Aktualizacja: 11.05.2025 02:40 Publikacja: 13.01.2019 18:08
5G to nie tylko szybka komunikacja między ludźmi. Możliwości zastosowania nowej technologii są ogromne
Foto: Bloomberg
Świat przygotowuje się do budowy sieci komórkowej nowej generacji – 5G, w której radiowe łącza mają zapewniać prędkości przesyłu danych znane dziś z sieci światłowodowych. Przedstawiciele polskiego rządu, przynajmniej niektórzy, przekonują, że 5G to szansa dla gospodarki: łącza mogą np. przyciągnąć inwestorów budujących zautomatyzowane fabryki, choćby autonomicznych aut.
Aby sieci 5G w ogóle u nas powstały, państwo musi uporządkować i wystawić w przetargu lub aukcji częstotliwości (700 MHz wymaga uzgodnień z Rosją, 3,4–3,8 GHz jest rozproszone, 26 GHz częściowo zajęte przez wojsko), a przede wszystkim wybrać scenariusz budowy sieci (w rozmowach na ten temat uczestniczy premier Mateusz Morawiecki). Od scenariusza, w tym norm promieniowania elektromagnetycznego, zależeć będzie koszt polskiego 5G, szacowany w nadal wstępnej wersji Narodowego Planu Szerokopasmowego na 11–20 mld zł. Poniosą go prywatne firmy telekomunikacyjne, a kwoty te nie obejmują opłat za częstotliwości. Dlatego to, ile da się zbić cenę za infrastrukturę, nie będzie bez znaczenia. W tym kontekście trwająca na świecie i u nas (od piątku publiczna) dyskusja, czy pozwolić na udział w budowie sieci 5G chińskiej firmy Huawei, której – byłemu już – pracownikowi zarzuca się szpiegostwo, jest istotna.
Aircar 2 – znany pod tą nazwą pojazd, wyprodukowany u naszych południowych sąsiadów – potrafi zmieniać swoją kon...
Na początku przyszłego tygodnia południowokoreański koncern pokaże swojego najnowszego smartfona. Mowa o Galaxy...
Bill Gates zadeklarował, że do 2045 roku przekaże najuboższym niemal cały swój majątek – 200 mld dolarów. Ostro...
USA naciskają na kraje objęte cłami, aby korzystały z usług sieci Starlink Elona Muska. Są rządy, które wierzą,...
Poniedziałek 5 maja jest ostatnim dniem funkcjonowania pierwszej aplikacji, która umożliwiła darmowe rozmowy tel...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas