Tworzenie leków to kosztowne i niezwykle czasochłonne zadanie. Długie lata spędzone w laboratoriach nie są już jednak konieczne, aby wynaleźć nowy specyfik – wykorzystanie sztucznej inteligencji ma bowiem potencjał, by całkowicie zrewolucjonizować tę branżę. Uczestniczyć w tym procesie zamierza Receptor AI. Ten ukraiński start-up rozwija rozwiązania, które umożliwiają wirtualne testowanie i badanie.
Czas globalnej ekspansji
Pomysł na ten biznes nabrał kształtu na początku 2020 r., kiedy ścieżki założycieli Receptor AI – Alana, Sergeya i Semena – skrzyżowały się na wystawie naukowej poświęconej sztucznej inteligencji w Kijowie. W tym czasie Alan miał już na koncie pracę w dwóch start-upach z sektora AI, Sergey ponaddziesięcioletnie doświadczenie w odkrywaniu leków, Semen zaś, doktor nauk biofizycznych, pochłonięty był badaniaml w dziedzinie biofizyki i projektowania leków. Alan, posiadając doświadczenie w start-upach deep tech, przedstawił perspektywę uruchomienia nowego przedsięwzięcia w branży farmaceutycznej, opartego na sztucznej inteligencji. – Po zbadaniu rynku okazało się, że istnieje wyraźny problem, a mianowicie rozwój i testowanie nowych leków często trwa dekadę, kosztując ponad 1 mld dol., przy oszałamiającym 97-proc. wskaźniku niepowodzenia – mówią Alan Nafiiev i Semen Yesylevskyy.
Czytaj więcej
Sztuczna inteligencja przełamuje kolejne bariery. Algorytmy opracowały właśnie szczepionkę mRNA, zaczęły czytać w ludzkich myślach i negocjować kontrakty.
I właśnie ten problem Semen, Sergey i Alan zdecydowali się rozwiązać. W lutym 2021 r. pozyskali od ukraińskich aniołów biznesu 500 tys. dol. na rozkręcenie biznesu. Receptor AI szybko skompletował 15-osobowy zespół i ruszył z badaniami. Dziś start-up działa już na rynkach amerykańskim i europejskim, prowadzi również ekspansję w Indiach i Japonii. Centrala odpowiedzialna za rozwój biznesu znajduje się w Londynie. Spółka podejmuje również liczne partnerstwa z tak cenionymi instytucjami, jak choćby Cambridge i Oksford. W połowie ub.r. wprowadziła platformę SaaS do projektowania leków, wspieraną przez algorytmy AI. Jej działanie zostało już zweryfikowane w ramach kilku laboratoryjnych pilotaży.
– Obecnie jesteśmy zaangażowani w ponad 12 projektów odkrywania leków, we współpracy z firmami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi na całym świecie. Dodatkowo rozpoczęli osiem akademickich projektów – to przedsięwzięcie we współpracy z instytutami w USA, Niemczech i Francji – wyliczają Nafiiev i Yesylevskyy.