Zmarł twórca potęgi Samsunga. Wzrosła cena akcji

Bloomberg

Akcje niektórych spółek z grupy Samsung mocno rosły podczas poniedziałkowej sesji w Seulu. Papiery Samsung C&T (spółki zaangażowanej w budownictwo, handel i turystykę) zyskiwały nawet 21 proc. a Samsung Life Insurance nawet o 16 proc. Akcje Samsung Electronics zamknęły się jednak tylko 0,3 proc. na plusie.

Inwestorzy spodziewają się, że po śmierci Lee Kun-hee, długoletniego szefa Grupy Samsung spadkobiercy z rodziny Lee dokonają restrukturyzacji w spółkach Samsung Group oraz sprzedadzą duże pakiety ich akcji. Powinni to zrobić, by uniknąć zapłacenia podatku spadkowego idącego w miliardy dolarów. – Ten podatek spadkowy jest oburzający, więc członkowie rodziny nie będą mieli wyboru jak sprzedać część udziałów w spółkach nie związanych z główną działalnością koncernu – twierdzi Kim Dong-yang, analityk z koreańskiej firmy NH Investment Securities.

CZYTAJ TAKŻE: Wnuk twórcy Samsunga oddaje stery. W tle oskarżenia korupcyjne

Proces restrukturyzacji może być jednak utrudniony przez to, że Jay Y Lee, syn i główny spadkobierca zmarłego prezesa Samsung Group, jest sądzony w dwóch procesach dotyczących oszustw księgowych i manipulacji kursami akcji. W rękach Jay Y Lee znajduje się m.in. 17,3 proc. akcji w Samsung C&T, czyli firmy posiadającej 5,01 proc. udziałów w Samsung Electronics i 19,3 proc. udziałów w Samsung Life Insurance.

Lee Kun-hee był w latach 1987-2008 oraz 2010-2020 przewodniczącym Samsung Group. Był synem założyciela tego koncernu Lee Byung-chula. Sprawił, że niewielka firma handlowa stała się koncernem działającym na skalę globalną oraz największym na świecie producentem smartfonów mającym roczne obroty zbliżone do 20 proc. PKB Korei Południowej.

W 1993 roku powiedział swoim pracownikom: „Zmieńmy wszystko oprócz naszych żon i dzieci” i postawił na jakość produkowanych urządzeń. We właściwym czasie postawił na telefony komórkowe, dystansując fińską Nokię. Teraz koncern z trudem broni pozycji lidera przed chińskim Huawei. Ale wciąż zachowuje mocną pozycję numer 1 w telewizorach.

CZYTAJ TAKŻE: Epokowa zmiana na rynku smartfonów. Samsung zdetronizowany

Lee był najbogatszym Koreańczykiem a jego majątek szacowano na 20,9 mld dolarów. W 2008 r. został skazany na więzienie za przestępstwa finansowe, ale po kilku miesiącach ułaskawiony. Zmarł w niedzielę po sześciu latach pobytu w szpitalu po zawale serca.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trusted Advisor – zaufany doradca przewodnikiem po cyfrowym świecie

Eksperci firm dostarczających rozwiązania technologiczne coraz częściej aspirują do roli tzw. Trusted Advisor. Zaufany ...

Czas na transseksualne emotikony

Paleta emotek, jakie wykorzystujemy w SMS-ach, tweetach, czy w innych komunikatorach i serwisach społecznościowych, ...

W tym roku sprzeda się znacznie mniej smartfonów

Mimo licznych premier i ciekawych rozwiązań jak smartfony ze składanymi ekranami rynek tych urządzeń ...

Najlepsze 2020. Izraelczycy wymyślili podsłuch idealny? Tani i trudny do wykrycia

Izraelscy naukowcy opracowali nowatorskie rozwiązanie, które pozwala podsłuchiwać rozmowy za pomocą odczytu wibracji żarówek ...

Autobusy zamawiane jak Uber. Wpadli na to Polacy

Broomee ma pomysł, jak usprawnić działalność komunikacji miejskiej i ułatwić życie mieszkańcom aglomeracji. Już ...