Toruński start-up stworzył „Ubera dla kolei”. Wychodzi za granicę

Młoda spółka SP Tech wdrożyła nowatorskie rozwiązania IT w systemach takich firm jak Lotos Kolej, Orlen Koltrans czy Orlen Ochrona, a teraz szykuje się do podboju Niemiec. W ekspansji ma pomóc 5 mln euro od inwestorów.

Publikacja: 06.02.2023 01:55

Projekt polskiego start-upu wdrażają kolejni przewoźnicy w Polsce i za granicą

Projekt polskiego start-upu wdrażają kolejni przewoźnicy w Polsce i za granicą

Foto: AdobeStock

Toruński start-up, który wprowadza na rynku kolejowym system automatyzujący i organizujący transport tzw. drużyn trakcyjnych, rośnie jak na drożdżach – działająca od 2019 r. spółka zanotowała w ub.r. wzrost przychodów na poziomie 400 proc. i przyciągnęła uwagę funduszy VC oraz aniołów biznesu. Teraz SP Tech Solutions jest w trakcie zamykania kolejnej rundy finansowania, która pozwoli firmie na wejście i budowanie swojej pozycji na zagranicznych rynkach.

– Rozpoczęliśmy już wdrożenie systemu Raily Taxi dla niemieckiej spółki Freightliner DE. Środki pozyskane z obecnej rundy posłużą nam do umocnienia naszej pozycji w Polsce, gdzie już jesteśmy liderem w swojej branży, a także dynamicznej ekspansji zagranicznej – mówi Piotr Sikorski, prezes SP Tech.

Jak szacujemy, dzięki tym działaniom start-up będzie w stanie ponaddwukrotnie zwiększyć swoje przychody w 2023 r. – Liczymy, że zbudujemy naszą pozycję w Niemczech oraz dalszej części Europy Zachodniej – podkreśla.

Raily, kompleksowy system informatyczny tworzony z myślą̨ o przedsiębiorstwach, których działalność dotyczy transportu kolejowego, nad Wisłą zagościł już u kilku ważnych graczy.

Autonomiczne przeładunki

Przewoźnicy drogowi w Europie pokonują rocznie około miliarda kilometrów tylko i wyłącznie w celu dowiezienia maszynistów do ich lokomotyw. Szacuje się, że średnia długość jednej trasy takiego przewoźnika wynosi około 250 km. Według Sikorskiego optymalizacja tych kosztów, nawet na poziomie 1 proc., może skutkować wielomilionowymi oszczędnościami. – Od wielu lat jesteśmy związani z branżą kolejową, dzięki czemu wielokrotnie obserwowaliśmy obszary wymagające optymalizacji. Nasze rozwiązanie, o którym możemy skrótowo powiedzieć „Uber dla kolei”, tylko utwierdziło nas w tych obserwacjach. Współpracujemy już z ponad 20 klientami, a najlepszym potwierdzeniem potrzeby optymalizacji przewozów transportowych w branży kolejowej jest wzrost naszych przychodów – tłumaczy prezes SP Tech.

Czytaj więcej

Przełom w medycynie. Założyciel Spotify chce skanować ludzi z pomocą AI

Spółka, założona przez niego wspólnie z Michałem Pawłowskim (razem w 2018 r. pracowali nad symulatorem kolejowym – to wtedy narodził się pomysł na innowacyjny biznes), koncentruje swoją działalność wokół problemów towarowych przewoźników kolejowych. Dotychczas procesem transportu drużyn trakcyjnych zarządzali dyspozytorzy kolejowi w sposób manualny, co wielokrotnie okazywało się nieefektywnym rozwiązaniem. W celu usprawnienia procesów i podniesienia jakości usług świadczonych przez przewoźników kolejowych SP Tech Solutions wdraża narzędzie Raily. Składa się ono z trzech aplikacji. Pierwszą jest Raily Taxi – automatyzująca proces organizacji i optymalizacji transportu drużyn trakcyjnych. Kolejna to Raily Cargo, która umożliwia innowacyjne i zintegrowane zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa kolejowego, bazując na rozwiązaniach typu Business Intelligence. Trzecie rozwiązanie – Raily Terminal – pozwala z kolei na całościowe zarządzanie kolejowym terminalem intermodalnym. W start-upie wyjaśniają, iż założeniem tego projektu jest stworzenie pierwszego w Europie systemu do autonomicznych i zrobotyzowanych przeładunków kontenerów.

Rynek z potencjałem

Cargo Speed International, czyli spółka córka SP Tech Solutions, już od blisko roku obsługuje Lotos Kolej, który powierzył spółce organizację transportu swoich pracowników na terenie całego kraju. Pod koniec 2022 r. firma podpisała umowę na obsługę Orlen Ochrony, gdzie wdraża swój system optymalizujący przewóz pracowników zarówno w tej spółce, jak też u klienta końcowego, czyli w Orlen KolTrans.

– Kolejowy transport towarowy od lat zderza się z wieloma problemami, które ograniczają podjęcie większych wolumenów ładunków, czego Unia Europejska wymaga w ramach tzw. Zielonego Ładu. Wśród nich kluczowy jest m.in. deficyt maszynistów. Obecnie zatrudnionych jest ok. 17 tys. osób, z czego przewiduje się, że ok. 5 tys. niebawem odejdzie na emeryturę. Zastępowalność kadrowa wynosi ok. 200 osób rocznie, co nie pokrywa obecnego zapotrzebowania – wylicza Michał Pawłowski. I zaznacza, że systemy SP Tech optymalizują wykorzystanie zasobów przedsiębiorstw kolejowych, mogąc stanowić istotne wsparcie dla całego sektora kolejowego.

Potencjał ów dostrzegli inwestorzy. Toruński start-up w zeszłym roku pozyskał blisko 5 mln zł finansowania od SpeedUp Bridge Alfa, Pomerangels oraz aniołów biznesu.

– Inwestując w SP Tech, zdawaliśmy sobie sprawę z potencjału rynku, na jakim porusza się spółka, a także możliwości, przed jakimi staje. Narzędzie oferowane przez spółkę jest potrzebne na rynku – twierdzi Tomasz Czapliński, członek zarządu SpeedUp Bridge Alfa, będącego częścią SpeedUp Venture Capital Group.

Jak dodaje, start-up jeszcze nie zagospodarował w pełni rynku w Polsce wartego ok. 200 mln zł, a już robi pierwsze kroki za granicą.

Biznes Ludzie Startupy
Polska AI wzbudziła kontrowersje i podbiła Amerykę. Firma z astronomiczną wartością
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Biznes Ludzie Startupy
Firma z Polski odchudzi Włochów i Hiszpanów. Ta technologia zyskała uznanie w Europie
Biznes Ludzie Startupy
Oko zamiast gotówki i dowodu. Polska firma rewolucjonizuje płatności
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma zadba o łączność NATO. Celuje też w sieć 6G
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Biznes Ludzie Startupy
Ten polski pojazd może być światowym hitem. Jeździ, pływa, lata
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku