Na koronawirusie żerują już oszuści. Giganci łączą siły

Na ulicach Seulu prawie nie spotyka się już przechodniów bez masek.
Bloomberg

Zbierający śmiertelne żniwo wirus z Wuhan stał się wodą na młyn dla wszelkiej maści oszustów i internetowych trolli. W sieci pojawiła się cała masa fałszywych informacji o zagrożeniu, czy „cudownych” lekach. Facebook, Google i Twitter zapowiedziały, że będą walczyć z dezinformacjami.

W świecie online rozprzestrzeniający się wirus jest tematem numer 1. Żyją nim media społecznościowe, ale i za ich pośrednictwem pojawia się wiele fake newsów. Facebook zadeklarował, że będzie usuwać fałszywe posty. Podobny los mają spotkać treści z teoriami spiskowymi, na które uwagę zwróciły światowe organizacje oraz lokalne instytucje ds. zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE: Roboty i AI walczą z koronawirusem

Takie fałszywe komunikaty, jak przyznał Kang-Xing Jin, odpowiedzialny za sektor zdrowia w Facebooku, mogą okazać się bowiem niebezpieczne dla osób, które w nie uwierzą. Gigant ma szczególnie zwracać uwagę na treści dotyczące leków i metod zapobiegania zarażeniu, a także tym „które powodują zamieszanie w zakresie dostępnych zasobów zdrowotnych”. Monitoring ma objąć również Instagrama. Kang-Xing Jin podał, że serwis społecznościowe Facebooka nadadzą priorytet oficjalnym źródłom informacji. Wybrane organizacje będą miały w efekcie możliwość wyświetlania bezpłatnych reklam, które mają pomóc w edukowaniu ludzi na temat wirusa.

CZYTAJ TAKŻE: Postępy epidemii koronawirusa można śledzić online

Podobne działania podejmują Twitter i Google. Ta ostatnia firma ogłosiła, że kiedy internauci będą wyszukiwać informacji o koronawirusie, wyświetli im się specjalne powiadomienie z aktualizacjami od WHO. Należący do Google serwis YouTube ma z kolei promować filmy o wirusie z Wuhan z wiarygodnych źródeł. Natomiast Twitter ma zachęcać użytkowników, szukających informacji o koronawirusie, do odwiedzania oficjalnych kanałów dotyczących choroby.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polski gigant sięga po superbohaterów

Gry online na licencji Warner Bros. mają przyciągnąć do Totalizatora Sportowego nowych klientów, a ...

Do łask wróciły tańsze smartfony. Ale w elektronice królem jest kto inny

W efekcie pandemii producenci smartfonów ograniczyli dostawy. Użytkownicy chętniej kupują też tańsze aparaty albo… ...

Pięć rzeczy, które Windows 10 robi lepiej niż Windows 7

Sprawdźmy, co Windows 10 robi lepiej od „Siódemki”, która w styczniu przeszła na emeryturę. ...

Rząd i operatorzy zablokują „korona-oszustów”

Problem oszustw, wykorzystujących epidemię koronawirusa, by wyłudzać dane albo pieniądze, narasta. Rząd ma plan, ...

Ugotujesz obiad z Vaderem, BB-8 lub R2-D2

W sprzedaży pojawiła się nie lada gratka dla fanów „Gwiezdnych wojen”, którzy lubią spędzać ...