Reklama
Rozwiń

Giganci z USA zaczną płacić w Europie większe podatki?

We środę unijny Trybunał wyda wyrok w sprawie irlandzkich ulg podatkowych dla Apple. W tym tygodniu spodziewany jest jeszcze jeden przełomowy wyrok.

Publikacja: 14.07.2020 15:52

Giganci z USA zaczną płacić w Europie większe podatki?

Foto: Bloomberg

W środę sąd Unii Europejskiej wyda orzeczenie w odwołaniu Irlandii i Apple od decyzji podatkowej Komisji Europejskiej, która uznała, iż Apple korzystał z nieuprawnionych ulg w wysokości 13 mld euro.

Będzie to niezwykle pilnie obserwowana decyzja z potencjalnie daleko idącymi konsekwencjami dla wszystkich zaangażowanych stron. Sprawa zaczęła się w 2013 r., Apple został oskarżona o ukrywanie miliardów dolarów zysków w „spółkach-widmach”, które nie płaciły podatku gdzie indziej, a Irlandia przyznała firmie szereg ulg.

Skłoniło to Komisję Europejską do rozpoczęcia dogłębnego dochodzenia w sprawie podatków Apple w Irlandii rok później. W 2016 r. Komisja stwierdziła, że ​​dwie interpretacje podatkowe wydane Apple przez Urząd Skarbowy w 1991 r. i 2007 r. znacznie i sztucznie obniżyły podatek płacony przez Apple w Irlandii od 1991 r. W efekcie rozliczały się tak spółki Apple Sales International i Apple Operations Europe, które były zarządzane spoza Irlandii i były odpowiedzialne za całą sprzedaż Apple poza Amerykami.

Komisja stwierdziła jednak, że firmy istniały jedynie w formie papierowej, w wyniku czego nie mogły wygenerować takich zysków. Stwierdzono, że zyski te nie podlegały opodatkowaniu w żadnym kraju na podstawie szczególnych przepisów irlandzkiego prawa podatkowego, które już nie obowiązują.

W rezultacie, Apple powiedział, że zapłacił tylko efektywną stawkę podatku od osób prawnych, która spadła z 1 proc. w 2003 r. do 0,005 proc. w 2014 r. od zysków Apple Sales International.

Czytaj także: Amazon znów nie zapłaci podatków. Jak oni to robią?

Zgodnie z przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa nielegalne jest, aby jakikolwiek kraj traktował jedną spółkę w sposób preferencyjny w stosunku do innej, gdy obie podlegają tym samym przepisom podatkowym w tym państwie. Gigant technologiczny był zatem w stanie uniknąć płacenia podatku od prawie wszystkich zysków generowanych ze sprzedaży osiągniętej w innym miejscu w Unii.

Dlatego Komisja powiedziała, że ​​Irlandia musi odzyskać 13,1 mld euro z niezapłaconych podatków obejmujących 11 lat w latach 2003–2014. oraz odsetki w wysokości 1,2 mld euro.

Czytaj także: Szefowa European Tech Alliance: Cyfrową debatę zdominowali giganci

To nie jedyne starcie jakie znajdzie finał przed unijnym Trybunałem w tym tygodniu Druga sprawa dotyczy nielegalnych zdaniem Komisji transferów danych europejskich użytkowników, które trafiają do baz danych głównie amerykańskich koncernów – chodzi tu zwłaszcza o Facebooka czy Google. Zdaniem Komisji takie praktyki naruszają zasady dotyczące ochrony prywatności i powinny zostać zabronione, stosowana decyzja została wydana, ale także została zaskarżona.

Globalne Interesy
Te latające pojazdy mają odmienić transport. Właśnie rusza produkcja
Globalne Interesy
AI Elona Muska zyskała miliardy. To będzie wojna z twórcą ChatGPT o pozycję nr 1
Globalne Interesy
„Jestem Satoshi Nakamoto". Kim jest twórca bitcoina?
Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku