Apple pokazał iPhone'a 16. Czego dowiedzieliśmy się o nowym smartfonie

Premiera sprzętów z logo nadgryzionego jabłka, choć nie przyniosła wielu zaskoczeń, otwiera nowy rozdział w rozwoju tych popularnych urządzeń. Jaki jest iPhone 16? Jak działa Apple Intelligence? Co wiemy o kolejnej odsłonie AirPods i Apple Watch?

Aktualizacja: 09.09.2024 22:01 Publikacja: 09.09.2024 20:39

Na premierę iPhone'a 16 czekały miliony fanów tej marki. To kluczowe wydarzenie dla Apple w tym roku

Na premierę iPhone'a 16 czekały miliony fanów tej marki. To kluczowe wydarzenie dla Apple w tym roku. Na scenie Tim Cook, szef Apple

Foto: Bloomberg

Świat nowych technologii i fani marki co roku niecierpliwie oczekują na kolejną konferencję Apple, prezentującą rodzinę kultowych sprzętów. Firma Cupertino od lat wyznacza trendy, choć – coraz częściej – to nie ona jest pionierem nowatorskich rozwiązań wdrażanych w smartfonach. I tak jest też i tym razem. Gdy właściwie wszyscy najwięksi producenci od wielu miesięcy wprowadzają w swoich urządzeniach mobilnych rozwiązania wspierane przez sztuczną inteligencję, koncern kierowany przez Tima Cooka robi to samo, ale z opóźnieniem. Mimo tego poniedziałkowa premiera nie rozczaruje wiernych użytkowników sprzętów z logo nadgryzionego jabłka.

Nowy iPhone 16 – co o nim wiadomo?

Zmian jest sporo. Po pierwsze, największe smartfony Apple będą jeszcze większe – rozmiar ekranu w modelach iPhone 16 Pro i iPhone 16 Pro Max rośnie o odpowiednio z 6,1 do 6,3 cala oraz z 6,7 do 6,9 cala (nie zmienią się wymiary wyświetlaczy w modelach 16 i 16 Plus).

Po drugie, koncern zdecydował się wprowadzić pionowy układ kamer. Odejście od dotychczasowej diagonalnej konfiguracji obiektywów wcale nie jest zabiegiem kosmetycznym – nowy układ ma pozwolić na nagrywanie tzw. przestrzennych materiałów wideo. To rozwiązanie jest specjalnie dedykowane goglom Vision Pro, na których popularność Apple mocno liczy.

iPhone 16 pro

iPhone 16 pro

Foto: Apple

Po trzecie, telefony wyposażone zostaną w specjalne przyciski. Mowa o tzw. Action Button oraz Capture Button. Ten pierwszy, choć już pojawił się w poprzedniej serii 15 Pro, teraz pojawi się we wszystkich modelach i zastąpi klasyczny przełącznik wyciszania. To rozwiązanie pozwala zapisać praktycznie dowolną funkcję pod przyciskiem, w zależności od potrzeb użytkownika. Zatem może to być choćby opcja uruchamianiu aparatu. Capture Button, który znajdzie się po prawej stronie słuchawki, nie będzie konfigurowalny – ma pełnić określone funkcje. Ma służyć robieniu zdjęć (wyzwalanie migawki aparatu). Zadania, jakie ten przycisk będzie wykonywał, zależeć będą jednak od siły nacisku palca (użytkownik jednym guzikiem będzie zatem mógł regulować zoom aparatu, czy przełączać tryb zdjęć/wideo).

Czytaj więcej

Huawei chce popsuć premierę iPhone'a? Potrójnie składany telefon z milionami zamówień

Jednakże to co najistotniejsze w nowych iPhonach kryje się wewnątrz urządzenia. Chodzi o procesory serii A i systemy sztucznej inteligencji.

Nowe funkcje iPhone’a nie dla każdego

Procesory do iPhone’ów 16 produkowane są w technologii 3-nanometrowej (N3E). W serii Pro pojawi się procesor A18 Pro z większą liczbę rdzeni tzw. neural engine. Ta architektura ma przełożyć się na bardziej wydajne zastosowanie algorytmów uczenia maszynowego. Bo AI to jest to co ma właśnie być wyróżnikiem iPhona 16. Ale nie tylko, bo AI ma napędzać więcej urządzeń z rodziny Apple – pojawi sięszereg nowych funkcji i udoskonaleń oprogramowania dla iPhone'a, czy Maca, a Apple Intelligence wykorzysta sztuczną inteligencję do tworzenia tekstu, obrazów i innych treści na polecenie. Pomoże w tym integracja z ChatGPT.

