Technologie tzw. systemów uczących się (m.in. machine learning czy deep learning) mogą ulepszyć każdy aspekt działania branży opieki medycznej – od wsparcia lekarzy we wczesnym wykrywaniu chorób, po przyspieszenie rozwoju badań. Nic dziwnego więc, że start-upy coraz chętniej wykorzystują AI, aby poprawiać jakość i funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. To m.in. dla tych firm Google uruchomił właśnie kolejny program: Growth Academy: AI for Health. Ma pomóc start-upom z Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu w łatwiejszym skalowaniu i wprowadzaniu innowacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (twórcy nowatorskich technologii mogą aplikować do tego programu do 10 lipca br.).
Iker Casillas walczy z chorobami serca
W tym regionie świata jest sporo ciekawych projektów, które mają szansę zrewolucjonizować opiekę medyczną. Wystarczy wspomnieć o start-upach Idoven z Madrytu, Embie z Tel Awiwu czy nigeryjskim LifeBank.
Ten pierwszy, dzięki wykorzystaniu AI w codziennej pracy klinicznej, zbudował koncept, który można określić „kardiologia jako usługa” (z ang. cardiology-as-a-service). System rozpoznaje 86 wzorców pracy serca, które odpowiadają za 90 proc. najczęstszych problemów kardiologicznych. – Nasza platforma AI do analizy EKG jest stale szkolona przez kardiologów i inżynierów. Sztuczna inteligencja nauczyła się bicia serca ponad 366 tys. pacjentów, co pozwala jej osiągnąć dokładność rozpoznania na poziomie kardiologa. Rozwiązanie pomaga w skuteczniejszym diagnozowaniu chorób serca, skracając ponad 20-krotnie czas poświęcany wcześniej przez lekarzy na ręczne przeprowadzanie analiz – twierdzi Manuel Marina Breysse, współtwórca Idoven.
Czytaj więcej
Orthoget stworzył inteligentny implant śródszpikowy. Teraz wrocławski start-up planuje przeprowadzić badania kliniczne, aby już za rok zadebiutować z nowatorskim produktem na rynku.
Ta otwarta platforma jest obecnie zintegrowana ze sprzętem, oprogramowaniem, systemami elektronicznej dokumentacji medycznej i rozwiązaniami cyfrowymi innych firm farmaceutycznych. Start-up zebrał ponad 24 mln dol. na rozwój, m.in. pozyskując finansowanie z akceleratora EIC z Europejskiej Rady ds. Innowacji czy od popularnego byłego bramkarza Realu Madryt – Ikera Casillasa.