Aktualizacja: 24.11.2024 21:11 Publikacja: 14.06.2022 07:27
Foto: Bloomberg
Jeśli giganci będą lekceważyć zagrożenie – zapłacą potężne kary. Taki przynajmniej jest plan. Jak donosi Reuters, w czwartek KE opublikuje dokument obligujący BigTechy do aktywnego przeciwdziałania deepfake’om i fałszywym kontom na swoich platformach. Kodeks postępowania ws. dezinformacji, który powstał w 2018 r., był dobrowolny. Teraz jego aktualizacja ma wyznaczać reguły cyfrowego świata w Europie. Jak wskazuje Reuter obowiązki będą spoczywać zarówno na organach regulacyjnych, jak i firmach. Dokument, do którego dotarła agencja, wskazuje, że „sygnatariusze przyjmą jasne zasady dotyczące niedozwolonych zachowań i praktyk manipulacyjnych w swoich usługach”. Przedsiębiorstwa, które nie wywiążą się ze swoich zobowiązań, będą mogły zostać ukarane grzywną. I to niebagatelną. Zgodnie z DSA (ustawa o usługach cyfrowych) może ona sięgać nawet 6 proc. globalnych przychodów firmy.
Program powrotu, po ponad 50 latach, Amerykanów na Księżyc notuje opóźnienia. Zapowiada się pasjonujące starcie z Chinami.
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Największa rakieta świata poleciała z powodzeniem na orbitę w szóstej misji testowej. Osobiście przedsięwzięciu kibicował amerykański prezydent elekt. Starshipy mają zabierać ludzi na Księżyc i Marsa.
To może być prawdziwa rewolucja na rynku internetowych przeglądarek. Regulatorom w USA nie podoba się monopolistyczna pozycja Google'a i koncern może zostać zmuszony do pozbycia się części biznesu.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Firma SpaceX planuje dziś wieczorem wystrzelić po raz szósty statek kosmiczny Starship w misji testowej. W ciągu czterech lat ma się odbyć nawet 400 lotów megarakiety.
Prawodawcy na całym świecie zwracają uwagę na problem tworzenia i przestępczego wykorzystywania treści o charakterze deepfake.
Prawodawcy na całym świecie zwracają uwagę na problem tworzenia i przestępczego wykorzystywania treści o charakterze deepfake. Nielegalny deepfake może dotknąć nie tylko celebrytów czy polityków, lecz każdego. Także dzieci - piszą adwokat Rafał Rozwadowski i radca prawny Przemysław Sotowski.
Wizerunek znanego lekarza dr. Michała Sutkowskiego został ponownie bezprawnie wykorzystany do internetowej reklamy preparatów, których medyk nigdy nie polecał swoim pacjentom. Śledztwo w tej sprawie prowadzi warszawska prokuratura.
We wtorek na antenie publicznej rozgłośni – Off Radia Kraków – wyemitowano rozmowę z Wisławą Szymborską. Zmarła ponad dekadę temu poetka komentowała m.in. dzieła innej noblistki, Olgi Tokarczuk. Tyle, że cała rozmowa była fikcyjna i stworzona przez AI. Słuchalność pobiła rekord.
Pytanie, które zadaliśmy administratorowi, dotyczy tego, co dzieje się z numerami PESEL, które zostały pobrane od osób dokonujących wpłat - mówi Mirosław Wróblewski, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Polacy będą jednymi z pierwszych w Europie, którzy mogą uzyskać World ID, „cyfrowy paszport”, potwierdzający, że są ludźmi – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Ma to być remedium na zalew botów czy deepfake’ów. Ale inicjatywie przygląda się UODO.
Podatnicy, którzy odliczają VAT według proporcji, po zakończeniu roku podatkowego powinni dokonać rocznej korekty podatku naliczonego. Warto już teraz przygotować się do tego obowiązku i przeprowadzić wstępną weryfikację danych.
Przedsiębiorca, którego dotyczy deepfake lub fake news, nie ma narzędzi do walki z tego rodzaju naruszeniami. Nadzieję na zmiany daje unijne rozporządzenie zwane konstytucją internetu czy powracający projekt zmiany k.p.c. wprowadzający „ślepy pozew”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas