Sztuczna inteligencja skróci czas badania leków. Ukraińcy w grze

Ukraińcy chcą przyspieszyć proces odkrywania farmaceutyków. Zaprzęgli do tego zaawansowane algorytmy i szukają wsparcia w polskich start-upach.

Publikacja: 15.05.2023 01:44

Ukraińcy z Receptor AI chcą kooperować z polskimi innowatorami. Stawką jest odkrycie nowych leków

Ukraińcy z Receptor AI chcą kooperować z polskimi innowatorami. Stawką jest odkrycie nowych leków

Foto: Seventyfour / AdobeStock

Tworzenie leków to kosztowne i niezwykle czasochłonne zadanie. Długie lata spędzone w laboratoriach nie są już jednak konieczne, aby wynaleźć nowy specyfik – wykorzystanie sztucznej inteligencji ma bowiem potencjał, by całkowicie zrewolucjonizować tę branżę. Uczestniczyć w tym procesie zamierza Receptor AI. Ten ukraiński start-up rozwija rozwiązania, które umożliwiają wirtualne testowanie i badanie.

Czas globalnej ekspansji

Pomysł na ten biznes nabrał kształtu na początku 2020 r., kiedy ścieżki założycieli Receptor AI – Alana, Sergeya i Semena – skrzyżowały się na wystawie naukowej poświęconej sztucznej inteligencji w Kijowie. W tym czasie Alan miał już na koncie pracę w dwóch start-upach z sektora AI, Sergey ponaddziesięcioletnie doświadczenie w odkrywaniu leków, Semen zaś, doktor nauk biofizycznych, pochłonięty był badaniaml w dziedzinie biofizyki i projektowania leków. Alan, posiadając doświadczenie w start-upach deep tech, przedstawił perspektywę uruchomienia nowego przedsięwzięcia w branży farmaceutycznej, opartego na sztucznej inteligencji. – Po zbadaniu rynku okazało się, że istnieje wyraźny problem, a mianowicie rozwój i testowanie nowych leków często trwa dekadę, kosztując ponad 1 mld dol., przy oszałamiającym 97-proc. wskaźniku niepowodzenia – mówią Alan Nafiiev i Semen Yesylevskyy.

Czytaj więcej

Wkrótce AI będzie lepsza od człowieka. Wyleczy, zabawi, wynegocjuje umowę

I właśnie ten problem Semen, Sergey i Alan zdecydowali się rozwiązać. W lutym 2021 r. pozyskali od ukraińskich aniołów biznesu 500 tys. dol. na rozkręcenie biznesu. Receptor AI szybko skompletował 15-osobowy zespół i ruszył z badaniami. Dziś start-up działa już na rynkach amerykańskim i europejskim, prowadzi również ekspansję w Indiach i Japonii. Centrala odpowiedzialna za rozwój biznesu znajduje się w Londynie. Spółka podejmuje również liczne partnerstwa z tak cenionymi instytucjami, jak choćby Cambridge i Oksford. W połowie ub.r. wprowadziła platformę SaaS do projektowania leków, wspieraną przez algorytmy AI. Jej działanie zostało już zweryfikowane w ramach kilku laboratoryjnych pilotaży.

– Obecnie jesteśmy zaangażowani w ponad 12 projektów odkrywania leków, we współpracy z firmami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi na całym świecie. Dodatkowo rozpoczęli osiem akademickich projektów – to przedsięwzięcie we współpracy z instytutami w USA, Niemczech i Francji – wyliczają Nafiiev i Yesylevskyy.

Polskie startupy na celowniku

Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie Receptor AI rozważał możliwość przeprowadzki do Polski. Ostatecznie – po rozpoczęciu konfliktu – zespół został rozproszony po różnych krajach i pracuje zdalnie. Np. Semen przeniósł się wraz z rodziną do Pragi. Z kolei inny członek zespołu – Ivan Kolegin – poszedł walczyć (do pracy nie wrócił, w armii służy po dziś dzień).

Start-up wiąże z naszym krajem spore nadzieje. W spółce podkreślają, że nasz rynek stwarza możliwości tworzenia partnerstw strategicznych, które mogłyby się wzmocnić obecność firmy na arenie międzynarodowej. Receptor AI prowadzi np. rozmowy z polskim start-upem Molecule One. Podmiot ten, wspierany przez fundusz Atmos Ventures, wykorzystuje sztuczną inteligencję do „wybierania optymalnych reakcji do syntezy cząsteczek leków”. Ale ukraińska spółka rozważa też kooperację z inną innowacyjną firmą z naszego kraju – Leaderna Biostructures. Start-up założony przez Pawła Kustosza również specjalizuje się we wspieraniu procesu odkrywania leków.

Receptor AI ma w planach pozyskanie rundy tzw. zalążkowej. Pieniądze od inwestorów miałyby pomóc w rozbudowie działu rozwoju biznesu i nawiązaniu współpracy z doradcami naukowymi z przemysłu farmaceutycznego.

MATERIAŁ PROMOCYJNY
Inteligentne miasta stają się rzeczywistością
Biznes Ludzie Startupy
Polski wynalazek stał się hitem. To elektroniczny tampon
Biznes Ludzie Startupy
Sztuczna inteligencja w Polsce rośnie w siłę. Oto firmy, które się liczą
Biznes Ludzie Startupy
Sztuczna inteligencja w HR to szansa, ale i wyzwanie
Materiał partnera
Przemysław Wolek podczas Infoshare 2023