Sztuczna inteligencja wyłapie szczury. Polacy uratują wielkie miasta świata

Polski start-up ma nowatorski pomysł na plagę szczurów w wielkich miastach. W tym celu sięga po zaawansowane algorytmy. Firma ma już pierwszych klientów w Polsce, ale też w Belgii, Holandii i USA.

Publikacja: 04.02.2024 20:44

Owl Sentry chce uwolnić miasta od plagi szczurów. Sięga po wsparcie internetu rzeczy i systemu AI

Owl Sentry chce uwolnić miasta od plagi szczurów. Sięga po wsparcie internetu rzeczy i systemu AI

Foto: AdobeStock

Czy AI uwolni miasta od plag szczurów? Działania start-upu Owl Sentry pokazują, że taka właśnie jest przyszłość. Wrocławska spółka opracowała przełomową platformę opartą na sztucznej inteligencji, sieciach neuronowych i internecie rzeczy. Firma jest już po programie pilotażowym z Wrocławiem, a teraz przygotowuje się do podobnego projektu z Houston.

Narastający problem szczurów

Nawet dziesięć szczurów na jednego mieszkańca – na tyle orientacyjnie szacuje się populację szczurów w miastach. Orientacyjnie, ponieważ do tej pory w zasadzie nie było jak tego policzyć, tym bardziej że problem często jest ignorowany lub wręcz zamiatany pod dywan. Ale nie znika.

– Zwalczanie szczurów utknęło w latach 80. ubiegłego wieku. Działania te wyglądają tak, jakby nie istniała elektronika, sensory, łączność, internet, o sztucznej inteligencji nie wspominając – mówi Edward Puławski, twórca Owl Sentry.

Czytaj więcej

Szczury z plecakami będą ratować ludzi. Zaskakujący pomysł Belgów

Jak wyjaśnia, deratyzacja wciąż opiera się na stacjach deratyzacyjnych, czyli plastikowych pudełkach, które działają tylko wtedy, gdy są serwisowane, a w środku znajduje się świeża przynęta. – Pracownicy firm deratyzacyjnych jeżdżą więc po takich punktach, których w każdym mieście jest wiele tysięcy. Muszą podejść do każdej pułapki, otworzyć ją, ocenić na oko skalę problemu i na tej podstawie dokonują ewentualnych interwencji. Brakuje technologii, która pomogłaby ten proces zautomatyzować i zdalnie monitorować – tłumaczy Puławsk. I dodaje, że właśnie wrocławski start-up postawił na takie nowoczesne podejście do tego problemu.

– Poprzez naszą platformę dajemy firmom deratyzacyjnym oraz miastom narzędzie do nadzorowania sytuacji w czasie rzeczywistym – podkreśla prezes Owl Sentry.

Piotr Wójcik z Instytutu Zootechniki PIB w Krakowie potwierdza: – Wprowadzenie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, nowoczesnych urządzeń detekcyjnych jest jedyną drogą do skutecznego zwalczania gryzoni.

Jego zdaniem utrzymując status quo, czyli nie wdrażając innowacyjnego podejścia, będzie tylko gorzej. – Miasta są coraz większe, produkujemy coraz więcej żywności, za tym idzie coraz więcej odpadów. A jedna szczurza samica rodzi nawet do 12 młodych trzy–szeęć razy w roku – tłumaczy.

Międzynarodowa ekspansja

Firma z Wrocławia skupia 25 technologów, w tym siedmiu naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Wrocławskiej, a także Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, SGGW oraz ekspertów od deratyzacji. Projekt już otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Start-up w styczniu br. rozpoczął dostawy swojego rozwiązania dla pierwszych klientów – zarówno w naszym kraju, gdzie Owl Sentry ma już za sobą pilotaż z miastem Wrocław, jak i w USA, Holandii i Belgii. Spółka Puławskiego rozmawia o testach w Houston.

Czytaj więcej

Algorytm wsadził go do więzienia, gdzie przeszedł piekło. Chce odszkodowania

W samych Stanach Zjednoczonych firmy zajmujące się zwalczaniem szkodników tracą każdego roku 2,3 mld dol. na sprawdzanie pustych pułapek na gryzonie. Choć w innych krajach sytuacja nie jest lepsza. Owl Sentry, dzięki „połączonym” urządzeniom deratyzacyjnym, jest w stanie stworzyć – jak określają to w start-upie – „żywą” sieć, która komunikuje się z platformą AI i monitoruje ruch szczurów.

Szczurołap AI pilnie potrzebny

System wrocławskiej firmy jest w stanie określić wielkość populacji szczurów i zbadać stan każdej stacji. Informacje te są następnie analizowane przez sztuczną inteligencję, a odpowiedni komunikat wysyłany jest do pracownika. Jak przekonuje Edward Puławski, pozwala to na podejmowanie działań w czasie rzeczywistym – i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. – W ten sposób miasta otrzymają m.in. wiedzę, czy problem szczurów narasta, czy maleje, a firmy deratyzacyjne dostaną oręż do optymalizacji swoich działań – obniżenia kosztów i zwiększenia skuteczności – wylicza założyciel Owl Sentry.

Jak zapewnia, polska platforma jest w stanie ograniczyć czas obsługi pułapek o 70, a nawet do 95 proc. – Samodzielnie kontroluje ona m.in. skuteczność zwalczania szkodników, stan przynęt, zabrudzenie pułapek oraz obsługę. Jest skonstruowana w taki sposób, aby jedna osoba siedząca przed komputerem mogła w czasie rzeczywistym nadzorować milion stacji deratyzacyjnych – komentuje Puławski. – Dzięki temu pracownicy będą mogli skoncentrować się na interwencjach tylko tam, gdzie jest to faktycznie potrzebne i zrobią to znacznie szybciej – kontynuuje.

Start-up rozmawia o swoim innowacyjnym systemie „szczurołapa AI” z firmami deratyzacyjnymi z wielu krajów, w tym z Wielkiej Brytanii. W spółce podkreślają, że zainteresowanie tym projektem jest bardzo duże. – To pokazuje nam, jak pilna jest potrzeba, wręcz wyczekiwanie na taką technologię – twierdzi Edward Puławski.

Szczury są gatunkiem inwazyjnym z północnej Azji – ich pierwotnym domem były lasy oraz krzewiaste lub podmokłe tereny. Dziś miliony tych stworzeń okupuje miasta. Te ogromne populacje stanowią poważne wyzwanie: powodują straty materialne, roznoszą groźne choroby, a przy tym są obciążeniem dla lokalnych ekosystemów (zjadają niemal wszystko, co zdołają, w tym m.in. ptasie jaja i pisklęta).

Czy AI uwolni miasta od plag szczurów? Działania start-upu Owl Sentry pokazują, że taka właśnie jest przyszłość. Wrocławska spółka opracowała przełomową platformę opartą na sztucznej inteligencji, sieciach neuronowych i internecie rzeczy. Firma jest już po programie pilotażowym z Wrocławiem, a teraz przygotowuje się do podobnego projektu z Houston.

Narastający problem szczurów

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma, numer 1 w USA, zapłaci za gole na Euro 2024. Ale nie piłkarzom
Materiał partnera
Usługi MAIN pomagają spełniać wymogi NIS2
Biznes Ludzie Startupy
Dron na miesiąc, laptop na tydzień. Polska wypożyczalnia rusza na podbój zagranicy
Materiał partnera
Różnorodność daje organizacjom supermoc
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Biznes Ludzie Startupy
Polak stworzył AI, która sama założy firmę czy zarezerwuje bilet. Światowi inwestorzy
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży