrowiem fizycznym niestety nie jest równa i oba obszary są traktowane z różnym zaangażowaniem. – Wierzymy w powodzenie biznesowe Prosomy i podpartą badaniami, rzetelną demokratyzację dostępu do zdrowia psychicznego na skalę światową. Rozwiązania spółki zapewnią długoterminową, zrównoważoną wartość dla pacjentów, lekarzy i płatników – przekonuje Majewski.

Biznes Ludzie Startupy
Niemcy rzucają wyzwanie tanim liniom lotniczym. Z Polski mają pojechać luksusowe nocne pociągi
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes Ludzie Startupy
Firmy będą wynagradzać za oglądanie ich reklam? Polacy szykują rewolucję
Biznes Ludzie Startupy
Twórca Spotify finansuje broń przyszłości. Ten tajemniczy start-up jest już wart miliardy
Biznes Ludzie Startupy
Latający skuter Polaka stał się hitem. Teraz pojawił się kolejny model
Biznes Ludzie Startupy
Digitalizacja musi wzmocnić ludzkie zespoły