Spółka zakończyła proces laboratoryjny innowacyjnej metody „przerobu” paneli PV – dzięki opracowanej wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą metodzie możliwy jest prawie całkowity ich recykling. W efekcie 2loopTech jest w stanie odzyskać cenne surowce, jak np. krzem, miedź czy srebro.
– Polska jest w pierwszej szóstce krajów UE pod względem całkowitej zainstalowanej mocy w fotowoltaice, a rynek ten jest jednym z filarów rodzimej gospodarki. Dlatego już teraz mierzymy się z problemem zużytych paneli. Ich recykling jest nie tylko potrzebny ze względów środowiskowych – w dobie niepewnej sytuacji międzynarodowej, zagrożeń związanych z brakiem dostępu do surowców strategicznych czy skracania łańcuchów dostaw trzeba wykorzystywać te cenne surowce, jak krzem, srebro i miedź, które możemy pozyskiwać z urządzeń, które wyszły z obiegu – mówi prof. Barbara Tora z AGH, przewodnicząca rady naukowej start-upu.
Polska potęgą w fotowoltaice
Rynek fotowoltaiki nad Wisłą szybko rośnie – skumulowana moc zainstalowana w PV na koniec 2022 r. sięgała 12,4 GW i była o ponad 60 proc. wyższa niż rok wcześniej – wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Jak podkreśla Maciej Tora, prezes 2loopTech, potencjał polskiego rynku recyklingu jest ogromny. – Szacuje się, iż rynek przeróbki paneli PV w Europie osiągnie w najbliższych latach wartość ponad 1,25 mld zł. A Polska jest w stanie zagospodarować znaczną część tego budżetu. Już teraz jesteśmy w czołówce światowej – opracowana przez nas metoda recyklingu była przez ostatnie dwa lata badana w procesach laboratoryjnych, dostosowywana do kolejnych generacji paneli i co najważniejsze, pozwala na prawie 100-proc. odzyskiwanie z panelu cennych surowców – wskazuje.
Czytaj więcej
Naukowcy opracowali metodę przerobu odpadów z tworzyw sztucznych, takich jak kartony po mleku, pojemniki na żywność i plastikowe torby.
Uruchamiany przez spółkę zakład w Łodzi pozwoli w pierwszej fazie na recykling około 1 tysiąca ton paneli w ciągu roku. Przedstawiciele start-upu przyznają, że to – na razie – kropla w morzu potrzeb. Jednakże 2loopTech zapowiada stały rozwój mocy przerobowych. W firmie trwają właśnie prace wdrożeniowe i już w najbliższym czasie zacznie ona odbierać panele od klientów. Maciej Tora spodziewa się, że w pierwszym roku działalności jego biznes osiągnie 3 mln zł przychodu.