„Szukamy balansu pomiędzy rosnącym zapotrzebowaniem na produkty konsumenckie i malejącymi zasobami naturalnymi” – tak swój nietypowy biznes opisuje The True Green. Firma opracowała alternatywę dla drewna litego. Chodzi o nowy materiał będący pochodną roślin jednorocznych. Przy współpracy z Jadwigą Husarską-Sobiną oraz architektami z Husarska Design Studio, spółka stworzyła wyjątkową kolekcję mebli i rzuciła się na głęboką wodę – pojechała z nimi na największą imprezę w branży, czyli Milano Design Week 2024. Start-up miał tam wystawę Re-Hemptation w Lampo Scalo Farini, gdzie prezentowano przestrzeń do refleksji nad projektowaniem przyszłości z wykorzystaniem nowych, zrównoważonych materiałów.
Odpowiedź na kryzys klimatyczny
Materiał, opracowany przez The True Green na bazie łodyg konopi włóknistych, umożliwia m.in. zrównoważoną produkcję mebli oraz elementów wyposażenia wnętrz. Jak tłumaczą w spółce, jest on nie tylko piękny, unikalny i wytrzymały, ale przede wszystkim to produkt proekologiczny, którego użycie pozwala na rezygnację z tradycyjnego drewna, a w efekcie ograniczenie wycinki drzew. Projekt rodzimej firmy ma być zatem odpowiedzią na pogłębiający się kryzys klimatyczny.
Materiał The True Green magazynuje 1407 kg CO2 w metrze sześciennym (w przeliczeniu na ilość suchej masy słomy wykorzystanej w produkcji).
Czytaj więcej
Większość osób, słysząc o tych roślinach, myśli o substancjach odurzających. A to błąd. Wytwarza się z niej coraz więcej produktów. Rodzima firma Green Lanes widzi w niej alternatywę dla tradycyjnego białka i materiał do produkcji mebli.
W Mediolanie start-up i Husarska Design Studio pokazały trzy projekty z konopi: minimalistyczny taboret HempStool, huśtawkę HempSwing, zamocowana na konopnym sznurze, a także stół HempSolo, który – jak wyjaśnia Jadwiga Husarska-Sobina – demonstruje możliwości, jakie niosą ze sobą połączone klejonki wykonane z tarcicy konopnej. Jej zdaniem użycie konopnego zamiennika drewna jako podstawowego materiału otwiera nowe horyzonty dla zrównoważonego designu.