Okazuje się, że dzięki portalowi społecznościowemu uzyskanie takich substancji jest banalnie proste dla nastolatków - wynika z raportu organizacji Tech Transparency Project (TTP). Na dodatek większość postów przytoczona w eksperymencie nie została uznana przez Instagram za naruszające regulamin.

Tech Transparency Project przeprowadziła niedawno dochodzenie, w ramach którego stworzyła serię fałszywych kont, aby przetestować zabezpieczenia, jakie Instagram posiada w celu ochrony młodych ludzi w wieku od 13 do 17 lat. Okazało się, że nastolatki za pośrednictwem platformy mogą bez większego problemu kupić takie substancje psychoaktywne jak MDMA, czyli ecstasy i Xanax, lek przeciwlękowy i uspokajający wykorzystywany w psychiatrii, ale także środki opioidowe i inne leki narkotyczne.

Mimo, iż #mdma jest blokowany na platformie, to handlarze znaleźli sposoby by obejść i te zabezpieczenia tworząc hasztagi takie jak #mdmamolly. Na dodatek pomaga im algorytm wyszukiwania Instagrama. Algorytm ułatwił znalezienie odpowiednich hashtagów, dzięki funkcji autouzupełniania, która wskazała badaczom TTP właściwy kierunek.

Wystarczy, że osoba zainteresowana kupnem tych substancji będzie śledzić tylko jedno konto należące do domniemanego handlarza narkotyków, algorytm rekomendacji Instagrama będzie sugerował użytkownikowi śledzenie podobnych profili.

Czytaj więcej

Giphy nie dotrze do Mety? Prawdopodobna blokada przejęcia

„Instagram nie tylko umożliwił hipotetycznym nastolatkom łatwe wyszukiwanie nielegalnych narkotyków z ograniczeniami wiekowymi, ale algorytmy platformy pomogły nieletnim kontom połączyć się bezpośrednio z dilerami narkotyków sprzedającymi wszystko, od opioidów po narkotyki imprezowe” – napisano w raporcie. Według CNN raport pokazuje jak Instagram nie radzi sobie z ochroną nieletnich.

Teoretycznie na Instagramie jest zakaz „kupowania lub sprzedawania leków niemedycznych”, jednak badacze TTP ustalili, że wielu handlarzy narkotyków działa otwarcie na platformie.

Stephanie Otway, rzeczniczka Meta, firmy, do której należy Instagrama, powiedziała CNN Business, że platforma zdecydowanie zakazuje sprzedaży narkotyków. „W ostatnim kwartale usunęliśmy 1,8 miliona treści związanych ze sprzedażą narkotyków, a dzięki naszej udoskonalonej technologii wykrywania rozpowszechnienie takich treści wynosi około 0,05 procent oglądanych treści, czyli około 5 wyświetleń na każde 10 000” – zapewniła Otway. w oświadczeniu. Instagram zapewnia, że platforma ulepsza mechanizmy właśnie po to by chronić najmłodszych użytkowników.

Meta poinformowała też CNN Business, że zablokowała hashtagi #mdma, #buyfentanyl i #buyxanax na Instagramie i sprawdza dodatkowe hashtagi pod kątem potencjalnych naruszeń swoich zasad.

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