Exatel rozbudowuje usługi cyberbezpieczeństwa, TAMA PRO7 zatrzyma ataki

Ataki DDoS to trend mocno wzrastający. Jest ich jest coraz więcej, mają one większy wolumen i większy wpływ na systemy, których używają organizacje. W dodatku ataki DDoS są coraz bardziej skomplikowane – mówi Karol Wróbel, Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa Exatel.

Publikacja: 13.06.2023 03:00

Materiał powstał we współpracy z firmą Exatel

Jak dużym zagrożeniem dla firm są obecnie ataki DDoS?

Mamy w Exatel wyspecjalizowane zespoły ds. cyberbezpieczeństwa i monitorujemy znaczną cześć cyberprzestrzeni w kraju i poza nim i niestety z naszych informacji wynika, że ataki DDoS to trend mocno wzrastający. Takich ataków jest coraz więcej, mają one większy wolumen i większy wpływ na systemy, których używają organizacje, w dodatku ataki DDoS są coraz bardziej skomplikowane. Dlatego kolejna iteracja naszego rozwiązania TAMA została zbudowana po to, żeby jeszcze lepiej takie ataki odpierać.

Czyli narzędzia są rozwijane w miarę rozwoju działań cyberprzestępców?

Tak, to stała gonitwa. Staramy się być, jeśli nie krok przed atakującymi, to przynajmniej na równi z nimi.

Na ile niebezpieczne dla firm są ataki aplikacyjne? I jak TAMA w odsłonie PRO7 chroni przed nimi?

Ostatnie kilka kwartałów przyniosło znaczny wzrost ataków aplikacyjnych. Coraz więcej firm decyduje się na ochronę przez atakami wolumetrycznymi, zatem atakujący zaczynają sięgać po bardziej wysublimowane metody. Nawet podmioty, które korzystają, na przykład podczas pracy zdalnej, z zasobów firm za pośrednictwem usługi Virtual Private Network nie są bezpieczne, bo VPN jest podatny na ataki DDoS. A dla firmy zatrudniającej np. 1000 zdalnych pracowników, taki atak oznacza ogromne straty lub wręcz całkowity paraliż. Dlatego cały czas monitorujemy aktywności cyberprzestępców i oferujemy klientom coraz szersze portfolio usług cyberbezpieczeństwa.

Czy usługa TAMA jest skierowana wyłącznie do klientów Exatela czy też mogą z niej skorzystać inne firmy, które chcą skutecznie chronić się przez atakami DdoS?

Jak najbardziej, każda firma może z niej skorzystać. Zapraszamy do rozmów. Znajdziemy takie rozwiązanie, które będzie optymalne.

Czy usługa jest skierowana do firm dużych czy także do małych i średnich?

Jeśli chodzi o ochronę przed atakami DDoS to myślę, że ceny jakie oferujemy są bardzo konkurencyjne, warto to sprawdzić porównując do innych dostawców na rynku. Zakres ochrony zawsze można dobrać w zależności od potrzeb oraz możliwości danej firmy. Nie każdy z mniejszych podmiotów potrzebuje najbardziej zaawansowanych rozwiązań i wejście w jakiś konkretny próg ochrony zapewnia już wystarczający poziom bezpieczeństwa, no i oczywiście większą dostępność cenową.

Z tego co państwo mówili na konferencji wydaje się, że TAMA ma się dobrze, jest duże zainteresowanie tą usługą, bo rokrocznie odnotowywany jest wzrost sprzedaży rozwiązania o kilkanaście procent.

Tak, jesteśmy z TAMY dumni, bo stworzyliśmy ją w Exatelu własnymi siłami, wykorzystując polską myśl techniczną. To pozwala nam oferować usługi, które są bardziej dopasowane kosztowo do polskiego rynku, no i kapitał polski zostawiamy w Polsce. Rokrocznie zwiększamy ilość usług, zwiększamy pasmo, które chronimy i tym samym zwiększamy sieć Exatel. W 2020 roku przenosiliśmy się z usługi świadczonej przez potentata z pierwszej ćwiartki kwadrantu Gartnera na własną platformę i nie straciliśmy żadnego klienta.

W którą stronę będzie dalej podążał rozwój usług związanych z zapewnieniem cyberbezpieczeństwa? Jakie Exatel ma plany w tym zakresie?

Plany mamy szerokie. Pracujemy teraz intensywnie nad gamą rozwiązań security, ponieważ to, co dziś pokazaliśmy, daje nam podstawę i fundament pod budowę kolejnych usług w obszarach monitorowania cyberbezpieczeńswa, wdrażania platform, testów penetracyjnych, weryfikacji bezpieczeństwa ofensywnego i defensywnego. Jest to możliwe dzięki temu, że udało się zbudować stabilny zespół cyberbezpieczeństwo. Podpisaliśmy też porozumienie z NASK SA, bo również poprzez współpracę z partnerami chcemy brać czynny udział w modernizacji i cyfryzacji kraju.

Materiał powstał we współpracy z firmą Exatel

Materiał powstał we współpracy z firmą Exatel

Jak dużym zagrożeniem dla firm są obecnie ataki DDoS?

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Przełomowy pomysł Szwajcarów. Auta z tkaniny mają być lżejsze i ograniczyć emisję
Biznes Ludzie Startupy
Meble z konopi. Polacy stworzyli alternatywę dla wycinki drzew
Biznes Ludzie Startupy
Stworzyli nowy sposób wykrywania chorób. Firma ze Stalowej Woli wyciśnie łzy
Biznes Ludzie Startupy
Estończycy chcą skończyć z papierem. Ogromne oszczędności
Biznes Ludzie Startupy
Jak zmniejszyć bariery językowe w internecie. Czesi mają rozwiązanie
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił