Aktualizacja: 18.01.2025 03:02 Publikacja: 18.01.2023 14:17
Firma będzie wspomagać danymi satelitarnymi m.in. rolników (zarówno w czasie okresu wegetacyjnego, jak i w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak klęski naturalne
Foto: Adobe Stock
Chodzi o umowę z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, której wartość sięga 39 mln zł. W ramach tego trzyletniego porozumienia SatRev ma dostarczyć danych na potrzeby monitoringu upraw rolnych.
Dla firmy kierowanej przez Grzegorza Zwolińskiego to ważny zastrzyk. Start-up, któremu Europejska Agencja Kosmiczna przyznała tytuł „Space Tech Rising Star” (wschodząca gwiazda branży technologii kosmicznych), nie miał ostatnio szczęścia. SatRev był bowiem częścią nieudanej styczniowej misji Virgin Orbit. W jej ramach rodzime nanosatelity miano umieścić na orbicie. W wyniku awarii ładunek (dwa polskie nanosatelity były na pokładzie obok siedmiu innych) utracono bezpowrotnie.
Urządzenie polskiej firmy pozwoli sklonować głos i sprawi, że każdy będzie w stanie mówić własnym głosem w ponad 70 językach. Translator Q1, za którym stoi krakowska spółka, głęboko sięga do rozwiązań AI. Cel? Podbić międzynarodowe rynki.
Reakto, który opracował system szybkiego reagowania do ochrony obiektów z wykorzystaniem bezzałogowców, myśli o kosmosie, rolnikach, międzynarodowej ekspansji i giełdzie.
Cały ekosystem funduszy inwestycyjnych kuleje, ponieważ brakuje prywatnego kapitału – mówią eksperci. Prognozują jednak poprawę koniunktury w 2025 r.
Wirtualny nauczyciel matematyki, technologia uczenia maszynowego w czasie rzeczywistym czy autonomiczne fabryki owadziego białka – to przykłady rodzimych innowacji, które będą przyciągać uwagę w 2025 r.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Rozwijany w Dolinie Krzemowej od niespełna trzech miesięcy start-up Macieja Szymczyka trafił pod skrzydła Y Combinator. Ten student UC Berkeley zamierza namieszać w amerykańskim sektorze obronnym.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
We wszechświecie jest o wiele więcej supermasywnych czarnych dziur, niż do tej pory sądzono - twierdzą naukowcy na podstawie ostatnich badań. Ich wyniki mogą pomóc lepiej zrozumieć naturę czarnych dziur, w tym sposób, w jaki się powiększają.
Największa rakieta świata, 120-metrowy Starship, wystartowała w swój siódmy lot testowy z należącej do SpaceX „gwiezdnej bazy” w Teksasie. Choć rakieta nośna wróciła do bazy, sam statek uległ katastrofie.
Mierząca 98 metrów rakieta New Glenn firmy Blue Origin, należącej do Bezosa, to konkurent Starshipa Elona Muska. To będzie prawdziwy pojedynek miliarderów w kosmosie.
Międzynarodowy zespół astronomów monitorował supermasywną czarną dziurę z galaktyki zlokalizowanej w gwiazdozbiorze Smoka. Najnowsze wyniki badań pokazują zaskakujące zachowanie obiektu, które pozwoliło postawić ciekawą teorię.
Satelita HYPE, stworzony przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, został we wtorek wystrzelony na orbitę przez firmę SpaceX. Urządzenie ma wykrywać zanieczyszczenia i degradację lasów.
W tym roku na niebie nie zabraknie wyjątkowych zjawisk astronomicznych. Wśród nich będą aż dwa zaćmienia Księżyca. Oba będzie można obserwować w naszym kraju. Kiedy warto spojrzeć w niebo, aby zobaczyć te niezwykłe spektakle?
Firma Blue Origin należąca do założyciela Amazona Jeffa Bezosa przesunęła start nowej, olbrzymiej rakiety New Glenn z powodów technicznych. W siódmą misję ruszy za to w kosmos Starship Elona Muska, największa rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano.
Pochodzenie tzw. szybkich rozbłysków radiowych z kosmosu budzi wiele pytań. Badacze z całego świata starają się od lat ustalić ich przybliżoną lokalizację. Nowa publikacja naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) dotyczy odkrycia jednego ze źródeł rozbłysków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas