Nawet 70 proc. dzieci w wieku szkolnym może mieć wady postawy, a aż u 10–15 proc. diagnozowane są one jako ciężkie – wynika z szacunków Ministerstwa Zdrowia. A niekorygowane, nabyte w wieku szkolnym mogą mieć poważne konsekwencje w późniejszym czasie. Dlatego tak istotna jest odpowiednia rehabilitacja. I tu swoje miejsce widzi PhiLabs. Warszawska spółka stworzyła urządzenie PhiBox, które wykorzystując sztuczną inteligencję, daje możliwość codziennej rehabilitacji.
Ćwiczenia jak zabawa
W Polsce, w grupie wiekowej 3–18 lat wady postawy stanowią jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Eksperci wskazują, iż wśród poważnych wad postawy wyróżnia się m.in. zniekształcenie statyczne kończyn dolnych (u 10–15 proc. dzieci).
Dorota Matczak, prezes PhiLabs, podkreśla, że odpowiednia i systematyczna rehabilitacja wad postawy u dzieci jest niezwykle istotna. – Mogą one powodować wiele problemów zdrowotnych – bóle pleców, problemy z oddychaniem, ograniczenie ruchomości i ogólne pogorszenie jakości życia. W okresie dziecięcym, kiedy ciało dziecka rozwija się i kształtuje, wady postawy są zdecydowanie łatwiejsze do skorygowania, dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej diagnozować i rozpocząć u dzieci leczenie. Taka rehabilitacja może obejmować różne techniki, w tym ćwiczenia wzmacniające, terapię manualną, a także korekcję postawy poprzez odpowiednie ustawienie ciała i kształtowanie prawidłowych nawyków ruchowych – wylicza założycielka start-upu. I dodaje, że jako fizjoterapeutka wie, że dla dzieci rehabilitacja często bywa mało atrakcyjnym, monotonnym zajęciem.
Czytaj więcej
Do zachowania ostrożności podczas korzystania z narzędzi generowanych przez sztuczną inteligencję wezwała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Ich nadużywanie powoduje zagrożenie dla zachowania zdrowia publicznego.
Przełomem ma być PhiBox – urządzenie do codziennej, regularnej rehabilitacji, które można wykorzystywać także w domu. – Zespół PhiLabs połączyła idea, by stworzyć przestrzeń, w której będzie można wykorzystać wiedzę i doświadczenie z kilku dyscyplin związanych z rehabilitacją dzieci i młodzieży. Dzięki temu możliwe stało się stworzenie nowoczesnego oprogramowania i urządzeń. Opracowane przez nas rozwiązania z jednej strony pomagają zadbać o prawidłowy rozwój fizyczny najmłodszych, dając im przy tym dużo radości, z drugiej zaś pozwalają fizjoterapeutom bardziej obiektywnie prowadzić i monitorować postępy terapii – mówi Daniel Karaszewski, medical & research advisor w PhiLabs.