Grupa FAANG zdominowała czołówkę amerykańskiej giełdy

Adobe Stock

Już nie koncerny paliwowe i handlowe wiodą prym wśród 10 największych amerykańskich korporacji. W ciągu dekady pałeczkę przejęły firmy technologiczne. To rewolucyjna zmiana na szczytach.

W 2008 r. największą spółką pod względem kapitalizacji i wagi w indeksie S&P 500 był koncern naftowy ExxonMobil. Za nim plasowały się na kolejnych miejscach: sieć hipermarketów Wal-Mart Stores oraz koncern Procter & Gamble. W pierwszej dziesiątce była tylko jedna firma z branży IT: Microsoft, i znajdowała się na czwartej pozycji pod względem kapitalizacji.

W 2013 r. wśród największych dziesięciu spółek z indeksu S&P 500 były już trzy koncerny IT: Apple (będący największą spółką pod względem kapitalizacji), Google (trzecie miejsce) i Microsoft (czwarta pozycja). Exxon już w 2012 r. spadł na drugie miejsce. W 2018 r. aż sześć miejsc z pierwszej dziesiątki przypada spółkom technologicznym. Pierwsze trzy pozycje zajmują: Apple, Microsoft i Amazon. Dawny lider – Exxon – jest dopiero na ósmym miejscu.

Przez ostatnie dziesięć lat czołówka indeksu S&P 500 zaczynała być coraz bardziej „technologiczna”. To skutek niezwykle dynamicznego rozwoju spółek z grupy FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix i Alphabet, czyli spółka matka Google). Ich łączna waga w indeksie S&P 500 sięga 12,4 proc. Od 2013 r., czyli odkąd do indeksu wszedł Facebook, zwiększyła się ona ponaddwukrotnie.

Mogą Ci się również spodobać

Świetna sprzedaż audio, słuchawki bluetooth hitem

Sprzedaż słuchawek i przenośnych stereofonicznych zestawów słuchawkowych rośnie jak na drożdżach. W minionym roku ...

Polski startup partnerem Microsoftu

Tworzący algorytmy i oprogramowanie dla komputerów kwantowych polski startup Bohr Technology będzie współpracował z ...

Eksport szansą dla polskich e-sklepów

Większość sprzedawców internetowych nadal nie umożliwia robienia zakupów klientom z zagranicy. Robienie zakupów w innych ...

Polacy zbyt chętnie odkrywają się w sieci

Choć tyle się mówi o prywatności w sieci, to połowa badanych może zdradzić datę ...

Fintech odbierze bankom część rynku… ale nie w Polsce

Nawet jedna trzecia światowego rynku usług finansowych może zostać przejęta przez firmy technologiczne, ale ...

Tomasz Rudolf: Rzeczywistość ucieka dużym firmom

Firmy ostrożnie podejmują decyzje, jeśli chodzi o wewnętrzne innowacje. Natomiast startupy nie mają nic ...