Giganci internetu pomogliby bardziej, gdyby… płacili podatki

Koncerny technologiczne przekazują duże kwoty na walkę z koronawirusem, ale jednocześnie unikają podatków, lokując znacznie większe kwoty w rajach podatkowych
Adobe Stock

Spółki technologiczne takie jak Google, Facebook i Intel przekazały łącznie około 1,2 mld dolarów na walkę z pandemią koronawirusa. Jednak jak sugerują wyliczenia brytyjskiego think tanku Tax Watch, kwota ta stanowi jedynie niewielki ułamek korzyści, jakie osiągnęły z unikania płacenia podatków.

Według tych wyliczeń największe amerykańskie firmy technologiczne przekazały m.in. na darowizny na walkę z koronawirusem i w postaci sprzętu ochronnego zaledwie 0,2 proc. z kwoty ponad 571 mld dolarów zysków przeniesionych do rajów podatkowych.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon znów nie zapłaci podatków. Jak oni to robią?

W swoich obliczeniach Tax Watch wykorzystał dane z badań Institute on Taxation and Economic Policy (ITEP), które pokazują, że osiem największych amerykańskich firm technologicznych – Google, Cisco, Apple, Facebook, Microsoft, Intel, Nvidia i Adobe – przeniosło do końca 2017 r. ponad 571 mld dolarów do rajów podatkowych. Data ta została wykorzystana nieprzypadkowo, ponieważ to właśnie wtedy nastąpiły poważne reformy w USA. Wtedy Republikanie wprowadzili ulgi podatkowe dla firm oraz zmienili sposób raportowania zysków z obcych jurysdykcji, stwarzając w ten sposób lepsze warunki prawne do lokowania pieniędzy w USA. Według ostatnich wiarygodnych danych, Apple miał na zagranicznych kontach 246 mld dolarów, Microsoft 142 mld dolarów, a Cisco 66 mld dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka Brytania opodatkowuje wielkie firmy technologiczne

Dotychczas w walce z kryzysem najbardziej hojna okazała się firma matka Google – czyli Alphabet – przekazując 800 mln dolarów. Jednak do października 2017 r. zgromadziła ona w rajach podatkowych 61 mld dolarów. Intel, który przeznaczy 60 mln dolarów na pomoc w walce z pandemią, miał 46,4 mld dolarów ulokowanych na zagranicznych kontach, a Adobe, które obiecało 3 mln dolarów, miało 4,2 mld dolarów za granicą. Gdyby pieniądze te zostały opodatkowane według pełnej stawki podatku dochodowego, wynoszącej wówczas 35 procent, firmy przekazałyby amerykańskiemu fiskusowi aż 199 miliardów dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Senator oskarża korporacje. „Miesięczna subskrypcja kosztuje więcej, niż zapłacili podatków”

Dyrektor Tax Watch George Turner stwierdził, że dane zawarte w raporcie podkreślają potrzebę kontynuowania przez rządy wysiłków na rzecz reformy międzynarodowego systemu podatkowego. Jego zdaniem warto jest doprowadzić do sytuacji, w której firmy technologiczne będą zobligowane do płacenia podatków w krajach, w których funkcjonują.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Baby Yoda” dla cierpliwych. Dostawa przez internet… w maju

Internet oszalał na punkcie postaci „Baby Yoda” z nowego serialu o „Gwiezdnych Wojnach”. Urokliwą ...

Hakerzy ukradną pieniądze, ale nie wliczysz tego w koszty

Firma nie rozliczy w kosztach straty finansowej, kiedy urzędnicy stwierdzą, że za słabo się ...

E-zakupy bez użycia klawiatury to już fakt

Asystenci głosowi czy wyszukiwanie obrazem to opcje coraz powszechniejsze także w Polsce. Podobnie jak ...

Hakerzy wykorzystują epidemię, by wyłudzić dane. Skok aktywności

Zorganizowane grupy cyberprzestępcze wykorzystują niepewność i obawy związane z pandemią koronawirusa. O zwiększonej aktywności ...

Polski Uber w San Francisco

RydeOn, platforma łączącą hotele i firmy specjalizujące się w przewozie limuzynami, podbija Dolinę Krzemową. ...

Małgorzata Czernecka: Jak pracować zdalnie, pilnować dzieci i nie zwariować

W obecnej, bardzo niepewnej, sytuacji potrzebny jest stabilny harmonogram dnia. Oznacza to przewidywalność, która ...