Kreml ma pomysł na rosyjski sektor high-tech. Uratuje go małżeństwo

W Rosji powołany został rzecznik praw firm wysokich technologii. Zajmie się m.in. likwidacją zbędnych przepisów i większym dostępem do finansowania dla sektora. Rzecznik nie podlega Kremlowi, ale ma z nim dużo wspólnego.

Publikacja: 15.12.2019 01:01

Kreml ma pomysł na rosyjski sektor high-tech. Uratuje go małżeństwo

Foto: Fotolia.com

Społecznym rzecznikiem praw firm innowacyjnych i wysokich technologii została Natalia Popowa pierwsza zastępczyni dyrektora funduszu Innopraktyka – dowiedział się rosyjski „Forbes”. W Rosji branżę najnowszych technologii tworzą głównie małe i średnie firmy, które mają duże problemy z przebiciem się na rynku zdominowanym przez sektor państwowy.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: Anonimy mają zniknąć z internetu

Dlatego główne zadania rzecznika to „stworzenie komfortowych warunków rozwoju sektora” i rozwiązywanie najbardziej palących problemów. Takich jak nadmiar biurokracji dławiący inicjatywę i szybki rozwój. Tu potrzebne więc jest maksymalnie uproszczenie przepisów i regulacji. Firmy potrzebują też łatwiejszego dostępu do finansowania oraz ulg podatkowych, które zachęcałyby do inwestowania w wysokie technologie.

– Bazując na wynikach badania technologicznego „jądra” biznesu, czyli małych i średnich firm, zrozumieliśmy, że potrzebują ochrony swoich praw. Dlatego kilka miesięcy temu wraz z ekspertami z centrum Borysa Titowa i z Instytutu Zarządzania Innowacji Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Moskwie (uczelnia prywatna – red), zainicjowaliśmy stworzenie instytucji rzecznika praw firm wysokich technologii – mówiła Popowa podczas konferencji w moskiewskim Uniwersytecie.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja zakazuje sprzedaży urządzeń mobilnych bez rosyjskiego oprogramowania

Na ile skuteczna będzie Popowa w realizowaniu ambitnych celów wsparcia branży? Za nią przemawiają koneksje osobiste i służbowe. Nowa rzecznik prowadzi w rosyjskiej telewizji państwowej program „Nauka”, przedstawiający w przystępnej formie najbardziej innowacyjne pomysłu i rozwiązania rosyjskie i światowe.

Według „Financial Times” prywatne Natalia Popowa jest żoną szefa potężnego Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich, co może dobrze wróżyć poprawie dostępu małego innowacyjnego biznesu do wielkich pieniędzy z państwowej kasy.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja zbuduje hyperloopa. Jazda tylko dla bogatych

Służbowo jest pierwszą zastępczynią szefowej funduszu Innopraktika dedykowanego innowacyjnych technologiom. Głównym zadaniem funduszu jest stworzenie pod Moskwą Technologicznej Doliny Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego na wzór amerykańskiej Doliny Krzemowej. Głównymi klientami funduszu są państwowe giganty Rosji – Rosatom, Rosneft, Transneft i Gazprombank.

Na czele funduszu stoi Katerina Tichonowa – według mediów (w tym agencji Reuters i Bloomberg) jest to urodzona w Dreźnie z 1986 r młodsza córka prezydenta Władimira Putna.

Globalne Interesy
Niemiecki robot ma być jak dobry chrześcijanin. Zaskakujące przepisy za Odrą
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Globalne Interesy
Mark Zuckerberg rzuca wyzwanie ChatGPT. „Wstrząśnie światem sztucznej inteligencji”
Globalne Interesy
Amerykański koncern zwalnia pracowników. Protestowali przeciw kontraktowi z Izraelem
Globalne Interesy
Zagadkowa inwestycja Microsoftu w arabską sztuczną inteligencję. Porzucone Chiny
Globalne Interesy
Sprzedaż iPhone'ów runęła i Apple traci pozycję lidera. Jest nowy król smartfonów