Firmy technologiczne uciekają z Londynu

Coraz więcej globalnych firm decyduje się na przeniesienie siedzib, a nawet produkcji, poza Wyspy Brytyjskie.

Publikacja: 30.01.2019 15:38

Londyn to europejska stolica firm technologicznych

Londyn to europejska stolica firm technologicznych

Foto: shutterstock

O wyprowadzce z Londynu poinformował koncern Sony. Japoński producent elektroniki chce przenieść europejską siedzibę do Holandii do miejscowości Hoofdorp. Informuje, że chce uniknąć problemów celnych, jakie mogą się pojawić po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. Sony nie chce jednak zamykać swoich biur na Wyspach, ani przenosić brytyjskiego personelu do Holandii. Z Hoofdorp będzie koordynowana działalność europejskiej części działu urządzeń elektronicznych, w tym telewizorów. Koncern nie poinformował, gdzie będzie miała siedzibę część zajmująca się europejskim segmentem rozrywkowym. Przeprowadzka ma zostać sfinalizowana do końca marca tego roku. 29 marca 2019 roku Wielka Brytania opuści Unię, o ile rządowi nie uda się opóźnić brexitu.

holenderski rząd rozmawia z 250 firmami, które chcą się przenieść na kontynent z Wysp Brytyjskich

Nie jest to jedyna firma technologiczna, która w obawie przed twardym brexitem szuka nowego miejsca na centralę. Także jeden z głównych rywali – Panasonic zdecydował się na przeniesienie do Amsterdamu – także w obawie o kwestie celne i podatkowe – informuje BBC. Brytyjska prasa twierdzi, że holenderski rząd rozmawia z 250 firmami, które chcą się przenieść na kontynent z Wysp Brytyjskich. Potwierdził to Michiel Bakhuizen, rzecznik NFIA – holenderskiej agencji zajmującej się inwestycjami zagranicznymi. Bakhuizen powiedział, że liczba chętnych firm „wciąż rośnie”.

Uciekają jednak nie tylko „obcy”. Miliarder James Dyson, gorący zwolennik brexitu, zdecydował się przenieść siedzibę swojej firmy z Wiltshire w Wielkiej Brytanii do Singapuru. Przedstawiciele spółki twierdzą co prawda, że nie z powodu brexitu i nie dla niższych podatków, ale po to, by być bliżej najważniejszego dla spółki rynku – czyli Azji. Firma podkreśla, że w Singapurze zlokalizowana jest od lat większość zakładów produkcyjnych Dysona.

Jednak „The Guardian” przypomina, że w Singapurze podatek dochodowy od firm wynosi 17 proc., natomiast w Wielkiej Brytanii 19 proc. W Singapurze nie ma też podatku od spadków, a Wielkiej Brytanii trzeba oddać 40 proc. odziedziczonego majątku, jeśli jest on wart ponad 450 tys. funtów (ok. 2,2 mln zł). Według rankingu „Sunday Times Rich List 2018” majątek Dysona i jego rodziny wart jest 9,5 mld funtów.

CZYTAJ TAKŻE: Przegląd najnowszych smartfonów Sony

Część firm postanowiła nie wykonywać nerwowych ruchów. Szefowie oddziałów europejskich koncernów Microsoft, Facebook i Google na spotkaniu z przedstawicielami brytyjskiego rządu, które miało miejsce w październiku 2018 roku, chcieli wiedzieć, jaki wpływ brexit będzie miał na brytyjskie prawo. Koncerny obawiają się nie tylko problemów z prawem do prywatności danych, ale także kwestiami wizowymi i podatkowymi.

Przedstawiciele Microsoft nie wykluczyli, że koncern zdecyduje się przenieść swoje centra danych do innych krajów europejskich. Facebook i Google najwyraźniej nie myślą o opuszczeniu Londynu. Oba koncerny rozbudowują swoje siedziby w stolicy Wielkiej Brytanii. Nie przeszkadza im to w rozszerzeniu działalności w Paryżu. Amazon otworzy nowe centrum dystrybucyjne pod Paryżem, gdzie stworzy tysiąc miejsc pracy. Natomiast Google i Facebook chcą we Francji stworzyć centrum rozwoju sztucznej inteligencji – informuje „The New York Times”.

Globalne Interesy
Amerykańskie chipy nie dla Polski? Jest ostra reakcja Brukseli
Globalne Interesy
TikTok z zakazem? Królem App Store jest już nowy serwis społecznościowy, też chiński
Globalne Interesy
Polska objęta restrykcjami. USA ograniczą eksport najnowszych chipów
Globalne Interesy
Platformy streamingowe ostro walczą o kibiców. Na co teraz stawiają?
Globalne Interesy
Amerykanie blokują Chiny i Rosję w kluczowej technologii. Jest decyzja