Najbogatsi stawiają na akcje hi-tech

Już ponad połowa zamożnych przedsiębiorców na świecie inwestuje w akcje spółek technologicznych. Żadna inna branża nie cieszy się obecnie tak dużym zainteresowaniem elity biznesu, także w Polsce.

Publikacja: 25.03.2019 22:34

Najbogatsi stawiają na akcje hi-tech

Foto: Bloomberg

Udostępniona „Rzeczpospolitej” najnowsza edycja raportu o przedsiębiorcach BNP Paribas Wealth Management podsumowuje zebrane latem ub. r. opinie 2763 bogatych przedsiębiorców z 23 krajów Europy, Azji, Stanów Zjednoczonych i Bliskiego Wschodu, których majątki netto są warte łącznie 16 miliardów dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Rodzime startupy mają potencjał, by podbić świat

– Już po raz piąty przeprowadziliśmy badanie wśród elity przedsiębiorców na świecie, próbując poznać ścieżki, jakimi zmierzają oni w kierunku budowy prywatnego majątku. Co roku spoglądamy pod innym kątem na to zagadnienie – wyjaśnia Andrzej Ząbek, dyrektora Biura Klientów Kluczowych w banku BGŻ BNP Paribas, dodając, że w tym roku ważnym tematem jest alokacja prywatnych aktywów.

Zarówno u nas, jak i na świecie elita biznesu uważa też nowe technologie za najlepszy sektor pod przyszłe inwestycje (przed logistyką i telekomunikacją)

Jak zwracają uwagę eksperci BNP Paribas, po raz pierwszy w pięcioletniej historii badania instrumentem najczęściej wybieranym przez przedsiębiorców okazały się akcje. Właściciele firm odnoszących sukcesy rynkowe ulokowali w nich ponad jedną piątą majątków

Wyjątkiem są ci superbogaci (ang. ultra-high net worth entrepreneurs), którzy jeszcze więcej niż w akcje zainwestowali we własne firmy. Również w Polsce w portfelach inwestycyjnych zamożnych przedsiębiorców znaczącą pozycję mają własne firmy.

Jednak największy udział mają tam instrumenty o stałym dochodzie (w tym obligacje) i akcje, najchętniej spółek technologicznych. Polscy biznesmeni inwestują w nie jeszcze chętniej niż ich koledzy w innych krajach – o ile na świecie średnio 55 proc. badanych zainwestowało w ub. r. w spółki technologiczne (bezpośrednio albo poprzez fundusze), to w Polsce aż 67 proc.

Zarówno u nas, jak i na świecie elita biznesu uważa też nowe technologie za najlepszy sektor pod przyszłe inwestycje (przed logistyką i telekomunikacją). Stąd zainteresowanie startupami, które często działają w sektorze hi-tech. Już ponad połowa zamożnych polskich przedsiębiorców zainwestowała bezpośrednio w jakiś startup.

Globalne Interesy
Myśliwce 6. generacji mają dać dominację na dekady. Kto poza F-47 pojawi się na niebie?
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Globalne Interesy
Google zmienia zasady wyszukiwania w sieci. To ma być rewolucja
Globalne Interesy
AI z Rosji pobiła ChatGPT i DeepSeeka? GigaChat Max ma być najlepszy
Globalne Interesy
Laserowy przełom. Chiny złamały monopol na produkcję super chipów?
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Globalne Interesy
Rosja ma potężny problem z internetem. Znikną tysiące stron
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście