Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) ma zamiar wstrzymać transakcję, co byłoby pierwszym przypadkiem, gdy organ nadzoru cofnął przejęcie przez duży koncern technologiczny, napisano w raporcie, powołując się na anonimowe osoby.

W październiku tego roku CMA nałożył grzywnę na amerykańskiego giganta mediów społecznościowych Facebook, obecnie Meta, w wysokości 50,5 mln funtów (ponad 280 mln złotych) za złamanie nakazu nałożonego podczas dochodzenia w sprawie zakupu platformy GIF, Giphy – informuje Reuters.

Czytaj więcej

Awatar dla każdego. Metaverse epoką równoległych światów

CMA poinformował, że Facebook celowo nie zastosował się do nałożonego na spółkę nakazu. Regulator podał, że amerykański gigant podczas dochodzenia nie dostarczył pełnych informacji na temat wypełniania wymogów, by nadal konkurować z Giphy i nie integrować swoich operacji z tą firmą.

Facebook kupił Giphy, witrynę do tworzenia i udostępniania animowanych obrazów lub GIF-ów, w maju 2020 roku, aby zintegrować ją z aplikacją do udostępniania zdjęć, Instagram. Wartość transakcji to 400 mln dolarów.

Jeśli CMA faktycznie zabroni przejęcia, Meta zdecyduje się podjąć przeciwko urzędowi kroki prawne. Bezprecedensowy ruch brytyjskiego urzędu wskazuje na rosnące zaniepokojenie regulatorów na całym świecie potęgą gigantów IT.