Reklama
Rozwiń

Nigeryjski blockchain ratuje życie. Startupy, które zmienią medycynę

Algorytm rozpoznający wzorce pracy serca, które odpowiadają za najczęstsze problemy kardiologiczne, czy pomagający w leczeniu bezpłodności – start-upy sięgają po sztuczną inteligencję, by ta poprawiła jakość ochrony naszego zdrowia.

Aktualizacja: 24.06.2023 12:02 Publikacja: 20.06.2023 01:52

System CaaS, czyli „kardiolog jako usługa”, to projekt start-upu Idoven. Wykorzystuje on inteligentn

System CaaS, czyli „kardiolog jako usługa”, to projekt start-upu Idoven. Wykorzystuje on inteligentne algorytmy do wykrywania chorób serca. System 20-krotnie skraca czas lekarzy na analizy EKG

Foto: shutterstock

Technologie tzw. systemów uczących się (m.in. machine learning czy deep learning) mogą ulepszyć każdy aspekt działania branży opieki medycznej – od wsparcia lekarzy we wczesnym wykrywaniu chorób, po przyspieszenie rozwoju badań. Nic dziwnego więc, że start-upy coraz chętniej wykorzystują AI, aby poprawiać jakość i funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. To m.in. dla tych firm Google uruchomił właśnie kolejny program: Growth Academy: AI for Health. Ma pomóc start-upom z Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu w łatwiejszym skalowaniu i wprowadzaniu innowacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (twórcy nowatorskich technologii mogą aplikować do tego programu do 10 lipca br.).

Iker Casillas walczy z chorobami serca

W tym regionie świata jest sporo ciekawych projektów, które mają szansę zrewolucjonizować opiekę medyczną. Wystarczy wspomnieć o start-upach Idoven z Madrytu, Embie z Tel Awiwu czy nigeryjskim LifeBank.

Ten pierwszy, dzięki wykorzystaniu AI w codziennej pracy klinicznej, zbudował koncept, który można określić „kardiologia jako usługa” (z ang. cardiology-as-a-service). System rozpoznaje 86 wzorców pracy serca, które odpowiadają za 90 proc. najczęstszych problemów kardiologicznych. – Nasza platforma AI do analizy EKG jest stale szkolona przez kardiologów i inżynierów. Sztuczna inteligencja nauczyła się bicia serca ponad 366 tys. pacjentów, co pozwala jej osiągnąć dokładność rozpoznania na poziomie kardiologa. Rozwiązanie pomaga w skuteczniejszym diagnozowaniu chorób serca, skracając ponad 20-krotnie czas poświęcany wcześniej przez lekarzy na ręczne przeprowadzanie analiz – twierdzi Manuel Marina Breysse, współtwórca Idoven.

Czytaj więcej

Dzięki tej innowacji można „urosnąć” nawet o 15 cm. Polacy wydłużą kończyny

Ta otwarta platforma jest obecnie zintegrowana ze sprzętem, oprogramowaniem, systemami elektronicznej dokumentacji medycznej i rozwiązaniami cyfrowymi innych firm farmaceutycznych. Start-up zebrał ponad 24 mln dol. na rozwój, m.in. pozyskując finansowanie z akceleratora EIC z Europejskiej Rady ds. Innowacji czy od popularnego byłego bramkarza Realu Madryt – Ikera Casillasa.

Pochodząca z Nigerii Temie Giwa-Tubosun rozwinęła inny pomysł na biznes. Poruszył ją fakt, że dziesiątki tysięcy ludzi w krajach rozwijających się umiera w oczekiwaniu na transfuzję krwi – i to nie z powodu jej braku, lecz nieefektywnych systemów transportu. Wykorzystała więc moc technologii blockchain i AI do stworzenia LifeBank, aplikacji i sieci motocyklowej, która łączy banki krwi z pilnie potrzebującymi jej szpitalami. Teraz algorytmy czuwają nad łańcuchami dostaw krwi, tlenu i materiałów medycznych. Spółka z Lagos wskazuje, że od momentu powstania w 2016 r. LifeBank uratował 20 tys. ludzkich istnień.

Z kolei izraelska spółka Embie zaprzęgła sztuczną inteligencję do walki z bezpłodnością. Wykorzystuje algorytmy, by umożliwić pacjentom i ich klinikom monitorowanie stanu zdrowia w czasie rzeczywistym, a także oparty na danych wgląd w każdy punkt opieki podczas leczenia niepłodności. Jak zauważa Ravid Israel, założycielka start-upu, jedną z głównych wartości tego przedsięwzięcia jest umożliwienie dostępu do tych informacji oraz wykorzystywanie AI w sposób etyczny i odpowiedzialny, zwłaszcza biorąc pod uwagę wrażliwość danych leczących się osób.

Polacy dbają o zdrowie

Wśród młodych, innowacyjnych firm opracowujących nowatorskie technologie AI dla ochrony zdrowia jest też sporo ciekawych projektów z Polski. Wśród nich warto wymienić np. firmę Infermedica. Ta wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby pomóc lekarzom we wstępnej diagnozie, kwalifikacji i kierowaniu pacjentów do odpowiednich usług medycznych. Spółka „zainwestowała” ponad 84 tys. godzin pracy lekarzy w stworzenie jednej z najbardziej zaawansowanych na świecie baz wiedzy medycznej na temat chorób, objawów i czynników ryzyka. Rodzima platforma szczyci się aż 95-proc. wskaźnikiem dokładności algorytmu. Jej system działa w ponad 35 państwach, dostępny jest w przeszło 20 językach, a do tej pory „przeprowadził” ponad 13 mln udanych kontroli stanu zdrowia. – Intensywnie inwestujemy w nasz zespół i produkty, wprowadzając nowe moduły do platformy, a także rozszerzając nasze bazowe możliwości sztucznej inteligencji w zakresie wykrywania chorób i trafności rozpoznania – podkreśla Piotr Orzechowski, założyciel wrocławskiego start-upu.

Lista rodzimych firm sektora digital health jest długa, a królują na niej DocPlanner, Jutro Medical, BrainScan.AI czy Higo Sense i StethoMe.

Biznes Ludzie Startupy
Ten polski 18-latek stworzył system AI dla firm zbrojeniowych w USA
Biznes Ludzie Startupy
Polskie algorytmy wykryją choroby. Medyczny start-up podbija świat
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma wprowadza nowatorski benefit dla pracowników. Specjalne karty
Biznes Ludzie Startupy
Polski latający skuter zamierza podbić świat. Ma być „dla każdego"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Biznes Ludzie Startupy
Polska akwizycja w Finlandii. Start-up z miliarderem na pokładzie zaczyna ekspansję
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku