Przybywa w naszym kraju nowatorskich pomysłów na oszczędzanie zasobów naturalnych i ponowne wykorzystanie produktów, przy jednoczesnej minimalizacji odpadów. To perspektywiczne projekty, biorąc pod uwagę fakt, że w latach 2022–2026 wartość globalnego rynku tzw. ekonomii cyrkularnej wzrośnie aż o 110 proc., sięgając niemal 713 mld dol.
Dobrze wiedzą o tym inwestorzy, którzy coraz chętniej wspierają start-upy działające w branży gospodarki obiegu zamkniętego. Świadczyć może o tym niedawna inwestycja funduszy 4growth VC, Montis Capital. NCBR i aniołów biznesu w start-up Plenti.
Dobry zwyczaj – wypożyczaj
Do firmy założonej w 2018 r. przez Wojciecha Rokosza, Karola Klimasa i Wojciecha Wójtowicza popłynęło ponad 23 mln zł. Spółka, która oferuje dostęp do najnowszej elektroniki w modelu subskrypcyjnym, umożliwia użytkownikom wynajem urządzenia na okres od 1 do 12 miesięcy. Pożyczanie zamiast kupowania to trend, który zyskuje na znaczeniu. W ten sposób można korzystać z najnowszego iPhone’a, gamingowego laptopa czy zestawu gogli VR. Po okresie wynajmu sprzęt wraca do Plenti i trafia dalej do obiegu, dzięki czemu nie zalega niewykorzystany w biurach i mieszkaniach, ani nie trafia na wysypisko śmieci. W bazie start-upu są również smartwatche, ekspresy do kawy, oczyszczacze powietrza, a nawet roboty odkurzające i drony. Dzięki finansowaniu spółka chce rozwinąć program PlentiPartners dla przedsiębiorców. W jego ramach samozatrudnieni oraz MŚP mogą zarabiać na wynajmie sprzętu innym (partnerzy kupują elektronikę użytkową, którą następnie dzierżawią Plenti i otrzymują regularne, stałe wynagrodzenie – niezależnie od tego, czy ich urządzenia zostały w danym okresie wypożyczone, przy czym sprzęt jest ubezpieczony i serwisowany przez Plenti, a na koniec spółka go wykupuje).
Czytaj więcej
Wydawałoby się, że nie ma lepszego systemu ogrzewania mieszkań niż kaloryfery. Brytyjczycy jednak testują całkiem nowy system centralnego ogrzewania – elektryczne tapety.
– Udowadniamy, że konsumenci i przedsiębiorcy uważają dostęp za ważniejszy niż posiadanie. Udostępniliśmy im platformę, która rozwiązuje ten problem od strony popytowej. Teraz wprowadzamy rozwiązanie od strony podażowej – dzięki temu my możemy się szybciej skalować, przedsiębiorcy zyskują nowe źródło przychodu, a użytkownicy dostęp do większej ilości sprzętu – komentuje Rokosz.