Facebook będzie usuwać wezwania do „walki” i „bitwy”

Facebook będzie blokował profile, strony oraz grupy powiązane z ruchem QAnon
Bloomberg

Koncern zakazuje publikowania na Facebooku i Instagramie płatnych treści kwestionujących wynik i legalność amerykańskich wyborów prezydenckich oraz sugerujących, że głosowanie korespondencyjne wiąże się z oszustwami.

Według telewizji CNN portal będzie usuwał też wszelkie treści zawierające militarystyczny język i wezwania do „walki” czy „bitwy”.

Portal poinformował o nowych zasadach niedługo po tym,gdy syn prezydenta USA Donald Trump Jr. opublikował wideo wzywające zwolenników do „przyłączenia się do armii w celu zapewnienia zwycięstwa Trumpa w wyborach”. Facebook i Twitter opatrzyły post specjalnymi etykietami kontekstowymi wskazującymi na dokładne informacje o głosowaniu. Żaden portal nie zdecydował się jednak na usunięcie filmu, argumentując, że nie łamie on zasad obu platform.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook walczy z chińską propagandą. AI „tworzyła” użytkowników

Monika Bickert, wiceprezes Facebooka ds. zarządzania treścią, potwierdził, że zgodnie z nową polityką wideo Trumpa zostałoby usunięte. Jednak nowe zasady nie będą miały wpływu na już opublikowane na portalu treści. Stare filmy nie będą usuwane.

Facebook zapowiedział też, że będzie blokował wszystkie profile, strony oraz grupy powiązane z ruchem QAnon, w tym także na Instagramie. Poprzednia akcja usuwania kont rozsiewających teorie spiskowe i zachęcających do przemocy okazała się niewystarczająca.

W połowie sierpnia Facebook usunął ponad 1500 powiązanych z kontrowersyjnym ruchem stron, grup oraz profili. Firma postanowiła wówczas interweniować jedynie w przypadkach, w których dochodziło do naruszenia zakazu zachęcania do przemocy. Teraz portal zaostrzył swoją politykę i rozszerzył ją na wszystkie swoje platformy, zapowiadając aktywne zwalczanie treści i grup związanych z QAnon.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook chce zabić smartfony. Przełomowy projekt

Konta, które usunął Facebook związane też były z 300 zmilitaryzowanymi ruchami społecznymi, które według amerykańskich agencji bezpieczeństwa stanowią obecnie największe zagrożenie terrorystyczne dla USA. Jedna z takich grup chciała zaatakować budynki rządowe w Michigan i porwać gubernatorkę Gretchen Whitmer. FBI aresztowała 12 osób, które zamierzały „zamordować tyranów”, czyli osoby nakazujące noszenie maseczek ochronnych w miejscach publicznych. FBI dowiedziało się o spisku z mediów społecznościowych.

Ruch QAnon znany jest z promowania różnych teorii spiskowych, m.in. negujących istnienie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i skuteczność przyszłej szczepionki przeciwko chorobie Covid-19.

Amerykańskie wybory prezydenckie odbędą się 3 listopada.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Potężne cyberataki na Ekwador po wydaniu Assange’a

Od momentu wydalenia aktywisty z londyńskiej ambasady kraj został zaatakowany w cyberprzestrzeni już 40 ...

Rzeź na rynku smartfonów. Takiego spadku jeszcze nie było

Epidemia koronawirusa nie pozostała bez wpływu na sprzedaż telefonów komórkowych. Popyt na nie w ...

Xiaomi startuje z nową marką

„Małe ziarno” lub też „proso” – tak należałoby przetłumaczyć nazwę Xiaomi na język polski. ...

Podano wartość megaoferty Alibaby na giełdzie w Hongkongu

Chiński gigant od e-handlu ustalił cenę emisyjną akcji na giełdzie w Hongkongu na 176 ...

WEBCON DAY 2019: Cyfryzacja uwalnia potencjał pracowników

Dzięki automatyzacji powtarzalnych procesów można więcej czasu przeznaczyć na pracę kreatywną w innych obszarach ...

Axel Springer schodzi z giełdy

Niemiecki koncern medialny Axel Springer zejdzie z giełdy w poniedziałek 6 kwietnia, miesiąc wcześniej ...