Google wraca do biur. Nadmuchiwane ściany i namioty

Bloomberg

Technologiczny gigant zachęca pracowników, by po zakończeniu lockdownu wrócili do biur choćby na trzy dni w tygodniu.

– Przez ponad 20 lat nasi pracownicy przychodzili do biur, by w kawiarni, przy tablicy albo w czasie wspólnych gier w plażową siatkówkę albo krykieta rozwiązywać ciekawe problemy – przypomina Sundar Pichai, prezes Alphabet (właściciela Google’a) w mailu rozesłanym w połowie tego tygodnia do pracowników firmy. Przedstawia w nim zasady wznowienia pracy w biurach Google’a, kładąc nacisk na jej zalety.

Technologiczny gigant, który po wybuchu pandemii jako jedna z pierwszych firm z Doliny Krzemowej przestawił się na pracę zdalną, teraz stawia na „hybrydowy powrót do biur”.

CZYTAJ TAKŻE: Założyciel Google przenosi majątek do podatkowego raju

Sundar Pichai potwierdził tym samym swoją deklarację z grudnia zeszłego roku, gdy ogłosił plany wprowadzenia hybrydowego modelu pracy z trzema dniami w tygodniu w biurach. Zaczął je ponownie otwierać w kwietniu zapowiadając jednak, że pracownicy mogą pracować zdalnie do września tego roku.

Teraz firma szykuje biurowy powrót na dużo większą skalę. W mailu do pracowników Pichai przewiduje, że już wkrótce ok. 60 proc. zespołu będzie pracować w głównej siedzibie firmy przynajmniej przez kilka dni w tygodniu. Kolejne 20 proc. będzie mogło wybrać pracę w innych biurach Google’a, zaś pozostała jedna piąta będzie mogła się ubiegać o w pełni zdalną pracę z domu.

Chociaż, jak wylicza agencja Bloomberga, Google mógł zaoszczędzić na przejściu na pracę zdalną i ograniczeniu podróży służbowych nawet miliard dolarów w skali roku, to z maila Sundara Pichaia wynika że firma będzie promować pracę w biurze. Przed kilkoma dniami Google przedstawił nowe zasady postpandemicznej organizacji przestrzeni w swojej siedzibie, którą media w USA określają jako „spotkanie IKEI z Lego”.

CZYTAJ TAKŻE: Google, Apple, Facebook czy Amazon już nie urosną? Drastyczne regulacje

Firma rozgęści biuro zapewniając ok. 3 metrowe odległości między stanowiskami. W kultowej siedzibie Google’a ma powstać przestrzeń z nadmuchiwanymi ściankami działowymi, ze spersonalizowanymi systemami ogrzewania i chłodzenia a także z miejscami spotkań i pracy na zewnątrz budynku, pod namiotami – na co pozwala kalifornijski klimat.

Poczynania Google’a są pilnie śledzone w branży technologicznej – firma od lat jest tam punktem odniesienia pod względem polityki HR, w tym organizacji pracy, rekrutacji  i motywacji pracowników.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Reklamy nie będą już zamulać komputerów i smartfonów

Przeglądarka Chrome będzie od sierpnia blokować reklamy pobierające zbyt duże zasoby z naszego komputera. ...

Chiny mszczą się za szefową Huawei. 13 zatrzymanych Kanadyjczyków

Już 13 obywateli Kanady zostało uwięzionych na terenie Chin od początku grudnia 2018 roku. ...

Microsoft chce prawdziwej rewolucji w Windows

Nowa generacja Windows pojawi się już wkrótce. Szef Microsoftu Satya Nadella potwierdza, że firma ...

Koronawirus uderzył w biometrię. Największy problem ma Pekin

Pandemia utrudnia życie firmom biometrycznym. Muszą szukać nowych sposobów rozpoznawania twarzy – tym razem ...

Polska aplikacja dla chorych na Hashimoto

Inżynier, która wprowadzała globalną sieć coworkingową WeWork do Polski, stworzyła rozwiązanie, które pomaga osobom ...

Wyścig po gotówkę na centra badawcze

Ruszył konkurs na pozyskanie dotacji na centra badawczo-rozwojowe. Do podziału jest 350 mln zł. ...