W USA chcą własnej alternatywy dla Chińczyków w 5G

Shutterstock

W amerykańskim Senacie złożono projekt ustawy mówiącej o wsparciu budowy konkurencji dla chińskiego koncernu Huawei w dziedzinie technologii 5G.

Projekt o nazwie „Ustawa o wykorzystywaniu strategicznej sojuszniczej telekomunikacji” przewiduje m.in. stworzenie funduszu badań i rozwoju, który pracowałby nad ogólnodostępnymi dla wszystkich (opartymi na oprogramowaniu open source) technologiami dla amerykańskiego rynku telekomunikacyjnego. Federalna Komisja Komunikacji (FCC) miałaby obowiązek przeznaczyć na stworzenie takiego funduszu co najmniej 750 mln dolarów pozyskanych z aukcji częstotliwości.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny szykują się do łączności 6G. Niewyobrażalne transfery danych

Ponadto miałby powstać, we współpracy z sojusznikami, wart 500 mln dol. fundusz pomagający przyspieszyć wdrażanie na całym świecie „bezpiecznej i zaufanej” technologii 5G. W ustawie znalazł się również mechanizm pomagający małym i średnim spółkom telekomunikacyjnym w nabywaniu sprzętu opartego na oprogramowaniu open source, tak by ten sprzęt mógł cenowo konkurować z produktami Huawei.

Marco Rubio, republikański senator z Florydy
Bloomberg

Projekt ustawy został napisany przez sześciu senatorów pochodzących zarówno z Partii Republikańskiej, jak i z Partii Demokratycznej. – Jesteśmy w kluczowym punkcie dla zdefiniowania relacji amerykańsko-chińskich w XXI wieku i nie możemy pozwolić kierowanym przez państwo chińskim firmom telekomunikacyjnym, by zostawiły w tyle amerykańskich konkurentów – stwierdził Marco Rubio, republikański senator będący jednym z autorów tego projektu.

– Z każdym miesiącem, podczas gdy USA nie robią nic, Huawei dąży do stania się najtańszym, najszybszym i najbardziej wszechobecnym globalnym dostawcą 5G. W tym czasie amerykańskie i zachodnie spółki tracą udział w rynku, a pracownicy – swoje posady – wskazuje Mark Warner, demokratyczny senator.

Projekt ustawy został napisany przez sześciu senatorów pochodzących zarówno z Partii Republikańskiej, jak i z Partii Demokratycznej

Huawei uważa, że ta ustawa będzie niepotrzebna. – Huawei wydał miliardy na badania nad 5G, więc byłoby rzeczą niefortunną zobaczyć marnotrawstwo pieniędzy amerykańskich podatników na zdublowanie tych wysiłków, gdy są bardziej efektywne kosztowo sposoby na zapewnienie bezpieczeństwa sieci – uważa Donald Morrisay, dyrektor w Huawei odpowiedzialny za relacje z rządem amerykańskim.

CZYTAJ TAKŻE: Ameryka odcina rywali od sztucznej inteligencji

Władze USA zakazały już wykorzystywania urządzeń Huawei przez amerykańskie instytucje rządowe. Wpisały też ten koncern na listę spółek, którym bez specjalnych licencji nie można sprzedawać zaawansowanych produktów technologicznych. Te ograniczenia mogą być zaostrzane.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tajemnicza wizyta Jacka Ma w Wilnie

Najbogatszy Chińczyk odwiedził stolicę Litwy. Nikt nie wie, po co. Wizyta była prywatna. Jack ...

Sukces polskiej sztucznej kości

Już ponad 40 osobom w ramach eksperymentalnych operacji wszczepiono sztuczną kość FlexiOss. To tzw. ...

Brak składanego iPhone’a może zaszkodzić Apple

Steve Wozniak chciałby mieć składany smartfon z logo nadgryzionego jabłka i martwi się faktem, ...

Gogle VR wjeżdżają do Flixbusa

Flixbus, największy przewoźnik autokarowy w Polsce i wielu innych krajach europejskich, w 2018 roku ...

Harley-Davidson z pedałami. Czy fanów marki to nie oburzy?

Rynek tzw. elektromobilności miejskiej ma ogromny potencjał – różnego rodzaju skutery i e-rowery podbijają ...

Rosyjscy hakerzy wzięli Polskę na celownik

Jesteśmy wśród 20 krajów najbardziej narażonych na cyberataki. Szczególnie aktywni są u nas hakerzy ...