Reklama
Rozwiń

Polskie algorytmy ochronią słonie. Tropią kłusowników w Afryce

Rodzima aplikacja Mbaza AI została uznana przez UNESCO za jedną z najlepszych na świecie. Wykorzystuje ona sztuczną inteligencję, aby wesprzeć w pracy strażników narodowych parków Gabonu i Kamerunu.

Publikacja: 22.05.2023 01:09

System wizji komputerowej oraz AI – dzięki Polakom – stały się w Gabonie największym sprzymierzeńcem

System wizji komputerowej oraz AI – dzięki Polakom – stały się w Gabonie największym sprzymierzeńcem tamtejszych słoni

Foto: shutterstock

Oprogramowanie stworzone przez warszawską firmę Appsilon, we współpracy z brytyjskim University of Stirling, znalazło się w top 100 najlepszych na świecie projektów, które wspierają realizację celów zrównoważonego rozwoju ONZ z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dziesięć z nich otrzymało wyróżnienie jako wybitne. Jednym z nich była aplikacja Mbaza AI.

Polskie rozwiązanie powstało, aby wspierać ochronę zagrożonych gatunków, m.in. słoni czy nosorożców. Pomaga ekologom i pracownikom parków narodowych w ochronie zwierząt dzięki błyskawicznej i bardzo dokładnej klasyfikacji zdjęć z fotopułapek. AI w ciągu zaledwie kilku godzin wykonuje pracę, która człowiekowi zajęłaby kilka tygodni, a nawet miesięcy. Mbaza AI klasyfikuje 3 tys. obrazów w ciągu kilkudziesięciu minut, a w efekcie szybko dostarcza cennych informacji na temat stanu zagrożonych gatunków zwierząt i ewentualnych niebezpieczeństw związanych z kłusownictwem lub nielegalną wycinką lasów. Polska aplikacja pomaga też w lepszym planowaniu działań na rzecz ochrony bioróżnorodności.

Czytaj więcej

Maszyna może już czytać ludzkie myśli. Niezwykły eksperyment w Ameryce

Uznanie ekspertów z Międzynarodowego Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją (IRCAI) pod auspicjami UNESCO może stać się motorem napędowym rozwoju start-upu. Filip Stachura, prezes Appsilonu, wierzy, że dzięki temu informacja o aplikacji dotrze do jak największej liczby osób zaangażowanych w prace nad ochroną bioróżnorodności.

– Mbaza AI ma wielki potencjał i jestem pewien, że może znacząco pomóc w wysiłkach na rzecz ochrony zagrożonych gatunków – podkreśla Stachura. I zaznacza, iż najważniejszym atutem Mbazy jest to, że działa ona na zwykłym laptopie, nie wymaga dostępu do internetu (dzięki temu sprawdza się w regionach, gdzie występują problemy z łącznością i dostępem do sieci).

– Specjaliści mogą szybko zebrać informacje nawet ze środka tropikalnej puszczy, do której dotarcie zajmuje kilka dni trudnej i męczącej wędrówki – wskazuje prezes warszawskiej spółki, która na co dzień świadczy usługi z zakresu konsultingu, data science i uczenia maszynowego.

Możliwość korzystania z aplikacji w niemal każdych warunkach, w połączeniu z automatyzacją procesu klasyfikacji zdjęć, znacząco odmieniła i usprawniła już sposób pracy strażników przyrody z parków narodowych w Gabonie, Kamerunie oraz Kenii. Obecnie rodzime rozwiązanie jest też testowane w Kongu.

Aplikacja Mbaza AI jest bezpłatna. Nazwa apki wywodzi się z afrykańskiego słowa, które w lokalnym gabońskim narzeczu oznacza budkę strażniczą. Bo właśnie Gabon był miejscem, gdzie Mbaza rozwinęła skrzydła. Kraj ten jest domem dla wielu zagrożonych gatunków zwierząt, w tym słoni leśnych, których populacja zmniejszyła się o ponad 70 proc. w ciągu ostatnich lat. Technologia firmy Appsilon w lasach deszczowych środkowej Afryki spełniła swoje zadanie na tyle, że jej algorytmy przykuły uwagę specjalistów IRCAI. Ci mają ambicję, aby stworzyć największą na świecie platformę „skutecznych i etycznych” rozwiązań AI, które miałyby za zadanie wsparcie realizacji celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Mbaza jest częścią inicjatywy Data for Good. Spółka w ramach tego programu rozwija również, wspólnie z PAN, systemy uczenia maszynowego do monitorowania planktonu Morza Arktycznego.

Biznes Ludzie Startupy
Ten polski 18-latek stworzył system AI dla firm zbrojeniowych w USA
Biznes Ludzie Startupy
Polskie algorytmy wykryją choroby. Medyczny start-up podbija świat
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma wprowadza nowatorski benefit dla pracowników. Specjalne karty
Biznes Ludzie Startupy
Polski latający skuter zamierza podbić świat. Ma być „dla każdego"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Biznes Ludzie Startupy
Polska akwizycja w Finlandii. Start-up z miliarderem na pokładzie zaczyna ekspansję
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku