Popularna aplikacja nawigacyjna Mapy zacznie kierować kierowców na trasy, które uzna za najbardziej przyjazne dla środowiska.
Wyszukiwarka podaje, że wskaże podróże, które generują najmniejszy ślad węglowy, wykorzystując głównie dane o ruchu i pochyłościach dróg. Google chce funkcję uruchomić w Stanach Zjednoczonych jeszcze w tym roku, a w dalszej perspektywie również globalnie.
Po uruchomieniu domyślną trasą w aplikacji Mapy Google będzie opcja „przyjazna dla środowiska”, chyba że użytkownicy zdecydują się z niej zrezygnować. Gdy trasy alternatywne będą znacznie szybsze, Google zaoferuje użytkownikom możliwość wyboru i pozwoli porównać szacowane emisje. – W przypadku około połowy tras jesteśmy w stanie znaleźć opcję bardziej przyjazną dla środowiska, przy minimalnym lub zerowym koszcie czasu – mówi Russell Dicker, dyrektor ds. produktu w Google.
CZYTAJ TAKŻE: Gigant na rynku nawigacji otwiera fabrykę w Polsce
Wyszukiwarka należąca do Alphabet twierdzi, że wykorzystuje dane dotyczące emisji oparte na testach różnych typów samochodów i dróg, opierając się na spostrzeżeniach z National Renewable Energy Lab rządu USA.
Dane o drogach uwzględniają nachylenia i wzniesienia z własnych samochodów Street View, a także zdjęcia lotnicze i satelitarne. – To doskonały przykład połączenia trzech trendów – danych, zrównoważonego rozwoju i wyboru konsumentów” – powiedział BBC Siddharth Pathak, partner w firmie konsultingowej Kearney. – Będzie to również popychać osoby na płocie do świadomego wyboru szybkości, a nie zrównoważonego rozwoju i często kosztów – dodaje.
Od czerwca Google zacznie ostrzegać kierowców przed przejazdem przez strefy niskiej emisji, w których niektóre pojazdy są objęte ograniczeniami. Są one powszechne w takich krajach jak Niemcy, Francja, Holandia, Hiszpania i Wielka Brytania.
Użytkownicy Map Google będą mogli również porównać w jednym miejscu samochód, jazdę na rowerze, transport publiczny i inne opcje podróżowania, zamiast przełączać się między różnymi sekcjami w nowej funkcji, która zostanie wprowadzona w tym roku.
CZYTAJ TAKŻE: Chińczycy stworzyli ultra precyzyjną nawigację
Amerykański gigant technologiczny twierdzi, że od dawna opracowuje zrównoważone praktyki przynoszące korzyści środowisku i zobowiązał się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do 2030 r., aby pomóc miastom w śledzeniu emisji gazów cieplarnianych.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.