Czytaj więcej

Kryptonim „J595”. Apple w tajemnicy szykuje zaskakujący produkt, który może być hitem

Ale furtką do komunikacji z botem w smartfonie będzie inteligentny asystent Siri. Ten ma rozumieć wypowiedzi, podsumowywać notatki, rozpoznawać zdjęcia czy generować grafiki. Bot ma być bardziej naturalny i osobisty – zrozumie kontekst, błędy językowe, można z nim też porozumieć się za pośrednictwem tekstu, będzie pełnił też rolę przewodnika po funkcjach urządzenia: wystarczy zapytać np. „chcę napisać wiadomość dziś, ale wysłać ją jutro – jak to zrobić?”, a asystent pokaże jak uruchomić taką funkcję. Wyszuka też np. z galerii zdjęcia wskazanych osób, podsumuje notatki, czy wygeneruje grafiki (opcja o nazwie Genmoji pozwala w trakcie pisania wiadomości tworzyć własne obrazki i emoji). Co więcej, Apple Intelligence może przekonwertować zaznaczoną przez nas część maila, który napisaliśmy, na bardziej profesjonalną, zmienić ton określonej treści, czy skrócić to co stworzyliśmy do krótkiego podsumowania (ta opcja służy również do podsumowań maili, które otrzymujemy).

Apple Intelligence na razie będzie dostępny w języku angielskim (od grudnia). Polacy na swoją wersję AI zapewne będą musieli jeszcze poczekać.

Nowe smartfony Apple: iPhone 16 – cena zależy od wersji

Nowy iPhone wyposażono w procesor A18 wykonany w 3 nm (8 GB RAM), wydajniejszy aż o 30 proc. od procesora użytego w iPhonie 15. Chip GPU jest mocniejszy aż o 40 proc. od zeszłorocznego procesora, a przy tym znacznie oszczędniejszy. Użytkownicy dostaną pojemności: 128, 256 i 512 GB. Trzeba będzie zapłacić:

- za podstawowy model iPhone’a 799 dol.,

- iPhone 16 Plus – 899 dol.

- Pro 999 dol.,

- Pro Max 1199 dol.

Co zmieniło się w Apple Watch i AirPods

Koncern zaprezentował również nowe smartwatche Apple Watch i słuchawki AirPods 4. W inteligentnych zegarkach zastosowano większy OLED-owy ekran (a przy tym to o 40 proc. jaśniejszy) oraz głośnik, który umożliwia np. słuchanie muzyki bez słuchawek. Bateria zegarka ładuje się do 80 proc. w zaledwie 30 minut. Za Apple Watch 10 w najtańszej wersji zapłacić będzie trzeba 399 dol. Model Ultra 2, dla aktywnych użytkowników, uprawiających sporty, jest droższy – ceny zaczynają się od 799 dol.

Nowa generacja AirPodsów, wyciszających hałas z otoczenia, sterowanych ruchem głowy (umożliwiają one m.in. w ten sposób przyjmowanie lub odrzucanie połączeń) kosztować będzie 179 dol. Z kolei fani najbardziej zaawansowanych AirPods Pro 2 czekają ciekawe funkcje – słuchawki te potrafią przeprowadzić nawet test słuchu i poprawić jakość dźwięku jaki dociera do nas z zewnątrz. Apple wprowadza na rynek również nowe słuchawki nauszne Max – te dostępne będą za 549 dol.

Świat nowych technologii i fani marki co roku niecierpliwie oczekują na kolejną konferencję Apple, prezentującą rodzinę kultowych sprzętów. Firma Cupertino od lat wyznacza trendy, choć – coraz częściej – to nie ona jest pionierem nowatorskich rozwiązań wdrażanych w smartfonach. I tak jest też i tym razem. Gdy właściwie wszyscy najwięksi producenci od wielu miesięcy wprowadzają w swoich urządzeniach mobilnych rozwiązania wspierane przez sztuczną inteligencję, koncern kierowany przez Tima Cooka robi to samo, ale z opóźnieniem. Mimo tego poniedziałkowa premiera nie rozczaruje wiernych użytkowników sprzętów z logo nadgryzionego jabłka.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Gadżety
Samsung szykuje bat na iPhone'a? To będzie starcie gigantów
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Gadżety
Wielki sukces inteligentnych pierścieni. Tę technologię pokochały gwiazdy
Gadżety
Pielucha dla heavymetalowców wyprzedała się w 24 godziny. Idealna na koncert
Gadżety
Ekran na całą ścianę. Jak telewizory XXL podbijają polskie domy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gadżety
Gdzie na zakupy w Cyber Monday? Polacy ruszyli po gadżety czy wyjazdy turystyczne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego