Alibaba otworzy sezam? Największa oferta giełdowa w historii

Założyciel Alibaby Jack Ma
Jack Ma, szef Alibaby, Bloomberg

Ant Group, spółka zależna chińskiego koncernu Alibaba Group, złożyła wniosek o przeprowadzenie oferty publicznej. Ma do niej dojść równocześnie na szanghajskim rynku STAR Market oraz na giełdzie w Hongkongu. Może to być największe IPO w historii.

Agencja Reuters, powołując się na kilku informatorów, donosi, że Ant Group może zebrać z rynku nawet 30 mld dol. Dotychczasowy rekord należał do saudyjskiego koncernu naftowego Aramco, który w grudniu 2019 r. zebrał w IPO 29,4 mld dol. Na drugim miejscu w tym zestawieniu był dotychczas koncern Alibaba, którego IPO przyniosło w 2014 r. 25 mld dol.

Ant Group, znana wcześniej jako Ant Financial, nie ujawniła jeszcze planowanej wyceny swoich akcji, ale wcześniej analitycy szacowali, że cała spółka może zostać wyceniona nawet na ponad 200 mld dol. To oznaczałoby, że byłaby więcej warta niż wiele europejskich i amerykańskich banków. Z przecieków wiadomo zaś, że może sprzedać w ramach oferty nawet 15 proc. swoich akcji.

CZYTAJ TAKŻE: Jack Ma komunistą, a jego Alibaba droższy niż Facebook

Spółkę tę kontroluje Jack Ma, założyciel i zarazem były prezes koncernu Alibaba. Ant Group jest operatorem popularnego systemu płatności internetowych Allipay, z którego korzysta w Chinach około 900 mln ludzi. Ant Group może się pochwalić dobrymi wynikami. We wtorek ujawniła ona, że miała w pierwszym półroczu 21,92 mld juanów (3,2 mld dol. lub 11,8 mld zł) zysku netto. Wzrósł on aż o 1058 proc. w porównaniu z takim samym okresem zeszłego roku. Przychód Ant Group sięgnął w pierwszym półroczu 72,53 mld juanów, czyli wzrósł o 38 proc. r./r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

WhatsApp walczy z plotkami i fake newsami

Należąca do Facebooka aplikacja WhatsApp postanowiła walczyć z masowym rozpowszechnianiem plotek i fałszywych informacji. ...

5 premier na CES 2019. Wkrótce zadebiutują w Polsce

W Las Vegas poznajemy co roku najnowsze trendy w technologiach. Swoje premiery mają tu ...

Dawid przejmuje Goliata. Zaskakująca akwizycja w branży IT

Xerox, spółka działająca m.in. w branży druku, zamierza przejąć swojego potężnego rywala – HP. ...

Producenci gier walczą o ulgę IP Box. CD Projekt już ją dostał

Największy polski producent gier może skorzystać z ulgi IP Box – uznał fiskus. Na ...

„Dziewica” leci w kosmos. Rakietę wystrzelą z samolotu

Rakieta LauncherOne ma w najbliższych dniach zostać odpalona spod skrzydła zmodyfikowanego boeinga 747 Cosmic ...

Wirtualne idolki mają już miliony fanów

Mają nawet po półtora miliona obserwujących na Instagramie. Najpopularniejsza wystąpiła w reklamie Calvina Kleina ...