W rehabilitacji dzieci pomogą teraz polskie algorytmy

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje kolejne dziedziny naszego życia. Teraz, dzięki PhiLabs, technologia AI wprowadzi fizjoterapię w XXI wiek. Start-up chce rosnąć dzięki crowdfundingowi.

Aktualizacja: 27.05.2023 12:52 Publikacja: 23.05.2023 01:33

Rehabilitacja może być zabawą. Rodzimy start-up PhiLabs stworzył nowatorskie narzędzie

Rehabilitacja może być zabawą. Rodzimy start-up PhiLabs stworzył nowatorskie narzędzie

Foto: PhiLabs

Nawet 70 proc. dzieci w wieku szkolnym może mieć wady postawy, a aż u 10–15 proc. diagnozowane są one jako ciężkie – wynika z szacunków Ministerstwa Zdrowia. A niekorygowane, nabyte w wieku szkolnym mogą mieć poważne konsekwencje w późniejszym czasie. Dlatego tak istotna jest odpowiednia rehabilitacja. I tu swoje miejsce widzi PhiLabs. Warszawska spółka stworzyła urządzenie PhiBox, które wykorzystując sztuczną inteligencję, daje możliwość codziennej rehabilitacji.

Ćwiczenia jak zabawa

W Polsce, w grupie wiekowej 3–18 lat wady postawy stanowią jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Eksperci wskazują, iż wśród poważnych wad postawy wyróżnia się m.in. zniekształcenie statyczne kończyn dolnych (u 10–15 proc. dzieci).

Dorota Matczak, prezes PhiLabs, podkreśla, że odpowiednia i systematyczna rehabilitacja wad postawy u dzieci jest niezwykle istotna. – Mogą one powodować wiele problemów zdrowotnych – bóle pleców, problemy z oddychaniem, ograniczenie ruchomości i ogólne pogorszenie jakości życia. W okresie dziecięcym, kiedy ciało dziecka rozwija się i kształtuje, wady postawy są zdecydowanie łatwiejsze do skorygowania, dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej diagnozować i rozpocząć u dzieci leczenie. Taka rehabilitacja może obejmować różne techniki, w tym ćwiczenia wzmacniające, terapię manualną, a także korekcję postawy poprzez odpowiednie ustawienie ciała i kształtowanie prawidłowych nawyków ruchowych – wylicza założycielka start-upu. I dodaje, że jako fizjoterapeutka wie, że dla dzieci rehabilitacja często bywa mało atrakcyjnym, monotonnym zajęciem.

Czytaj więcej

WHO: już nie Covid-19, a sztuczna inteligencja ryzykiem dla zdrowia

Przełomem ma być PhiBox – urządzenie do codziennej, regularnej rehabilitacji, które można wykorzystywać także w domu. – Zespół PhiLabs połączyła idea, by stworzyć przestrzeń, w której będzie można wykorzystać wiedzę i doświadczenie z kilku dyscyplin związanych z rehabilitacją dzieci i młodzieży. Dzięki temu możliwe stało się stworzenie nowoczesnego oprogramowania i urządzeń. Opracowane przez nas rozwiązania z jednej strony pomagają zadbać o prawidłowy rozwój fizyczny najmłodszych, dając im przy tym dużo radości, z drugiej zaś pozwalają fizjoterapeutom bardziej obiektywnie prowadzić i monitorować postępy terapii – mówi Daniel Karaszewski, medical & research advisor w PhiLabs.

Urządzenie do ćwiczeń korygujących wady postawy powstało w kooperacji z Politechniką Warszawską oraz Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. To ekran, gdzie wyświetlane są m.in. zestawy ćwiczeń czy fizjoterapeutyczne gry wideo, sterowane ruchem dziecka, a także aplikacja internetowa i specjalna kamera (moduł kinematyczny), dzięki którym fizjoterapeuta może mieć dostęp zarówno do modułu planowania terapii, jak i do śledzenia jej postępów. Wbudowany moduł AI analizuje parametry ćwiczeń, takie jak kąt zgięcia i odwiedzenia w stawach biodrowych, kąt rotacji stóp, rozstaw stóp czy ułożenie linii bioder. Z punktu widzenia małego pacjenta cały system uatrakcyjnia proces rehabilitacji i motywuje do ćwiczeń.

Czas na szybki rozwój

Start-up prowadzi tzw. serwis parentingowy – Akademia Postawy. Poza tym w 2016 r. PhiLabs otworzył w Warszawie pierwszą przychodnię – Active Place. Do tej pory obsłużyła już blisko 2 tys. pacjentów. W start-upie tłumaczą, że ze względu na widoczne zapotrzebowanie na rynku w ub.r. podjęto decyzję o otwarciu kolejnej placówki w stolicy. – Na początku 2023 r. rozpoczęliśmy prace nad ośrodkiem stacjonarnym pod Warszawą, w którym będą organizowane m.in. turnusy rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży wraz z kompleksową diagnostyką. Dzięki zdobytemu doświadczeniu w prowadzeniu dwóch przychodni mamy wiedzę, w jaki sposób udoskonalać naszą pracę – wyjaśnia Dorota Matczak.

PhiLabs już planuje uruchamianie kolejnych placówek w Polsce oraz popularyzowanie nowoczesnych urządzeń do rehabilitacji. Firma, która składa się z 40 osób: lekarzy, fizjoterapeutów i psychoterapeutów, ale też programistów i inżynierów, ma ambicję dalej szybko rosnąć. Stąd warszawski start-up podjął decyzję o pozyskaniu finansowania w ramach crowdfundingu udziałowego (dotychczas spółka finansowana była przede wszystkim z pieniędzy założycielki). Akcja ma ruszyć na platformie Crowdway. – Dostrzegamy ogromny potencjał w finansowaniu poprzez crowdfunding społecznościowy nie tylko pod kątem pozyskania funduszy, ale także wizerunkowym. Emisja akcji pozwoli nam na zwiększenie rozpoznawalności spółki na rynku – przekonuje Karol Matczak, przedwodniczący rady nadzorczej PhiLabs.

Biznes Ludzie Startupy
Gigantyczna inwestycja w polski start-up. AI znad Wisły robi furorę w Ameryce
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma rusza z ekspansją za oceanem. Jej AI wykrywa raka z wielką skutecznością
Biznes Ludzie Startupy
Polski start-up podbił USA i wzbudził kontrowersje. Teraz zainwestuje nad Wisłą
Biznes Ludzie Startupy
Zadbają o plony jak hinduska bogini. Polska firma odnowi ziemię
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma zaleje Chiny translatorami. To kolejny krok w światowej ekspansji