Apple ugiął się przed Kremlem. Zainstaluje rosyjskie aplikacje

Rosjanie płacili do niedawna horrendalne stawki za połączenia na terenie swojego kraju
Shutterstock

Amerykański gigant zgodził się wprowadzić rosyjskie oprogramowanie do swoich urządzeń. Ale ich posiadacze nie muszą z tego korzystać.

Apple uzgodnił z kierownictwem ministerstwa cyfryzacji Rosji wdrażanie nowych przepisów, które wchodzą w Rosji w życie od 1 kwietnia. Chodzi o obowiązkową instalację rosyjskiego oprogramowania na wszystkich smartfonach, tabletach, laptopach i komputerach stacjonarnych, a także telewizorach smart.

Wysoko postawione źródło na Kremlu potwierdziło gazecie „Wiedomosti” osiągnięcie porozumienia z Apple. Umowa przewiduje, że gdy po raz pierwszy użytkownik włączy urządzenie Apple zakupione w Rosji, to podczas konfiguracji zobaczy okno, w którym zostanie poproszony o zainstalowanie aplikacji z listy zatwierdzonej przez rosyjski rząd.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja spowolniła Twittera. Będą następni

Będzie można odmówić instalacji, odznaczając pola przed niektórymi aplikacjami – wyjaśnia źródło publikacji. Biuro Apple potwierdziło tę informację.

– Od 1 kwietnia za pośrednictwem ekranów do aktywacji nowych urządzeń, użytkownicy będą mieli do wyboru aplikacje rosyjskich deweloperów, które będą mogli wybrać do dalszej instalacji na swoim iPhonie lub iPadzie – powiedział przedstawiciel Apple podkreślając, że firma przestrzega praw krajów, w których prowadzi działalność.

Nowelizacja ustawy „O ochronie konsumentów” (tzw. Ustawa o obowiązkowej preinstalacji oprogramowania) została przyjęta w 2019 roku. Wśród oferowanych rosyjskich aplikacji są przeglądarki, oprogramowanie antywirusowe i mapujące, komunikatory internetowe, agenci pocztowi i agenci kin internetowych, aplikacja usług państwowych, aplikacja rosyjskiego systemu płatności Mir Pay i wiele innych.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja zakazuje sprzedaży urządzeń mobilnych bez rosyjskiego oprogramowania

Liczba wymaganych programów różni się w zależności od typu urządzenia (większość z nich jest na smartfonach z systemem Android – 16 pozycji). Obowiązkowa lista zatwierdzona przez rząd na początku tego roku obejmuje produkty Yandex, Mail.ru Group, Kaspersky Lab, Rostelecom, Channel One i innych dużych rosyjskich firm internetowych i medialnych.

Analitycy Apple wielokrotnie ostrzegali, że przyjęcie ustawy o preinstalacji może spowodować, że koncern opuści Rosję. Dla Amerykanów nie jest to duży rynek. W 2019 globalne przychody Apple wyniosły 267,7 mld dol., zaś przychody w Rosji sięgnęły 189,5 mld rubli czyli ok. 2,9 mld dol).

„Dla Apple Rosja to stosunkowo mały, ale stale rozwijający się rynek. Tutaj firma ma wielu lojalnych odbiorców, zarówno w zakresie produktów, jak i usług ekosystemowych ”- podkreśla Denis Kuskow, dyrektor generalny Telecom Daily.

Dlatego po rozważeniu wszystkich za i przeciw, szefowie korporacji zdecydowali, że lepiej jest przestrzegać wymagań rosyjskiego ustawodawstwa niż opuszczać rynek. Co istotnie negocjacje z Kremlem zakończyły się kompromisem. Rosyjski użytkownik Apple nadal może wybrać, co zainstalować, a co nie. Pytanie tylko, jak długo?

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polacy pomagają firmom automatyzować sklepy

Talkin’ Things wprowadza rozwiązania, wykorzystując technologię RFID, dzięki którym niepotrzebni stają się kasjerzy, a ...

Przejęcie za 40 mld dolarów. Powstaje „wiodąca spółka w erze AI”

Amerykański koncern Nvidia kupi za 40 mld dolarów brytyjskiego potentata na rynku mikroprocesorów Arm ...

Kursk zbiera mieszane oceny

Gra przygodowo-dokumentalna od studia Jujubee od środy jest dostępna na rynku. Gra została wydana ...

Facebook łączy usługi komunikacyjne Instagrama, WhatsAppa i Messengera

Takie rewolucyjne rozwiązanie ma zapewnić kontrolę nad rozrastającymi się oddziałami firm, gdy „działalność całej ...

Portal Airbnb walczy o fanów lalki Barbie

Spełnia się marzenie każdej miłośniczki Barbie. Portal Airbnb oferuje nocleg w prawdziwym domku dla ...

Pierwszy transseksualny bohater pojawi się w grze na Xboxa

Francuski producent gier wideo Dontnod zapowiedział całkiem nową produkcje. Tym razem jednym z głównych ...