Choć społecznościowy gigant ledwie kilka miesięcy temu ogłosił zakończenie projektu Aquila, to okazuje się, że projekt umieszczania na dronach internetowych nadajników jest wciąż w toku.
Drony, napędzane energią produkowaną przez panele słoneczne, mają 25-metrową rozpiętość skrzydeł i są w stanie utrzymywać się na wysokości do 20 km. Projekt prowadzony był w ścisłej tajemnicy z firmą Airbus, ale na ślad przygotowań do testów w Australii trafił niemiecki serwis NetzPolitik.org. Dotarł do dokumentów, zgodnie z którymi w ostatnich miesiącach przedstawiciele Facebooka spotkali się z australijską agencją kontroli lotów cywilnych CASA aż 18 razy, co ma sugerować plan testowania drona, tym razem modelu Zephyr, jako nośnika nadajników. Inny dokument dowodzi z kolei, że Facebook i Airbus pracują przy tym projekcie bez przerwy co najmniej od roku.
Podniebny internet
Facebook od dawna planuje podobne projekty, wcześniej mowa była także o wykorzystaniu jako hotspotów specjalnych balonów. Wciąż ponad 3 mld ludzi ma kłopot z uzyskaniem dostępu do internetu albo sygnał jest słabej jakości. W przypadku słabiej zaludnionych, rozległych terenów wciąż problemem jest budowanie tradycyjnych nadajników, ponieważ koszty utrzymania takiej sieci są zbyt wysokie. Latające nadajniki byłyby rozwiązaniem, a ich lot na tak dużej wysokości chroniłby je nawet w strefach konfliktów i nie utrudniałyby lotów samolotom pasażerskim. Tego rodzaju projekty prowadzone są gównie z myślą o terenach w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.
Wciąż ponad 3 mld ludzi ma kłopot z uzyskaniem dostępu do internetu albo sygnał jest słabej jakości
Jednak na razie projekt Aquila okrywa ścisła tajemnica. Nie wiadomo nawet, czy testy były już przeprowadzane, czy są dopiero planowane. Dron Zephyr jest w ofercie Airbusa, firma określa go jako model zaprojektowany do celów misji obronnych, humanitarnych i środowiskowych. Panele słoneczne mają taką moc, że dron może de facto miesiącami utrzymywać się w powietrzu bez żadnych przerw. Firmy nie chcą prac komentować. – Kontynuujemy współpracę z partnerami w zakresie łączności w systemie High Altitude Platform System (HAPS). W tej chwili nie mamy więcej informacji – powiedział rzecznik Facebooka w NetzPolitik.