Koncerny stawiają na pracę z domu. Biura długo pozostaną puste?

Bloomberg

Facebook i Google wysyłają swoich pracowników na pracę zdalną do końca tego roku. Za technologicznymi gigantami mogą pójść także inne firmy. Home office, czyli praca z domu raczej szybko się nie skończy.

Google i Facebook ogłosiły plany powrotu do biur. Oba koncerny chcą od początku lipca otwierać swoje biura i umożliwić pracownikom powrót do względnej normalności jak przed pandemią. Jednocześnie obie firmy zdecydowały, że większość pracowników, którzy mogą wykonywać pracę z domu, będzie mogła to robić do końca tego roku – informuje BBC.

CZYTAJ TAKŻE: Firmy przenoszą się do domów. Ma to swoje zalety

Prezes Google Sundar Pichai poinformował też pracowników, że będą mogli wziąć dodatkowy dzień wolny 22 maja i przeznaczyć go na odpoczynek. Wielu pracowników koncernu skarży się na przepracowanie i stres związany z praca zdalną, do której nie wszyscy są przygotowani.

Facebook w specjalnym komunikacie poinformował, że każdy, kto może wykonywać swoją pracę zdalnie, może to robić do końca roku. Dał też pracownikom 1 tys. dolarów premii za koszty pracy z domu i opieki nad dziećmi.

CZYTAJ TAKŻE: Witajcie w nowym, zdalnym świecie

Google i Facebook na początku marca zdecydowały, że dla bezpieczeństwa pracowników wprowadzają system pracy zdalnej, chyba, że nie da się jej wykonywać z innego miejsca niż biuro spółki. W kwietniu Mark Zuckerberg poinformował, że wszystkie spotkania w firmie w których miało uczestniczyć więcej niż 50 osób zostają odwołane aż do czerwca 2021 roku.

Praca zdalna może okazać się nowym, trwałym rozwiązaniem dla wielu firm, nie tylko technologicznych. Niektóre korporacje już zapowiadają, że będą przeprojektowywać swoje biura tak, aby przystosować je do pracy w warunkach dystansu społecznego.

James Edward Staley szef grupy Barclays uważa, że być może właśnie mija era dużych powierzchni biurowych i open-space okupowanych przez wielu pracowników. Lockdown wymuszony przez pandemie pokazał, że wiele osób może pracować z domu a ich obecność w biurze wcale nie jest konieczna. Dla wielu firm oznacza to ogromne oszczędności na wynajmie powierzchni biurowej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pękł miliard złotych inwestycji w polskie fintechy

Innowacyjne spółki rozwijające rozwiązania finansowe to łakomy kąsek. Na całym świecie polują na nie ...

Mizerna pensja Jeffa Bezosa, a i tak jest najbogatszy na świecie

Założyciel i prezes Amazona dostał w zeszłym roku pensję w wysokości 81840 dolarów. Jak ...

Znika popularny brytyjski serial. Zbyt rasistowskie dowcipy

Popularny brytyjski serial „Little Britain” (Mała Brytania) znika z platform streamingowych przez politycznie niepoprawne ...

Polska chce przyspieszyć z Internetem Rzeczy. Czas najwyższy

Ministerstwo Cyfryzacji widzi potencjał w rozwoju tego sektora, ale wcześniej trzeba usunąć wiele barier, ...

Google nie chce płacić. Grozi Australii

Koncern Google stwierdził, że plany rządu australijskiego dotyczące zmuszenia cyfrowych gigantów do płacenia wydawcom ...