Rewolucja w nawigacji? Wskażą najbardziej „zielone” trasy

Bloomberg

Popularna aplikacja nawigacyjna Mapy zacznie kierować kierowców na trasy, które uzna za najbardziej przyjazne dla środowiska.

Wyszukiwarka podaje, że wskaże podróże, które generują najmniejszy ślad węglowy, wykorzystując głównie dane o ruchu i pochyłościach dróg. Google chce funkcję uruchomić w Stanach Zjednoczonych jeszcze w tym roku, a w dalszej perspektywie również globalnie.

Po uruchomieniu domyślną trasą w aplikacji Mapy Google będzie opcja „przyjazna dla środowiska”, chyba że użytkownicy zdecydują się z niej zrezygnować. Gdy trasy alternatywne będą znacznie szybsze, Google zaoferuje użytkownikom możliwość wyboru i pozwoli porównać szacowane emisje. – W przypadku około połowy tras jesteśmy w stanie znaleźć opcję bardziej przyjazną dla środowiska, przy minimalnym lub zerowym koszcie czasu – mówi Russell Dicker, dyrektor ds. produktu w Google.

CZYTAJ TAKŻE: Gigant na rynku nawigacji otwiera fabrykę w Polsce

Wyszukiwarka należąca do Alphabet twierdzi, że wykorzystuje dane dotyczące emisji oparte na testach różnych typów samochodów i dróg, opierając się na spostrzeżeniach z National Renewable Energy Lab rządu USA.

Dane o drogach uwzględniają nachylenia i wzniesienia z własnych samochodów Street View, a także zdjęcia lotnicze i satelitarne. – To doskonały przykład połączenia trzech trendów – danych, zrównoważonego rozwoju i wyboru konsumentów” – powiedział BBC Siddharth Pathak, partner w firmie konsultingowej Kearney. – Będzie to również popychać osoby na płocie do świadomego wyboru szybkości, a nie zrównoważonego rozwoju i często kosztów – dodaje.

Od czerwca Google zacznie ostrzegać kierowców przed przejazdem przez strefy niskiej emisji, w których niektóre pojazdy są objęte ograniczeniami. Są one powszechne w takich krajach jak Niemcy, Francja, Holandia, Hiszpania i Wielka Brytania.

Użytkownicy Map Google będą mogli również porównać w jednym miejscu samochód, jazdę na rowerze, transport publiczny i inne opcje podróżowania, zamiast przełączać się między różnymi sekcjami w nowej funkcji, która zostanie wprowadzona w tym roku.

CZYTAJ TAKŻE: Chińczycy stworzyli ultra precyzyjną nawigację

Amerykański gigant technologiczny twierdzi, że od dawna opracowuje zrównoważone praktyki przynoszące korzyści środowisku i zobowiązał się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do 2030 r., aby pomóc miastom w śledzeniu emisji gazów cieplarnianych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chiny usuwają popularne aplikacje. Na „czarnej liście” TripAdvisor

Chińskie władze nakazały usunięcie 105 aplikacji ze sklepów internetowych w ramach kampanii oczyszczania internetu ...

11 bits studios: to najlepszy rok w historii spółki

Przychody producenta „This War of Mine”, czy „Frostpunka” przekroczyły 82 mln zł i były ...

CD Projekt przeskakuje banki. Jest już wart ponad 27 mld zł

Kilka dni temu kapitalizacja producenta gier stała się wyższa niż banku Pekao. Czy twórca ...

Prezes Kino Polska TV: Będziemy kręcić własne filmy fabularne

Polskie produkcje podrożały, a duża ich część jest zablokowana przez największe telewizje – mówi ...

Gra polskiej firmy może stać się globalnym hitem. Potężny partner

Gliwickie studio The Farm 51 podpisało przedwstępną umowę ze światowym potentatem w sprawie rozwoju ...