Aktualizacja: 08.11.2024 16:04 Publikacja: 14.06.2022 07:27
Foto: Bloomberg
Jeśli giganci będą lekceważyć zagrożenie – zapłacą potężne kary. Taki przynajmniej jest plan. Jak donosi Reuters, w czwartek KE opublikuje dokument obligujący BigTechy do aktywnego przeciwdziałania deepfake’om i fałszywym kontom na swoich platformach. Kodeks postępowania ws. dezinformacji, który powstał w 2018 r., był dobrowolny. Teraz jego aktualizacja ma wyznaczać reguły cyfrowego świata w Europie. Jak wskazuje Reuter obowiązki będą spoczywać zarówno na organach regulacyjnych, jak i firmach. Dokument, do którego dotarła agencja, wskazuje, że „sygnatariusze przyjmą jasne zasady dotyczące niedozwolonych zachowań i praktyk manipulacyjnych w swoich usługach”. Przedsiębiorstwa, które nie wywiążą się ze swoich zobowiązań, będą mogły zostać ukarane grzywną. I to niebagatelną. Zgodnie z DSA (ustawa o usługach cyfrowych) może ona sięgać nawet 6 proc. globalnych przychodów firmy.
Internetowa domena chat.com już przekierowuje wprost do chatbota ChatGPT. To jeden z największych historycznie zakupów tego typu. Firma OpenAI Sama Altmana wydała na domenę ponad 20 mln dol.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Technologiczni giganci, którzy w dużej mierze poparli kandydaturę Kamali Harris na prezydenta Stanów Zjednoczonych, po wygranej Donalda Trumpa mogą mieć powody do obaw. Jaki los czeka Apple, Microsoft czy Google?
Strajkujący pracownicy techniczni dziennika „New York Times” liczyli na większą skuteczność akcji rozpoczętej tuż przed wyborami w USA. Mogą się jednak przeliczyć, bo pojawiła się oferta zastąpienia ich sztuczną inteligencją.
Założyciela koncernu Amazon Jeff Bezos oraz firma OpenAI, twórca ChatGPT, pompują miliony dolarów w innowacyjny projekt start-upu Physical Intelligence. Chodzi o zintegrowanie zaawansowanym systemów sztucznej inteligencji z robotyką.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Władze Chin nielegalnie wykorzystały zaawansowaną technologię Mety, właściciela Facebooka, do stworzenia broni. W efekcie sztuczna inteligencja firmy, która nieoczekiwanie zwiększyła potencjał chińskiej armii, teraz zostanie użyta przez Waszyngton.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Prawodawcy na całym świecie zwracają uwagę na problem tworzenia i przestępczego wykorzystywania treści o charakterze deepfake.
Prawodawcy na całym świecie zwracają uwagę na problem tworzenia i przestępczego wykorzystywania treści o charakterze deepfake. Nielegalny deepfake może dotknąć nie tylko celebrytów czy polityków, lecz każdego. Także dzieci - piszą adwokat Rafał Rozwadowski i radca prawny Przemysław Sotowski.
Wizerunek znanego lekarza dr. Michała Sutkowskiego został ponownie bezprawnie wykorzystany do internetowej reklamy preparatów, których medyk nigdy nie polecał swoim pacjentom. Śledztwo w tej sprawie prowadzi warszawska prokuratura.
We wtorek na antenie publicznej rozgłośni – Off Radia Kraków – wyemitowano rozmowę z Wisławą Szymborską. Zmarła ponad dekadę temu poetka komentowała m.in. dzieła innej noblistki, Olgi Tokarczuk. Tyle, że cała rozmowa była fikcyjna i stworzona przez AI. Słuchalność pobiła rekord.
Pytanie, które zadaliśmy administratorowi, dotyczy tego, co dzieje się z numerami PESEL, które zostały pobrane od osób dokonujących wpłat - mówi Mirosław Wróblewski, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Polacy będą jednymi z pierwszych w Europie, którzy mogą uzyskać World ID, „cyfrowy paszport”, potwierdzający, że są ludźmi – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Ma to być remedium na zalew botów czy deepfake’ów. Ale inicjatywie przygląda się UODO.
Podatnicy, którzy odliczają VAT według proporcji, po zakończeniu roku podatkowego powinni dokonać rocznej korekty podatku naliczonego. Warto już teraz przygotować się do tego obowiązku i przeprowadzić wstępną weryfikację danych.
Przedsiębiorca, którego dotyczy deepfake lub fake news, nie ma narzędzi do walki z tego rodzaju naruszeniami. Nadzieję na zmiany daje unijne rozporządzenie zwane konstytucją internetu czy powracający projekt zmiany k.p.c. wprowadzający „ślepy pozew”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas