Rewolucja w nawigacji? Wskażą najbardziej „zielone” trasy

Bloomberg

Popularna aplikacja nawigacyjna Mapy zacznie kierować kierowców na trasy, które uzna za najbardziej przyjazne dla środowiska.

Wyszukiwarka podaje, że wskaże podróże, które generują najmniejszy ślad węglowy, wykorzystując głównie dane o ruchu i pochyłościach dróg. Google chce funkcję uruchomić w Stanach Zjednoczonych jeszcze w tym roku, a w dalszej perspektywie również globalnie.

Po uruchomieniu domyślną trasą w aplikacji Mapy Google będzie opcja „przyjazna dla środowiska”, chyba że użytkownicy zdecydują się z niej zrezygnować. Gdy trasy alternatywne będą znacznie szybsze, Google zaoferuje użytkownikom możliwość wyboru i pozwoli porównać szacowane emisje. – W przypadku około połowy tras jesteśmy w stanie znaleźć opcję bardziej przyjazną dla środowiska, przy minimalnym lub zerowym koszcie czasu – mówi Russell Dicker, dyrektor ds. produktu w Google.

CZYTAJ TAKŻE: Gigant na rynku nawigacji otwiera fabrykę w Polsce

Wyszukiwarka należąca do Alphabet twierdzi, że wykorzystuje dane dotyczące emisji oparte na testach różnych typów samochodów i dróg, opierając się na spostrzeżeniach z National Renewable Energy Lab rządu USA.

Dane o drogach uwzględniają nachylenia i wzniesienia z własnych samochodów Street View, a także zdjęcia lotnicze i satelitarne. – To doskonały przykład połączenia trzech trendów – danych, zrównoważonego rozwoju i wyboru konsumentów” – powiedział BBC Siddharth Pathak, partner w firmie konsultingowej Kearney. – Będzie to również popychać osoby na płocie do świadomego wyboru szybkości, a nie zrównoważonego rozwoju i często kosztów – dodaje.

Od czerwca Google zacznie ostrzegać kierowców przed przejazdem przez strefy niskiej emisji, w których niektóre pojazdy są objęte ograniczeniami. Są one powszechne w takich krajach jak Niemcy, Francja, Holandia, Hiszpania i Wielka Brytania.

Użytkownicy Map Google będą mogli również porównać w jednym miejscu samochód, jazdę na rowerze, transport publiczny i inne opcje podróżowania, zamiast przełączać się między różnymi sekcjami w nowej funkcji, która zostanie wprowadzona w tym roku.

CZYTAJ TAKŻE: Chińczycy stworzyli ultra precyzyjną nawigację

Amerykański gigant technologiczny twierdzi, że od dawna opracowuje zrównoważone praktyki przynoszące korzyści środowisku i zobowiązał się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do 2030 r., aby pomóc miastom w śledzeniu emisji gazów cieplarnianych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turniej Cybersecurity Challenge PL2020 rozstrzygnięty

W organizowanym przez fundację The Bridge turnieju, jury ex aequo wyróżniło cztery zespoły wojewódzkie: ...

Cisco wspiera zdalną edukację

Realizacja programu nauczania, w sytuacji gdy uczniowie pracują w domowym zaciszu, jest nie lada ...

Kobiety idą na cyberwojnę

Rodzimy startup CyberRescue nie tylko monitoruje internet w poszukiwaniu zagrożeń, ale też pomaga ofiarom ...

Sony stworzyło aparat dla youtuberów

Japoński koncern Sony wypuścił na rynek miniaturową kamerę. Nagrywa doskonałej jakości filmiki i mieści ...

Apple pozwane w Chinach. Za… kradzież technologii

Apple ma problemy w Chinach. Amerykański koncern będzie musiał zmierzyć się przed sądem z ...

Centra przetwarzania danych mają nowego lidera

Krajowi i zagraniczni operatorzy szykują się do obsługi chmury publicznej. Nowy impuls daje państwowy ...