Robot jest zdalnie sterowany i porusza się jak prawdziwy wąż. Powstał z myślą o inżynierii odrzutowej i elektrowniach jądrowych. Jednak naukowcy doszli do wniosku, że sprawdzi się także w chirurgii onkologicznej.

Uniwersytet w Nottingham, który opracował robota, zapewnił fundusze na stworzenie prototypu – informuje BBC. – Rozpoczęliśmy wczesne testy, aby sprawdzić, czy robot może faktycznie wykonywać zabiegi chirurgiczne – powiedział profesor Dragos Axinte. Naukowcy, którzy współpracują z firmą Rolls-Royce, dostali fundusze od Rady ds. Badań Inżynierii i Nauk Fizycznych na przystosowanie robota COBRA do użytku w chirurgii – w szczególności w chirurgii raka gardła oraz chirurgii urazowej. Mimo iż takie procedury medyczne są obecnie wykonywane za pomocą narzędzi endoskopowych, to robot COBRA może być bardziej dokładny i pomóc chirurgom dotrzeć do wszystkich części guza lub miejsc urazu. Robot został już użyty podczas badania w szpitalu w Leicester.

Profesor Axinte, który kieruje zespołem naukowców pracującym nad robotem, powiedział, że jego kształt pozwala na dostanie się w najbardziej niedostępne części maszyn. Dotychczas był używany do naprawy silników. Ale naukowcy uznali, że może się okazać przydatny przy „naprawie ludzkiego organizmu”.

Czytaj więcej

Robot-ślimak może być przyszłością chirurgii

– Robot ma potencjał w szerokim zakresie zastosowań, a medycyna to ekscytujący kierunek naszych badań – zapewnia profesor Axinte. Jego zdaniem ultrasmukły 5-metrowy robot, który ma mniej więcej taką samą grubość jak ołówek – 9 mm średnicy – może z łatwością prześlizgiwać się przez ciasne przestrzenie i zakręty. To ograniczy konieczność cięcia tkanek, a co za tym idzie, skróci okres rekonwalescencji po zabiegach, a także ograniczy kłopoty związane z ewentualnymi krwotokami.

Wstępne badania dotyczące zastosowań medycznych robota COBRA zostały przeprowadzone z dr. Oladejo Olaleyem, konsultantem otolaryngologicznym specjalizującym się w chirurgii w szpitalach uniwersyteckich Leicester NHS Trust. Robot został przetestowany na ludzkim manekinie, aby sprawdzić możliwość uzyskania dostępu przez usta do trudno dostępnych części w tylnej części gardła – miejsc obecnie niedostępnych bez wysoce inwazyjnej operacji. Kamera wysokiej rozdzielczości zapewniała doskonałe widoki gardła wyświetlane na ekranie operacyjnym. Wyniki pozytywnie zaskoczyły lekarzy obserwujących testy. – Miejmy nadzieję, że uzyskanie wyraźnych obrazów raka gardła i krtani przełoży się na pełne usunięcie guzów przy mniejszym bólu, szybszym powrocie do zdrowia, a także zwiększy szanse na przeżycie i da lepsze wyniki rehabilitacji dla naszych pacjentów – powiedział dr Olaleye.