Polski start-up może być liderem terapii cyfrowych w onkologii

Wywodzący się znad Wisły projekt rozwijany jest już komercyjnie w Niemczech oraz USA, gdzie możliwe jest refundowanie aplikacji z kategorii DTx (digital therapeutic). Teraz start-up Prosoma szykuje się na podbój rodzimego rynku.

Publikacja: 27.12.2022 01:43

Prosoma pomaga chorym na nowotwory radzić sobie z emocjami i zrozumieć proces leczenia

Prosoma pomaga chorym na nowotwory radzić sobie z emocjami i zrozumieć proces leczenia

Foto: fizkes / shutterstock

Prosoma pozyskała właśnie blisko 14 mln zł na rozwój pierwszej polskiej aplikacji przepisywanej na receptę. Innowacyjne rozwiązanie ma wspierać pacjentów z nowotworami. Spółka zdobyte finansowanie chce przeznaczyć na komercjalizację, w tym na współpracę z firmami farmaceutycznymi, a także tzw. walidację kliniczną. Plan zakłada także sięgnięcie po technologię sztucznej inteligencji.

Za dwa lata po apkę sięgną polscy pacjenci?

Statystyka jest przerażająca i nieubłagana – połowa z nas w pewnym momencie życia stanie w obliczu diagnozy choroby nowotworowej. Eksperci zwracają uwagę, iż stres, lęk i depresja często towarzyszą leczeniu onkologicznemu, a ich wysoki poziom przekłada się na niższą skuteczność leczenia, a tym samym gorsze rokowania na pokonanie choroby. Rodzimy start-up działający w nowatorskiej branży cyfrowych terapii (DTx) dla onkologii chce to zmienić. Firma stworzyła portfolio cyfrowych „produktów medycznych”. Te – jak wskazują w spółce – opierają się na „najbardziej aktualnej wiedzy z zakresu medycyny i psychologii kognitywno-behawioralnej w połączeniu z zaawansowanymi rozwiązaniami w obszarze technologii i projektowania oprogramowania”.

Czytaj więcej

Szczepionka na raka w 2030 roku. Pomógł Covid-19

Prosoma oferuje np. Living Well – certyfikowaną apkę, która prowadzi i wspiera pacjenta od momentu postawienia diagnozy w kierunku odzyskania kontroli nad swoim samopoczuciem (pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami i stresem, budować zdrowe nawyki oraz zrozumieć lepiej proces leczenia). Aplikacja jest już dostępna poprzez refundację, ale na razie w Niemczech. W USA z kolei start-up nawiązał współpracę w zakresie komercjalizacji Living Well jako terapii wspierającej zdrowie psychiczne i potrzeby behawioralne pacjentów chorych na raka z firmą Eversana.

– Skupiamy się głównie na rynkach, gdzie aplikacja może być przepisywana na receptę. Chcemy być światowym liderem terapii cyfrowych w onkologii – mówi Marek Ostrowski, prezes Prosomy.

Jak tłumaczy, w połowie 2023 r. spółka chce zamknąć rundę A w wysokości 7–8 mln euro. – Przeznaczymy ją głównie na dokończenie ścieżki refundacyjnej FDA (Agencja Żywności i Leków) w Stanach Zjednoczonych oraz na skalowanie sprzedaży w Niemczech – wyjaśnia. – Liczymy też na Polskę. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że w ciągu dwóch lat powstanie możliwość wdrożenia aplikacji Prosoma do systemu opieki zdrowotnej – dodaje Ostrowski.

W celu realizacji ambitnych planów start-up, w ramach obecnej rundy, pozyskał pieniądze od nowych i obecnych inwestorów – 6 mln zł w ramach koinwestycji YouNick Mint oraz Simpact Ventures, a pozostałe środki jako tzw. follow-on od funduszy RST Ventures for Earth i Pomerangels, a także kilkunastu aniołów biznesu.

Rośnie zainteresowanie branżą DTx

Aleksander Kłósek, partner zarządzający YouNick Mint, wskazuje, że fundusz zdecydował się zainwestować w Prosomę ze względu na olbrzymie przyspieszenie w wykorzystaniu terapii cyfrowych na świecie. – Popularyzacja telemedycyny i pandemia spowodowały wzrost akceptacji dla rozwiązań e-health u pacjentów i klinicystów, ale także pozwoliły stworzyć regulacje administracyjne, które ułatwiają wprowadzenie ich na rynek. Segment DTx jest w obszarze zainteresowania nie tylko pacjentów i lekarzy, ale także ubezpieczycieli i płatników publicznych – twierdzi Kłósek. – Wsparcie psychoterapeutyczne powinno być elementem standardowej opieki onkologicznej, natomiast deficyt specjalistów w tej dziedzinie sprawia, że jedynie nieliczna grupa otrzymuje optymalny zakres świadczeń – i tutaj rozwiązaniem są zwalidowane klinicznie terapie cyfrowe, takie jak produkty Prosomy – kontynuuje.

Czytaj więcej

Przełomowa kapsułka z Polski zbada układ pokarmowy

Polscy innowatorzy liczą, że teraz będą mogli dynamicznie rozwijać swoje produkty poprzez wdrażanie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji. Zamierzają ponadto zbudować szeroką współpracę z firmami farmaceutycznymi, które coraz chętniej uzupełniają terapię lekową rozwiązaniami w obszarze terapii cyfrowych. Dziś liderem w upowszechnianiu tzw. digital therapeutics są Amerykanie. Ale i Europa szybko nadrabia zaległości (szacuje się, iż rynek rośnie w imponującym tempie około 40 proc. rocznie).

Wojciech Majewski, partner zarządzający Simpact Ventures, zauważa, że w praktyce terapeutycznej relacja pomiędzy kondycją psychiczną oraz zdrowiem fizycznym niestety nie jest równa i oba obszary są traktowane z różnym zaangażowaniem. – Wierzymy w powodzenie biznesowe Prosomy i podpartą badaniami, rzetelną demokratyzację dostępu do zdrowia psychicznego na skalę światową. Rozwiązania spółki zapewnią długoterminową, zrównoważoną wartość dla pacjentów, lekarzy i płatników – przekonuje Majewski.

Prosoma pozyskała właśnie blisko 14 mln zł na rozwój pierwszej polskiej aplikacji przepisywanej na receptę. Innowacyjne rozwiązanie ma wspierać pacjentów z nowotworami. Spółka zdobyte finansowanie chce przeznaczyć na komercjalizację, w tym na współpracę z firmami farmaceutycznymi, a także tzw. walidację kliniczną. Plan zakłada także sięgnięcie po technologię sztucznej inteligencji.

Za dwa lata po apkę sięgną polscy pacjenci?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Możemy zaprosić klienta w sam środek akcji
Materiał partnera
PZU szuka innowacji w akceleratorach start-upów
Biznes Ludzie Startupy
O polskiej firmie głośno w USA. Ożywiła gwiazdy Hollywood w kontrowersyjny sposób
Biznes Ludzie Startupy
Będą uczyć, jak nie paść ofiarą botów. Polska firma idzie w świat
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Materiał partnera
4 miliony na urodziny
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą