Rynek usług diagnostyki obrazowej jest już wart ok. 7 mld zł, czyli prawie dwukrotnie więcej niż jeszcze w 2015 r. Jednocześnie polska służba zdrowia cierpi na niedobór radiologów – czas oczekiwania na opis badania w trybie standardowym wynosi od 24 godzin do nawet kilku miesięcy. Naprzeciw potrzebom placówek zdrowia i pacjentów postanowił wyjść start-up Teleradius.
To nowy gracz na rynku usług dla placówek medycznych. Mimo to spółka ma już pierwszych klientów – z jej usług korzystają zarówno podmioty prywatne, jak i publiczne. Co więcej, potencjał projektu dostrzegli również inwestorzy. Fundusz Tar Heel Capital Pathfinder (THCP), razem z aniołem biznesu Maciejem Woźniczakiem, zainwestował w tę firmę 1,5 mln zł.
AI nie zastąpi radiologa
Platforma, która oferuje dostęp do opisów badań obrazowych przygotowywanych przez specjalistów działających zdalnie w systemie teleradiologii, gwarantując krótkie terminy ich realizacji, to pomysł Agnieszki Krysmann i Rafała Kazimierczuka. Dzięki temu rozwiązaniu szpitale i pacjenci mogą liczyć na szybkie uzyskanie wyników diagnostyki: rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, radiologii czy mammografii. Jak podkreślają w start-upie, platforma pozwala na sprawną kontynuację leczenia, a współpracującym z nią radiologom daje komfort pracy. – Liczba wykonywanych w Polsce badań obrazowych nieustannie rośnie, a placówki medyczne deklarują w zasadzie nielimitowane zapotrzebowanie na realizację usług związanych z ich opisami. Jesteśmy więc przekonani, że to odpowiedni moment, aby wejść na rynek z naszą usługą – mówi Agnieszka Krysmann, prezes Teleradiusa.
Czytaj więcej
Nowe badanie krwi wykryje śmiertelne nowotwory na długo przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów. Naukowcy wykorzystali superczułą technologię, by wykrywać białko, które wytwarzają komórki nowotworowe.
Start-up chce maksymalizować korzyści płynące ze stosowania rozwijających się modeli uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, które pozwalają m.in. na zwiększanie efektywności realizacji opisów radiologicznych i przyspieszenie procesu diagnozy. Technologie te zwiększają także precyzję diagnoz oraz poprawiają monitorowanie postępów leczenia.