Spółki technologiczne z Europy idą na giełdę. Amerykanie mają apetyt

Londyn to europejska stolica firm technologicznych
shutterstock

Co najmniej kilkadziesiąt spółek technologicznych z Europy rozważa debiut na giełdzie.

W USA trwa prawdziwy boom na rynku IPO. Jak wynika z danych Refinitiv, wartość ofert w tym roku wyniosła na Wall Street rekordowe 81 mld dol. Duża w tym zasługa spółek technologicznych. Dobra koniunktura trwa również w Azji. Tylko na szanghajskim rynku Star Market, wzorowanym na amerykańskim Nasdaqu, doszło w tym roku do ponad 200 debiutów.

Jednocześnie sytuacja na europejskim rynku IPO jest najgorsza od lat. Łączna wartość ofert na Starym Kontynencie w tym roku wynosi 19 mld dol. To najniższy poziom od co najmniej dekady. W przyszłym roku może jednak dojść do przełomu.

Jak dowiedział się Reuters od jednego bankierów zajmujących się rynkami kapitałowymi, jego zespół otrzymał około 50 zleceń od firm z całej Europy, aby przeanalizować możliwość ich debiutu na giełdzie. Większość z nich to spółki technologiczne i związane z tą branżą.

CZYTAJ TAKŻE: Ojciec chrzestny Doliny Krzemowej. On rozdaje karty

– W tym sektorze istnieje znaczna liczba firm prywatnych na późnym etapie rozwoju, dla których oferta publiczna jest realną perspektywą w horyzoncie krótko- i średnioterminowym – powiedziała Claire Keast-Butler, partner w firmie prawniczej Cooley.

Według specjalistów w kolejce do IPO mogą czekać duże brytyjskie spółki takie jak np. Deliveroo, zajmująca się dostarczaniem jedzenia. Do innych pretendentów należy m.in. firma zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym Darktrace, witryna e-commerce MusicMagpie czy sklep internetowy Moonpig.

W Niemczech przygotowywać się do debiutu mogą cyfrowa platforma handlu używanymi samochodami Auto1 czy sklep internetowy About You. Również we Francji jest kilka „jednorożców”, czyli firm o wartości co najmniej 1 mld dol., które w przeszłości mówiły o możliwym IPO.

Jednak giełdy w Europie nie mają pewności, że przyciągną wszystkich potencjalnych kandydatów do IPO. Niektóre firmy mogą rozważyć debiut w USA, gdzie przepisy dotyczące ofert pierwotnych są bardziej liberalne. Ponadto na Wall Street zadebiutowało w tym roku ponad 100 spółek specjalnego przeznaczenia (SPAC). Wchodzą one na giełdę, a pozyskany kapitał przeznaczają na akwizycję. Ich celem mogą stać się europejskie spółki technologiczne.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

E-giganci telewizji szybko rosną poza USA

Netflix i Prime Video Amazonu poprawiają wyniki dzięki ekspansji na nowe rynki. Do 15,79 ...

Elon Musk zarabia na wszystkim. Był miotacz ognia, teraz szorty

Twórca Tesli ma smykałkę do biznesu – czego się nie dotknie zamienia to w ...

Jak wybrać idealny komputer do gier?

Zakup nowego komputera do gier może być bardzo stresujący dla osób, które nie siedzą ...

Po Huawei amerykański rząd bierze się za chińskie drony

Amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) ostrzega przed chińskimi dronami. Według DHS mogą zbierać dane ...

Wcielisz się w papieża i pracownika prosektorium. Tak się zarabia

Chcesz zrobić autopsję lub zostać papieżem? Nie ma problemu. Twórcy gier przekraczają kolejne granice, ...

Aktualizacja spowalnia? Naukowcy mają na to sposób

Naukowcy z Texas A&M wraz z informatykami z Intel Labs opracowali narzędzie do identyfikacji ...