Współpraca partnerska nabiera dynamiki

Podczas konferencji Exatel Telco Summit w Warszawie Exatel pokazał rozwiązania będące owocem współpracy z partnerami, dzięki którym staje się na polskim rynku firmą o najszerszym portfolio usług telekomunikacyjnych dla biznesu, administracji i służb mundurowych.

Publikacja: 13.06.2023 03:00

Artur Helman, dyrektor Departamentu Rozwiązań R&D EXATEL (po lewej) i Kamil Stasiak, główny architek

Artur Helman, dyrektor Departamentu Rozwiązań R&D EXATEL (po lewej) i Kamil Stasiak, główny architekt rozwiązań SDN EXATEL

Foto: M. Łobaczewski

Materiał powstał we współpracy z firmą Exatel

Exatel wciąż zwiększa zakres oferowanych usług, tworząc własne rozwiązania, jak TAMA czy SDN, jak również nawiązując współpracę partnerską z dużymi graczami z rynku telco. „Nasza firma musi się rozwijać, aby sprostać wyzwaniom przyszłości i ze strony sektora publicznego, i komercyjnego. W ciągu ostatnich kilku lat udało nam się rozwinąć dodatkowe zdolności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, nowe technologie sieciowe, stawiamy też na rozwój w obszarze satelitarnym” – powiedział Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes zarządu Exatela. Zwiększenie wszechstronności Exatela związane jest, prócz rozwoju, także z dążeniem do objęcia roli operatora sieci strategicznej kraju, do której pretenduje od dłuższego czasu.

Mocni w przestrzeni kosmicznej

Partnerem Exatela w obszarze usług łączności satelitarnej zostaje NSSL Global, niezależny dostawca usług komunikacji satelitarnej i wsparcia IT. Firma należy do grupy najważniejszych dystrybutorów takich firm jak Iridium, Inmarsat, Cobham, Thuraya czy Globalstar oraz współpracuje z integratorami usług satelitarnych jak Eutelsat czy Intelsat.

Sam Exatel, posiadający własny tele-port satelitarny, ma znaczące osiągnięcia w tej dziedzinie, ponieważ dostarcza Polsce i sojusznikom Polski na świecie rozwiązania i sprzęt satelitarny. Do tej pory zrealizował usługi na kwotę ponad 17,5 mln PLN. Kolejny kontrakt na usługi telekomunikacyjne świadczone drogą satelitarną na rzecz Sił Zbrojnych RP opiewa na 120 mln PLN. Partnerstwo z NSSL Global przyczyni się do tworzenia kolejnych usług łączności dla obronności i infrastruktury krytycznej.

Systemy dedykowane i PPDR

Jako przyszły operator strategicznej sieci bezpieczeństwa Exatel chce zbudować ogólnopolską mobilną sieć PPDR (Public Protection Disaster Release Public Protection & Disaster Relief), pozyskując dla niej pasma w zakresie 700 MHz, aby świadczyć usługi 5G. PPDRDA to sieci zamknięte, dedykowane dla sektora publicznego i służb mundurowych, charakteryzujące się niezawodnością i bezpieczną komunikacją.

Budowanie PPDRA od zera byłoby niezwykle drogie, natomiast korzystanie z współdzielonej sieci w ramach współpracy z TowerCo pozwala uzyskać oszczędności na poziomie od 30 do 50 proc. na kosztach infrastruktury telekomunikacyjnej. Firmy typu TowerCo. to podmioty, które zajmują się budową, tworzeniem, rozwijaniem i utrzymywaniem infrastruktury telekomunikacyjnej i udostępniają ją operatorom. Exatel skorzysta z sieci masztów zarządzanych przez innych operatorów, w tym także Cellnex.

Dzięki tej współpracy będzie mógł m.in. tworzyć systemy dedykowane oraz bezpieczne systemy wewnątrzbudynkowe dla konkretnych obiektów infrastruktury fizycznej.

Wideokonferencje, których nie można przechwycić

Firma Exatel w czasie Exatel Telco Summit zaprezentowała także EXAHUB – własne, bezpieczne rozwiązanie wideokonferencyjne. To efekt współpracy firm: Pexip – zapewniającej bezpieczeństwo, Poly – dostarczającej urządzenia końcowe; EXATEL – odpowiadającego za łączność, oraz VisionCube, posiadającej kompetencje kompetencje w organizacji spotkań zdalnych.

EXHUB pełni rolę łącznika pomiędzy infrastrukturą a aplikacjami chmurowymi, co eliminuje ryzyko ataków. Oznacza to maksymalne bezpieczeństwo rozmów, które nie wymagają wchodzenia do sieci internet. Rozwiązanie można zintegrować z komercyjnymi aplikacjami do spotkań wideo.

Superbezpieczna łączność

Według raportu NASK w ubiegłym roku w Polsce tygodniowo pojawiało się 3500 zagrożeń. Najbardziej narażone są instytucje ochrony zdrowia, a najczęściej atakowany jest sektor finansowy. Exatel przy współpracy z Samsungiem będzie chronił sieci klientów, korzystając z rozwiązania Knox. Platforma Samsung Knox powstała z myślą o stworzeniu najbardziej zaufanych i bezpiecznych urządzeń mobilnych na świecie. Najwyższy stopień zapewnienia bezpieczeństwa pozwolił jej uzyskać certyfikat Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Rozwiązanie to może służyć do komunikacji związanej z zarządzaniem polem walki lub w przypadku sytuacji kryzysowych.

Zabezpieczenie infrastruktury krytycznej

Dzięki współpracy z Nokią Exatel będzie mógł tworzyć sieci oferujące maksymalny pozom bezpieczeństwa dla bezprzewodowych sieci dedykowanych i kampusowych. Nokia ma duże doświadczenie w budowaniu prywatnych sieci kampusowych opartych na technologii 5G/LTE. Współpraca Nokią pozwoli na uruchomienie sieci dostępowych w technologii 5G (Private5G), pozwalających na tworzenie bezpiecznych połączeń dzięki maksymalnemu izolowaniu takiej sieci.

Materiał powstał we współpracy z firmą Exatel

Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes Ludzie Startupy
Psy też marnują żywność. Pomoże polska aplikacja
Biznes Ludzie Startupy
Chwila zamiast całego dnia. Sztuczna inteligencja wyręczy pracowników
Biznes Ludzie Startupy
Roboty z Polski zyskają sztuczną inteligencję. Już wypierają amerykańską konkurencję
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes Ludzie Startupy
Latające elektryki polecą znad Wisły? Polska firma chce zbudować fabrykę