Automatyzacja, efektywność i skalowalność – nowy wymiar zarządzania siecią

Exatel stawia na kompleksowa usługę zarządzania siecią, tworząc od podstaw rozwiązanie SDN (sieci definiowanej programowo).

Publikacja: 13.06.2023 03:00

W czasie Exatel Telco Summit w Warszawie Exatel przedstawił Exatel Self-Defined Network opartą na ro

W czasie Exatel Telco Summit w Warszawie Exatel przedstawił Exatel Self-Defined Network opartą na rozwiązaniach software’owych i sprzętowych stworzonych przez własny zespół R&D. O działaniu SDN mówił Michał Szczęsny, dyrektor architektury i planowania sieci

Foto: mat. pras.

Materiał powstał we współpracy z firmą Exatel

Rola operatorów telco się zmienia, telekomunikacja jest obecnie bazą, na której są budowane bardziej zaawansowane usługi. Exatel wpisuje się w ten trend, realizując projekty technologiczne wzbogacające portfolio firmy.

Czas na nowe rozwiązanie

Podczas konferencji Exatel Telco Summit w Warszawie Exatel przedstawił nowe rozwiązanie – SDN (Self-Defined Networking) oparte na rozwiązaniach software’owych i sprzętowych stworzonych przez własny zespół R&D. „Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nowoczesne podejście do architektury oprogramowania oraz budowanie naszych kompetencji w projektowaniu układów elektronicznych. Połączenie tych szerokich kompetencji inżynierskich z odważną wizją poskutkowało powstaniem systemu unikalnego w skali światowej” – powiedział Michał Szczęsny, dyrektor Biura Architektury i Planowania Sieci w Exatel.

SDN to nowa koncepcja budowy sieci telekomunikacyjnych, która ma na celu optymalizację zasobów sieciowych i szybką adaptację sieci do zmieniających się potrzeb biznesowych z wykorzystaniem automatyzacji.

Cały TechSystem SDN Exatel składa się z czterech warstw komponentów:

> interfejsu graficznego SDNexpo pozwalającego na zarządzanie siecią;

> sterownika sieci SDNomni;

> systemu operacyjnego SDNexos;

> trzech typów urządzeń: SDNCore, SDNEdge i SDNbox – to ostatnie instalowane jest w lokalizacjach klientów.

Jak oprogramowanie steruje siecią

Interfejs graficzny odgrywa ważną rolę w rozwiązaniu SDN. Przygotowany został w zgodzie z filozofią UX i odzwierciedla proces myślowy administratora. Rolą administratora jest tu jedynie określenie, jakie parametry ma posiadać usługa i które  z nich należy monitorować. To wystarczy, by system mógł automatycznie zarządzać siecią i to niezależnie od tego, czy będzie to sieć mała czy rozległa, zbudowana z wielu tysięcy urządzeń. Jeśli podczas analizowanie stanu sieci administrator dojdzie do wniosku, że potrzebuje dodatkowej kategorii danych, dostęp do nich może uzyskać poprzez przyciski nawigacyjne, które skierują go do oczekiwanego widoku.

Kolejny komponent programowy – sterownik SDNomni gromadzi wiedzę o urządzeniach i łączach oraz o ruchu w sieci. Ten komplet pozwala na podejmowanie optymalnych decyzji routingowych, a także informuje administratora o przyczynach występujących w sieci awarii oraz o tym, jakie zdarzenia mogą nastąpić w przyszłości. Informacje np. o przeciążeniach w sieci bądź o zużyciu pewnych komponentów pozwalają na predykcyjne wykrywanie awarii, jeszcze zanim nastąpią. SDNomni obsługuje również sieci rozproszone geograficznie. W celu zwiększenia jego niezawodności można również uruchomić wiele instancji sterownika. SDNomni będzie również mógł się integrować z aplikacjami i systemami klientów, wykorzystując dedykowane API/SDK.

Ostatnim elementem software’owym jest system operacyjny SDNexos. Ponieważ na urządzeniach SDN nie są potrzebne żadne dodatkowe aplikacje prócz modułów sterowania i zarządzania, ogranicza to do minimum podatności na działania cyberprzestępców, zwiększając bezpieczeństwo rozwiązania.

Jakie korzyści odnoszą klienci z wdrożenia?

Usługi SDN nowej generacji znacznie ułatwiają życie administratorowi, pozwalając automatyzować wiele ręcznych zadań, w tym rekonfigurację. Zapewniają przejrzystość stanu sieci i łatwą diagnostykę dzięki odpowiednim widokom w portalu operatora.

Duża zaletą TechSystem SDN Exatel jest także możliwość sterowania urządzeniami różnego typu, nie tylko urządzeniami SDN, co pozwala tworzyć rozwiązania heterogeniczne, w których wykorzystywany może być starszy sprzęt. Klienci nie muszą go zatem wymieniać na nowy i ponosić dodatkowych kosztów.

Rozwiązanie pozwala Exatelowi elastycznie reagować na potrzeby klientów i ich zmieniające się wymagania, natomiast samym klientom dostarcza benefitów w postaci optymalizacji ruchu sieciowego. Pomagają w tym nowoczesne protokoły zarządzania siecią, dzięki czemu można optymalnie wykorzystać moc nawet starszych procesorów sieciowych.

Materiał powstał we współpracy z firmą Exatel

Materiał powstał we współpracy z firmą Exatel

Rola operatorów telco się zmienia, telekomunikacja jest obecnie bazą, na której są budowane bardziej zaawansowane usługi. Exatel wpisuje się w ten trend, realizując projekty technologiczne wzbogacające portfolio firmy.

Pozostało 94% artykułu
Biznes Ludzie Startupy
Przełomowy pomysł Szwajcarów. Auta z tkaniny mają być lżejsze i ograniczyć emisję
Biznes Ludzie Startupy
Meble z konopi. Polacy stworzyli alternatywę dla wycinki drzew
Biznes Ludzie Startupy
Stworzyli nowy sposób wykrywania chorób. Firma ze Stalowej Woli wyciśnie łzy
Biznes Ludzie Startupy
Estończycy chcą skończyć z papierem. Ogromne oszczędności
Biznes Ludzie Startupy
Jak zmniejszyć bariery językowe w internecie. Czesi mają rozwiązanie
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił