Giganci internetu pomogliby bardziej, gdyby… płacili podatki

Spółki technologiczne takie jak Google, Facebook i Intel przekazały łącznie około 1,2 mld dolarów na walkę z pandemią koronawirusa. Jednak jak sugerują wyliczenia brytyjskiego think tanku Tax Watch, kwota ta stanowi jedynie niewielki ułamek korzyści, jakie osiągnęły z unikania płacenia podatków.

Publikacja: 14.04.2020 15:35

Koncerny technologiczne przekazują duże kwoty na walkę z koronawirusem, ale jednocześnie unikają pod

Koncerny technologiczne przekazują duże kwoty na walkę z koronawirusem, ale jednocześnie unikają podatków, lokując znacznie większe kwoty w rajach podatkowych

Foto: Adobe Stock

Według tych wyliczeń największe amerykańskie firmy technologiczne przekazały m.in. na darowizny na walkę z koronawirusem i w postaci sprzętu ochronnego zaledwie 0,2 proc. z kwoty ponad 571 mld dolarów zysków przeniesionych do rajów podatkowych.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon znów nie zapłaci podatków. Jak oni to robią?

W swoich obliczeniach Tax Watch wykorzystał dane z badań Institute on Taxation and Economic Policy (ITEP), które pokazują, że osiem największych amerykańskich firm technologicznych – Google, Cisco, Apple, Facebook, Microsoft, Intel, Nvidia i Adobe – przeniosło do końca 2017 r. ponad 571 mld dolarów do rajów podatkowych. Data ta została wykorzystana nieprzypadkowo, ponieważ to właśnie wtedy nastąpiły poważne reformy w USA. Wtedy Republikanie wprowadzili ulgi podatkowe dla firm oraz zmienili sposób raportowania zysków z obcych jurysdykcji, stwarzając w ten sposób lepsze warunki prawne do lokowania pieniędzy w USA. Według ostatnich wiarygodnych danych, Apple miał na zagranicznych kontach 246 mld dolarów, Microsoft 142 mld dolarów, a Cisco 66 mld dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka Brytania opodatkowuje wielkie firmy technologiczne

Dotychczas w walce z kryzysem najbardziej hojna okazała się firma matka Google – czyli Alphabet – przekazując 800 mln dolarów. Jednak do października 2017 r. zgromadziła ona w rajach podatkowych 61 mld dolarów. Intel, który przeznaczy 60 mln dolarów na pomoc w walce z pandemią, miał 46,4 mld dolarów ulokowanych na zagranicznych kontach, a Adobe, które obiecało 3 mln dolarów, miało 4,2 mld dolarów za granicą. Gdyby pieniądze te zostały opodatkowane według pełnej stawki podatku dochodowego, wynoszącej wówczas 35 procent, firmy przekazałyby amerykańskiemu fiskusowi aż 199 miliardów dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Senator oskarża korporacje. „Miesięczna subskrypcja kosztuje więcej, niż zapłacili podatków”

Dyrektor Tax Watch George Turner stwierdził, że dane zawarte w raporcie podkreślają potrzebę kontynuowania przez rządy wysiłków na rzecz reformy międzynarodowego systemu podatkowego. Jego zdaniem warto jest doprowadzić do sytuacji, w której firmy technologiczne będą zobligowane do płacenia podatków w krajach, w których funkcjonują.

Globalne Interesy
Groźny konkurent Elona Muska? Rosja chce z przytupem wrócić w kosmos
Globalne Interesy
Elon Musk chce przejąć OpenAI. Sam Altman: 100 mld dolarów to za mało
Globalne Interesy
Kolejne kraje blokują chińską aplikację AI DeepSeek. Kto i dlaczego to robi?
Globalne Interesy
Brytyjskie służby chcą dostępu do danych z iPhone'ów. Na celowniku dane z iCloud
Globalne Interesy
20 lat więzienia i 100 mln dol. grzywny. W USA chcą zablokować DeepSeeka i chińską AI