Aktualizacja: 22.03.2025 04:17 Publikacja: 03.12.2021 11:50
Foto: Bloomberg
Didi jest obecna na giełdzie NYSE od zaledwie pół roku. W tym czasie jej akcje straciły aż 44 proc. Powodem przeceny były głównie problemy jakie Didi ma z chińskimi regulatorami. Naciskali oni, by ta spółka nie wycofała się z oferty publicznej w Nowym Jorku, a gdy się nie podporządkowała tym naciskom uderzyli w nią dochodzeniami antymonopolowymi.
Władzom ChRL miały się obawiać tego, że dzięki obecności Didi na giełdzie NYSE, amerykańscy regulatorzy zyskają dostęp do poufnych danych dotyczących tej spółki. Decyzja Didi o delistingu zbiegła się w czasie z wdrożeniem przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) regulacji pozwalających jej na usuwanie z giełd w USA spółek zagranicznych, które przez kilka lat z rzędu nie będą stosować się do amerykańskich przepisów dotyczących audytu.
Międzynarodowa organizacja Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), odpowiedzialna za przyznawanie domen w sieci, podjęła decyzję, która uderzy w ponad 100 tys. rosyjskich stron internetowych.
Sztuczna inteligencja od Marka Zuckerberga wreszcie pojawi się w Europie. Nowa funkcja właśnie startuje. Na mapie, gdzie działać ma asystent Meta AI, jest i nasz kraj. Ale Polacy mogą nie być zadowoleni.
Jest najbogatszym człowiekiem. Mógł pozostać wizjonerem technologii i biznesu, ale było mu mało. Teraz zbiera żniwo swej ideologicznej krucjaty. Rośnie liczba ataków na auta, ładowarki i salony Tesli. Hakerzy zaś uderzyli w X.
Amerykański gigant internetowy kupuje start-up Wiz. Za firmę, specjalizującą się w bezpieczeństwie chmurowym, zapłacił właśnie 32 mld dol. Transakcja ma dać Google'owi rynkową przewagę.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W USA znajdują się warte co najmniej 8,4 mld dolarów metale ziem rzadkich, które są kluczowe w produkcji od elektroniki przez magnesy po panele fotowoltaiczne - ustalili naukowcy. Zalegają na... składowiskach popiołów węglowych przy elektrowniach.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Premier Chin Li Keqiang określił wojnę na Ukrainie jako "poważną" sytuację i zapowiedział, że Pekin będzie współpracował z międzynarodowymi stronami, aby odegrać "pozytywną rolę" na rzecz pokoju. Jednocześnie powstrzymał się od krytyki rosyjskiej inwazji.
Nie tylko Apple i zachodnie koncerny technologiczne blokują sprzedaż swoich urządzeń do kraju, który zaatakował niepodległą Ukrainę. Teraz do tego grona dołączają Chiny.
Już dwa rosyjskie banki zdecydowały się na wdrożenie chińskiego systemu rozliczeń płatności. Rosjanie i Chińczycy działają pod wspólnym logo. Czy pozwoli to uratować rosyjską gospodarkę i firmy przed upadkiem?
W styczniu-lutym chiński eksport wypadł słabo, wzrost wyniósł tylko 16,3 proc. rocznie, natomiast do Rosji skoczył o 41,5 proc. Szef dyplomacji w Pekinie Wang Yi powiedział, że „przyjaźń obu narodów jest solidna jak skała, a perspektywy dalszej współpracy ogromne”.
Chińska mobilna aplikacja internetowa TikTok ogłosiła, że ogranicza działalność w Rosji. Jako przyczynę podaje nowe rosyjskie przepisy zakazujące publikacji nieprawdziwych zdaniem władz informacji o działaniach zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
Styczniowe zamieszki w Kazachstanie zakłóciły dotychczasowy wizerunek kraju jako bezpiecznej przystani dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Azji Środkowej. Atak Rosji na Ukrainę staje się kolejnym wyzwaniem. I to dla całego makroregionu.
Kolejne koncerny technologiczne uderzają w rosyjski rynek. Koncerny Dell i HP zdecydowały o wstrzymaniu sprzedaż swoich produktów do tamtejszych odbiorców. Ale połowa komputerów i smartfonów w Rosji pochodzi z Państwa Środka.
Branża meblowa, światowy lider eksportu domowych sprzętów, nieoczekiwanie w zeszłym roku na własnym rynku musiała się mierzyć z zagraniczną konkurencją. Import mebli nad Wisłę w 2021 r. wzrósł o 32 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas